Ознака: интервју
Македонија 01.12.19 | 11:22

Дојде време за добри односи со Бугарија, Бугарија нè извлече од тоталната изолација

Бугарија нè извлече од тоталната изолација. Никола Груевски ја воспостави најтемната антибугарска пропаганда на поранешна Југославија. Историски парадокс беше наследникот...

Македонија 30.11.19 | 13:11

Заев ќе избега од предлогот за кандидат за мандатар за да има имунитет

Заев и СДСМ ќе избегаат од предлогот за кандидат за мандатар за да имаат имунитет за тоа што го направија, порачува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски...

Македонија 24.11.19 | 12:40

Сакаме ветинг и брзо продуцирање кадри за судството

Сакаме ветинг и брзо продуцирање кадри за судството, тврди премиерот во заминување, Зоран Заев во неделното интервју за Радио Слободна Европа. На констатацијата на...

Македонија 24.11.19 | 11:08

Изјавата на Пендаровски е признание дека власта прави пустош и Заев ја води државата во амбис

Во интервјуто со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски дадено за Курир, тој зборува за најактуелните прашања, за самитот во Загреб на Европската Народна...

Македонија 24.11.19 | 11:01

Премиерот во заминување Заев: Не сум вмешан, објавете се што имате за Рекет

Нека се објави се во врска со Рекет, јас не сум вмешан. Сакаме ветинг и брзо продуцирање кадри за судството. Покачувањето на платите не е предизборен поткуп туку реален...

Македонија 21.11.19 | 18:31

Градоначалникот кога стана премиер, со себе во Скопје поведе еден автобус луѓе од Струмица

СДСМ раководи со општина Струмица повеќе од 15 години. Kое е најголемото разочарување што им го приредила оваа партија на струмичани? Донев: Најголемо изневерување за...

Култура 21.11.19 | 14:36

Битно e да умеете да го носите својот крст, да ги почувствувате и да ги надминете болката и страдањата

На малата сцена на Македонскиот народен театар (МНТ) в понеделник, на 25 ноември во 20 часот премиерно ќе биде поставена претставата „Најкратки драми на светот“, работена...

Македонија 14.11.19 | 10:02

Заев го чека пораз и одговорност за криминалот

На лидерската средба се договоривте за предвремени избори кои не се брзи, нo во политички кулоари се шпекулира дека можеби ќе нема избори. На што се темелат таквите шпекулации? Мицкоски: Прво,...

Култура 12.11.19 | 12:27

Денес сè е брзо и инстант, за нешто да биде квалитетно треба знаење и искуство

На 13 ноември, во Младонскиот културен центар (МКЦ) во 21,30 часот во рамки на Фестивалот на европски филм „Синедејс“ ќе се одржи промоцијата на книгата „Лонг плеј –...

Култура 11.11.19 | 11:22

Во актерството може да се чувствувате привилигирано, но има и моменти кога честа не ви дозволува да работите одредени проекти

Познатиот српски актер, продуцент и водител Никола Ѓуричко (45) на 15 ноември (петок) во Домот на АРМ во 20 часот ќе настапи со своето стенд ап шоу „Сè што сте сакале да знаете...

Македонија 07.11.19 | 15:58

Заев му даде аргументи на Макрон за да нè блокира

Во разговор за Вечерњи лист претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски (42) вели дека не смета дека ЕУ донела неправедна одлука за одложување на датумот за почеток...

Култура 07.11.19 | 09:25

Емоцијата која луѓето ја имаат кон Влада Дивљан и неговата музика е чистиот дел од нашите животи

В петок, на 8 ноември (21 часот) во киното „Фросина“ во Младински културен центар (МКЦ) во рамките на 18. Фестивал на европски филм „Синедејс“ премиерно ќе биде прикажан...

Кујнски тефтер 05.11.19 | 11:21

Светот е во потрага на нови „неоткриени“ вкусови, а ние имамаме толку многу да понудиме

Oвчото бело сирење и кашкавал, лозовата ракија и мастика, слаткото од диви смокви, ајварот, вина од автохтони сорти на грозје и уште многу други. Овие производи секогаш...

Македонија 29.10.19 | 13:11

Заев три години ја води земјата во амбис

Претседателот на СевернаМакедонија Стево Пендаровски ги повика сите лидери на парламентарните партии да дискутираат за настанатата ситуација по одлуката на Европскиот...

Македонија 29.10.19 | 08:00

Нашата најголема безбедносна закана е високата корупција на власта

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Ал Џезеира Балкан вели дека е уверен дека нашата најголема безбедносна закана е високата корупција. На прашањето за...

Култура 25.10.19 | 09:56

Да не бев музичар, најверојатно ќе бев филмски режисер, сакам филмови

Во рамките на Фестивалот на грчки филм и култура, вечерва во Клуб ресторанот МКЦ концерт ќе одржи еден од најпознатите грчки музички бендови во последните години. Станува...

Балкан 22.10.19 | 12:23

Се надевам ЕУ набрзо ќе сфати дека направи историска грешка

Ирационално е она што го стори Европската Унија и се надевам дека набрзо ќе сфатат оти направија историска грешка, која не треба да стане фатална, изјави лидерот на СИРИЗА...

Македонија 21.10.19 | 12:32

Франција и други земји проширувањето на ЕУ го гледаат како товар, не како приоритет

Како поранешен министер за надворешни работи, минатата година бевте еден од предводниците на кампањата против менување на името на Македонија во Северна Македонија....

Македонија 19.10.19 | 16:44

Развојот на Македонија зависи само од нас самите

Професорот Гоце Андревски, кој е дел од тимот „Обнова за Македонија“, работи на Квинс Универзитетот, во државата Онтарио, Канада, предава бизнис и корпоративна стратегија...

Македонија 15.10.19 | 21:27

Датум не добивме зашто државата не ни е средена, да не дозволиме да ја изгубиме и 2020 година

Нивото на реформи е катастрофално ниско и во Македонија и во Албанија. Ова е генералниот заклучок на потпретседателот на ВМРо-ДПМНЕ Александар Николоски, кој вечерва...