Ознака: интервју
Македонија 04.01.20 | 17:39

Целта ми е општество кое нема да живее во сиромаштија

Рашела Мизрахи потекнува од старо скопско еврејско семејство, кое веќе 500 години живее во Македонија. Македонка сум, родена тука. Примарното образование го имам завршено...

Македонија 04.01.20 | 10:54

Уште денес мора да се стави крај на расипништвото, буџетот не е за полнење на сметките на врвот на власта

Недозволиво е јавниот долг во само три години да порасне за скоро 1 милијарда евра, а притоа да немате реален резултат на терен. Нема проекти, капитални инвестиции и мерки...

Економија 28.12.19 | 09:45

Големи планови за најголемиот национален парк во Европа: Фотосафари во НП „Маврово“

Националниот парк „Маврово“ е најголемото заштитено подрачје по површина во Македонија и годинава одбележува седум децении од добивањето на тој статус. Првиот човек...

Економија 26.12.19 | 08:44

Колку е искривено општеството кога не важат принципите на пазарот, туку на политиката

Никаде не тече мед и млеко, само има ред, дисциплина и систем, ќе рече нашата соговорничка Александра Јанеска-Илиев, доцент на предметот организациско однесување на Економскиот...

Македонија 23.12.19 | 15:17

Единствен начин да ги убедиме граѓаните дека сме различни е да се држиме до принципите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за Радио „Македонски корени“ од Сиднеј посочи дека време е за морална вертикала бидејќи граѓаните поради...

Култура 23.12.19 | 11:34

Не седнувам да пишувам ако не слушам музика

Димитар Димоски е автор на збирката раскази „Неми филмови“ која во рамките на „Малиот новогодишен саем“ во МКЦ ќе ја промовира издавачот „Или-Или“. Димоски е уште...

Македонија 22.12.19 | 10:22

Довербата во „Кацарска-судството“ и „Рускоска-обвинителството“ одамна ја загубивме

Не можеме да ја игнорираме реалноста, но ќе се бориме да ја промениме, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во неделното интервју на Радио Слободна Европа,...

Култура 18.12.19 | 17:17

Катарова: Секоја недела патувам во седум словенечки градови за да ги учам децата македонски јазик

Пред повеќе од една година Снежана Катарова, одделенски наставник по македонски јазик, реши да ја напушти родната Гевгелија и да се пресели во Словенија. Имаше среќа...

Македонија 01.12.19 | 11:22

Дојде време за добри односи со Бугарија, Бугарија нè извлече од тоталната изолација

Бугарија нè извлече од тоталната изолација. Никола Груевски ја воспостави најтемната антибугарска пропаганда на поранешна Југославија. Историски парадокс беше наследникот...

Македонија 30.11.19 | 13:11

Заев ќе избега од предлогот за кандидат за мандатар за да има имунитет

Заев и СДСМ ќе избегаат од предлогот за кандидат за мандатар за да имаат имунитет за тоа што го направија, порачува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски...

Македонија 24.11.19 | 12:40

Сакаме ветинг и брзо продуцирање кадри за судството

Сакаме ветинг и брзо продуцирање кадри за судството, тврди премиерот во заминување, Зоран Заев во неделното интервју за Радио Слободна Европа. На констатацијата на...

Македонија 24.11.19 | 11:08

Изјавата на Пендаровски е признание дека власта прави пустош и Заев ја води државата во амбис

Во интервјуто со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски дадено за Курир, тој зборува за најактуелните прашања, за самитот во Загреб на Европската Народна...

Македонија 24.11.19 | 11:01

Премиерот во заминување Заев: Не сум вмешан, објавете се што имате за Рекет

Нека се објави се во врска со Рекет, јас не сум вмешан. Сакаме ветинг и брзо продуцирање кадри за судството. Покачувањето на платите не е предизборен поткуп туку реален...

Македонија 21.11.19 | 18:31

Градоначалникот кога стана премиер, со себе во Скопје поведе еден автобус луѓе од Струмица

СДСМ раководи со општина Струмица повеќе од 15 години. Kое е најголемото разочарување што им го приредила оваа партија на струмичани? Донев: Најголемо изневерување за...

Култура 21.11.19 | 14:36

Битно e да умеете да го носите својот крст, да ги почувствувате и да ги надминете болката и страдањата

На малата сцена на Македонскиот народен театар (МНТ) в понеделник, на 25 ноември во 20 часот премиерно ќе биде поставена претставата „Најкратки драми на светот“, работена...

Македонија 14.11.19 | 10:02

Заев го чека пораз и одговорност за криминалот

На лидерската средба се договоривте за предвремени избори кои не се брзи, нo во политички кулоари се шпекулира дека можеби ќе нема избори. На што се темелат таквите шпекулации? Мицкоски: Прво,...

Култура 12.11.19 | 12:27

Денес сè е брзо и инстант, за нешто да биде квалитетно треба знаење и искуство

На 13 ноември, во Младонскиот културен центар (МКЦ) во 21,30 часот во рамки на Фестивалот на европски филм „Синедејс“ ќе се одржи промоцијата на книгата „Лонг плеј –...

Култура 11.11.19 | 11:22

Во актерството може да се чувствувате привилигирано, но има и моменти кога честа не ви дозволува да работите одредени проекти

Познатиот српски актер, продуцент и водител Никола Ѓуричко (45) на 15 ноември (петок) во Домот на АРМ во 20 часот ќе настапи со своето стенд ап шоу „Сè што сте сакале да знаете...

Македонија 07.11.19 | 15:58

Заев му даде аргументи на Макрон за да нè блокира

Во разговор за Вечерњи лист претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски (42) вели дека не смета дека ЕУ донела неправедна одлука за одложување на датумот за почеток...

Култура 07.11.19 | 09:25

Емоцијата која луѓето ја имаат кон Влада Дивљан и неговата музика е чистиот дел од нашите животи

В петок, на 8 ноември (21 часот) во киното „Фросина“ во Младински културен центар (МКЦ) во рамките на 18. Фестивал на европски филм „Синедејс“ премиерно ќе биде прикажан...