Ознака: интервју
Македонија 12.07.23 | 08:47

Василевска: Да верувате дека уставните измени ќе бидат последно барање на Бугарија е како да прифатиме дека ќе се напиеме отров и ќе умреме

Немам информација дека Бојан Маричиќ или Бујар Османи разговарале со некои од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа е само еден спин и обид за манипулирање на јавноста за да...

Македонија 02.07.23 | 09:51

Николоски: Во врвот на СДСМ и ДУИ скоро и да нема политичар кој не е корумпиран

Посетата на Брисел беше исклучително успешна и промотивна каде луѓето од ЕУ и ЕПП сакаа да се запознаат со претседателот на партијата Мицкоски и со раководството бидејќи...

Економија 29.06.23 | 08:48

Димитриеска-Кочоска: И со евтината тарифа струјата повторно ќе поскапи

Aмбасадорите го кажуваат она што ние знаеме дека се случува и бизнис секторот се соочува во овие проблеми. Загрижувачки е тоа што се дава лоша порака кон странските инвеститори...

Култура 24.06.23 | 13:48

Навистина е лесно да се биде диригент ако имате музичка наобразба, ако го знаете добро својот оркестар и му верувате

Големиот Зубин Мехта по трет пат е во Скопје. По настапите во Белград и Тирана ја предводи Белградската Филхармонија на концерт во рамки на проектот „Отворен Балкан“....

Македонија 13.06.23 | 08:18

Трајанов: Заев ни ветуваше дека ако остане на власт, ќе нѐ носи во Елисејската палата кај Макрон

Уште од првите месеци соработката со СДСМ не беше тоа што го замислувавме. Ние отсекогаш сме имале сопствен автентичен став за многу прашања, вели лидерот на Павле Трајанов...

Македонија 12.06.23 | 09:57

Мицкоски: СДСМ пропушти историска шанса за заштита на идентитетот и откочување на ЕУ интеграцијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за „Дојче Веле“ средбата говори за она што го договориле на лидерската средба со Ковачевски-Мицкоски која заврши...

Македонија 10.06.23 | 08:36

Медојевиќ за „Република“: Националниот идентитет и припадност се многу важни, Македонците да се свртат кон самите себе

Македонија е мојата омилена поранешна југословенска Република.Првите лекции за криминалот и корупцијата и шверцот на цигари во почетокот на деведесеттите години ги...

Култура 06.06.23 | 10:41

Најдено е решение и соодветен простор каде ќе биде сместен новоформираниот џез оркестар

Изминатиов период јавноста сведочи за протести на вработените во Македонската филхармонија поради одлуката во зградата на Филхармонија времено да биде...

Македонија 31.05.23 | 08:39

Ганиу: Во ДУИ владее целосна анархија, нѐ избришаа дури и од групите на „Вибер“ и „Ватсап“

Во статутот на ДУИ не постои самоисклучување ниту пак ние сме изјавиле негде дека се самоисклучуваме од партијата. Ние мислиме поинаку, но не значи дека не сме сопартијци...

Култура 26.05.23 | 12:34

Интелектуалната сила на Македонија намерно е повлечена на страна и нападната од булументата која царува во моментов

Сè повеќе и повеќе интелектуалната сила на Македонија е повлечена намерно од една страна, а од друга страна е нападната од таа булумента на агресивност и дивјаштво којашто...

Македонија 23.05.23 | 08:29

Проф. Панов: Кирил и Методиј немаат ништо заедничко со Бугарија

Kaj нас, но и во овој дел на Европа 24 мај треба да биде ден на просветата, учениците, учителите. Создавачите на словенската азбука дале придонес и за Македонија и за целиот...

Култура 22.05.23 | 11:51

Сликовницата е уметничко дело каде што децата, освен што уживаат, можат и да учат

Сликовницата е уметничко дело каде што децата, освен што уживаат, можат и да учат, вели Николина Манојловиќ Врачар, мултимедијалната уметница од Хрватска, гостинка на...

Македонија 09.05.23 | 08:31

Мицевски: Првите пенали од Договорот со „Бектел и Енка“ Владата веќе ги исплати

Пеналите за Договорот со „Бектел и Енка“  според нашите информации веќе се исплатени за тоа што не е донесена 60 часовна работна недела, вели координаторот на пратеничката...

Македонија 03.05.23 | 09:13

Проф. Катерина Тодороска: Гоце Делчев не може да се слави заеднички со Бугарија

Ние не можеме да бидеме заложници на некој што сака. Очигледно, Бугарија моментно се обидува да не уценува. Дали ние ќе бидеме жртва на уцена, тоа е наша работа. Меѓутоа,...

Македонија 29.03.23 | 13:14

Да се врати моралот, етиката и правичноста, партиските вработувања во здравството влијаат на квалитетот на стручноста

Свесни сме дека политиката ги окупира сите сфери во општеството, за жал не се исклучок ниту медицината, ниту науката, па и тука постои селекција не врз база на наука,...

Македонија 26.03.23 | 08:33

Стоиљковиќ: Вучиќ им покажа на македонските власти како се преговара и како се бори за сопствената држава

За среќа на Србија и српскиот народ, а за несреќа на загрижените во Македонија на преговорите во Охрид не се реализира тоа дека Србија ќе го признае Косово и се сруши...

Македонија 25.03.23 | 09:11

Коцевски: Оливер Спасовски е како тефлонска тава – ниту една афера не се лепи за него

Mинистерот за внатрешни работи Оливер Спасовски е главен скандал-мајтор во Владата. Тој е како тефлонска тава, сѐ се случува во МВР, сите криминали, а тој никогаш не е...

Култура 24.03.23 | 16:46

Уметноста е неминовен дел од моето секојдневие

Изложбата „Првите 30“ на Касиопеја Наумоска e поставена во галеријата на Кинотеката во Скопје. Поводот за оваа изложба е тридецениското творештво на уметницата Наумовска. Уметноста...

Македонија 24.03.23 | 09:43

Стоиљковиќ: Aлбанските партии ќе се наредат како попчиња пред вратата на ВМРО-ДПМНЕ и ќе бараат да бидат дел од новата влада

Албанските лидери со нивите изјави за „главни градови“ и „заедници на албански општини“ нема да прават ништо бидејќи некој поголем од нив во регионални рамки не дозволува...

Култура 20.03.23 | 15:46

Боите не се секогаш онакви какви што ние ги перципираме

Славица Купенкова е стрип цртач, автор и илустратор на детски книги и списанија. Цртежот и илустрацијата отсекогаш биле присутни во нејзиниот живот. Почнала да илустрира...