Ознака: интервју
Култура 27.09.22 | 08:27

Делата треба да поставуваат прашања

Првпат во Македонија изложува Шејла Камериќ, една од најзначајните уметници со огромен број меѓународни референци, со изложбата насловена „Доаѓаме со поклон“. Изложбата...

Македонија 22.09.22 | 09:15

Божиновски: Веќе не е прашање кој ќе победи на изборите, туку колкава ќе биде разликата на ВМРО-ДПМНЕ

Власта има два фокуси на нивната политика во моментов а тоа не е развојот на Македонија, туку да имаат 61 пратеник да останат ден повеќе на власт. Целта на владеењето е...

Култура 20.09.22 | 13:38

Луѓето не сакаат да им ставиш огледало за да се погледнат

На јубилејното издание на Фестивалот „Про-За Балкан“ учествува и нетипичниот хрватски писател и карикатурист Дамир Каракаш(1967). Неговите книги се преведени на повеќе...

Култура 19.09.22 | 11:42

Ова е идеално време за филмови, но се плашам дека нема публика за нив

Ова е идеално време за филмови, но се плашам дека нема публика за нив. За добри филмови треба култивирана публика, а денес е тешко таа публика да се извади од бункерот...

Култура 16.09.22 | 10:47

Јерговиќ и Блатник ни беа гости неколку пати, луѓето се враќаат само каде што им е топло

Од 18 до 21 септември во Скопје ќе се одржи јубилејното, 10. издание на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“, единствен од ваков формат во регионот на...

Македонија 06.09.22 | 08:27

Салиу: Кој ќе успее да направи пазар со албанските гласови тој станува градоначалник на Шуто Оризари

Tврдам дека Демократските сили на Ромите е најсилна партија на Ромите и еден од најголемите коалициски партнери на ВМРО-ДПМНЕ вели во интервју за „Република“  лидерот...

Останати спортови 05.09.22 | 16:15

Трчајте, предизвикувајте се себе си, човекот не е скроен само за комфорна зона

Тамара Јолевска Попов (35) вчера во Битола, на атлетскиот настан Трчај бе победи на Државното првенство во полумаратон во категорија жени и го освои второто место во апсолутна...

Култура 30.08.22 | 14:17

Поетските изведби сè уште не се вклопуваат во форматот на „Зум“

Скопската публика вечерва ќе може да ужива во поезија и џез на официјалното отворање на второто издание на „Скопскиот поетски фестивал“, што ќе се одржи во Младинскиот...

Македонија 12.08.22 | 20:23

Тилев: Преговорите нема да можат да продолжат без уставните измени

Државниот советник за европски политики во Секретаријатот за европски прашања, Драган Тилев за МИА го појаснува претстојниот процес на билатерален скрининг со ЕУ...

Скопје 07.08.22 | 12:04

Стефковски: Граѓаните го живеат новото време за Гази Баба кое носи реализација на проекти

Градоначалникот на Гази БабаБобан Стефковски во интервју говори за она што досега е направено во општината, за плановите и новите проекти. Што значи да се биде градоначалник...

Македонија 22.07.22 | 17:25

Мицкоски: ДУИ влезе во пакт со Бугарија и го предаде македонскиот народ

Промената на Уставот нема да се случи, бидејќи тоа е последниот браник на македонскиот идентитет. Затоа што падне ли Уставот, помине ли преговарачката рамка, завршува...

Македонија 22.07.22 | 08:34

Улчар: Со откажувањето од малцинствата се откажуваме и од нашите дијалекти

Најголемиот проблем во Декларацијата за македонскиот јазик е што се тврди дека тој има свој историски и временски континуитет но и дека дијалектното простирање се...

Македонија 13.07.22 | 17:03

Никој во МНР не знаеше за францускиот предлог, освен Османи и неколкумина околу него

Јас настапувам од името македонскиот дипломатскиот синдикат, но на министерот Османи не му беше пријатно  што имаме мислење за неговата работа. Во предлогот  постапката...

Македонија 11.07.22 | 14:04

Не прифаќаме асимилација по бугарски диктат

Ставот на партијата ВМРО-ДПМНЕ за неприфаќање на францускиот предлог за решавање на бугарско-македонскиот спор го поддржаа голем број на граѓани на секојдневните протести...

Култура 05.07.22 | 10:36

„Мими“ е филм кој јасно зборува дека жената сè уште живее под крилото на патријархатот и мизогинијата

Патријархатот е насекаде околу нас. Ние жените сè уште сме во секојдневна борба за еднаквост и права и не само во парламентите и владите туку и во школо, на факултет,...

Македонија 22.06.22 | 09:25

Дурловски: Горд сум на протестите „За заедничка Македонија“, срцето ми е полно кога се навраќам на тие денови

Горд сум на протестите „За заедничка Македонија“, срцето ми е полно кога се навраќам на седумдесетте дена. На протестот од пред некој ден, кога излегов на бина да ја...

Македонија 17.06.22 | 09:17

Пренџов: Ова е казино влада, прво собира за себе, а тоа што ќе остане им го дава на граѓаните

Протестот во сабота треба да биде општ сенароден собир против владата на СДСМ и ДУИ. Власта вели дека со протестот и изборите ќе се запрат реформите но никој не може...

Култура 04.06.22 | 14:33

Во овие 17 години од кога постои театарот „Сенки и облаци“ поминале секакви темни облаци, но ние сме тие кои го сакаат сонцето

По пауза од две години, поради ковид-пандемијата, во Младинскиот културен центар (МКЦ) во Скопје од 6 до 8 јуни ќе се одржи Интернационалниот детски фестивал на сенки „Сонот...

Македонија 04.06.22 | 09:01

Хајредини: Потребно е криминалците од ДУИ што се на власт да влезат во затвор и за неколку дена ќе имаме престројување

Иако актуелната криза е светска, во Македонија се направени големи грешки. Најпрво треба да се запрашаме дали овој буџет е скроен за поддршка на најпогодените слоеви...

Култура 30.05.22 | 16:13

Пишувањето не е трка на 100 метри, ниту нејзиниот амбиент е гладијаторска арена

Ирена Павлова Де Одорико е македонска писателка, поет, романсиер, новинар…која живее и работи во Венеција, Италија каде постојано и неуморно ја претставува македонската...