Ознака: интерпол
Свет 28.02.22 | 20:53

Киев бара Русија да биде исклучена од Интерпол

Украинскиот министер за внатрешни работи Денис Монастирски побарал Русија да биде исклучена од Интерпол, јавува британскиот весник „Гардијан“. Киев ја обвинува Москва...

Црна хроника 01.02.22 | 13:04

Босанец и Албанец барани од Интерпол, приведени во Македонија

На 31.01.2022 во 22:40 часот на Граничниот премин Табановце, при извршена контрола и проверка било утврдено дека С.П.(30) од Босна и Херцеговина бил баран од Интерпол. Тој бил...

Балкан 30.12.21 | 12:49

Дали го користеле македонскиот пасош: Интерпол издаде потерница за водачите на Шкаљарскиот и Кавачкиот клан

На потерница издадена од српското МВР за кои трага и Интерпол се наоѓаат неколку лица за кои постои сомнеж дека имаат и македонски пасош. Еден од нив е водачот на Кавачкиот...

Свет 24.11.21 | 15:15

Кандидат за претседател на Интерпол е генерал обвинет за тортура

Светската полициска агенција – Интерпол утре во Истанбул треба да избере нов претседател, а групите за заштита на човековите права предупредуваат дека на функцијата...

Фудбал 14.09.21 | 19:55

Голема акција на Интерпол за време на ЕП: Имало илегално обложување, запленети 6 милиони евра

Во глобална операција на Интерпол насочена против илегални обложувања и перење пари за време на одржувањето на ЕУРО 2020 лишени од слобода се 1.400 луѓе и запленети 6.7 милиони...

Свет 26.07.21 | 14:21

Во меѓународна акција уапсени 286 лица осомничени за трговија со луѓе

Меѓународната организација за криминалистичка полиција – Интерпол денеска соопшти дека во меѓународната акција спроведена од 5 до 9 јули биле уапсени 286 лица осомничени...

Црна хроника 30.06.21 | 15:09

Бугарски силувач и киднапер уапсен во Центар, бил на листата на најбарани криминалци на Интерпол

Полицијата упаси криминалец од Бугарија, баран со меѓународна потерница, за кривично дело силување и противправно лишување од слобода, информираат од Министерството...

Свет 06.01.21 | 11:10

Иран бара од Интерпол да издаде потерница за Трамп и 47 други американски официјални лица

Иран испрати барање до Интерпол да издаде меѓународна црвена потерница за 48 американски официјални лица. Меѓу нив е вклучен и досегашниот американски претседател,...

Свет 02.12.20 | 14:00

Интерпол предупредува за појава на фалсификувани вакцини против Ковид-19

Меѓународната полициска организација Интерпол предупреди дека меѓународната мрежа на организиран криминал може да се насочи кон новите вакцини против Ковид-19 и да се обиде...

Црна хроника 23.11.20 | 11:23

Косовец баран од Интерпол уапсен на Блаце

Вчера во 13.40 часот на Граничниот премин „Долно Блаце“, за влез во Република Македонија, по извршените гранични проверки на М.Б.(42) од Р.Косово, било констатирано дека...

Црна хроника 17.10.20 | 11:22

Албанец баран од Интерпол ноќва уапсен при обид да влезе во Македонија

Ноќва во 01:30 часот на влез во Република Македонија, на Граничниот премин „Ќафасан“, полициски службеници го лишиле од слобода и привеле Ц.Л.(34) од Пешкопеја, Република...

Црна хроника 13.10.20 | 11:19

Албанец баран од Интерпол уапсен на Табановце

Вчера во 16.00 часот на граничен премин „Табановце“, при пасошка контрола, било констатирано дека З.А.(35) од Р.Албанија се наоѓал на СТОП-листа на Интерпол и за него била...

Црна хроника 03.10.20 | 12:55

Албанец баран од Интерпол уапсен на аеродром

Ноќва во 01.30 часот на Граничениот премин „Меѓународен Аеродром“ – Скопје од полициски службеници од Полициска станица „Меѓународен Аеродром“ – Скопје бил приведен...

Црна хроника 29.08.20 | 11:43

Албанец баран од Интерпол уапсен при обид за влез од Косово во Македонија

Албански државјанин, по кого имало распишано потерница од Интерпол е приведен на граничниот премин Блаце при обид да влезе во земјава. Како што соопшти МВР, станува...

Македонија 29.07.20 | 14:21

Интерпол спречи во Македонија да се внесе отровно пилешко месо

Голема акција на Интерпол во која спречен е обид за внес на отровна храна во Македонија, дознава ТВ21. Информациите ги потврдуваат од Интерпол, Агенцијата за храна и...

Црна хроника 28.07.20 | 11:20

Уапсен Албанец баран од Интерпол

Вчера во 17.30 часот на Граничен премин „Долно Блаце“, полициски службеници го привеле M.С.(22) од Р.Албанија бидејќи при извршени гранични проверки било констатирано дека...

Црна хроника 06.07.20 | 11:24

На Блаце уапсен маж баран од Интерпол

Доцна ноќта сабота кон недела, во 03.20 часот на Граничниот премин „Долно Блаце“, при пасошка контрола, било утврдено дека У.Г.(26) од Р.Албанија во оперативната евиденција...

Свет 21.01.20 | 11:15

Поранешниот директор на Интерпол осуден на 13 години затвор

Поранешниот директор на Интерпол, Менг Хонгвеј, е осуден денеска на суд во Кина на 13,5 години затвор за земање мито. Менгу беше осуден во судот во Тијанџин, северна Кина. Поранешниот...

Свет 02.01.20 | 16:08

Интерпол со потерница го бара Карл Госн, поранешниот директор на „Нисан“

Интерпол издадепотерница за поранешниот директор на „Нисан“, Карлос Госн, потврди денеска либанскиот министер за правда Алберт Серхан. Тој рече дека обвинителството...

Црна хроника 18.12.19 | 11:21

Уапсен маж баран од Интерпол

Ноќва околу 23.50 часот на Граничниот премин „Ќафасан“ од слобода бил лишен Р.К.(32) од Албанија, затоа што при извршена проверка било констатирано дека се наоѓа на стоп-листа...