Ознака: инспектори
Црна хроника 20.08.21 | 14:44

Инспектори од УЈП нападнати додека вршеле контрола во ресторан во Охрид

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.Н.(41) и М.Н.(46) од Охрид и А.К.(25) с. Долно Коњско, охридско, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „фалсификување...

Економија 09.08.21 | 10:17

Угостителите, но и од пазарниот инспекторат не знаат како со толку малку инспектори ќе излегуваат на терен по угостителските објекти

Се воведува задолжителна потврда за извршена имунизација, најмалку прва доза, со задолжителна редарска служба заради контрола на приложување доказ за имунизација...

Македонија 20.07.21 | 14:25

Кампања „Разбистри сè“: Инспекторите за животна средина да го подобрат отчетот пред граѓаните

Државните инспекторати со надлежности во животната средина го почитуваат само пропишаниот законски минимум за известување на јавноста и не овозможуваат доволно содржајни...

Македонија 27.04.21 | 11:35

Инспекторите го замолија Заев да не го разрешува Пауновски, премиерот ставот ќе го каже на владината седница

Премиерот Зоран Заев утринава оствари средба со тројца инспектори, но се уште не е познато каква конечна одлука ќе се донесе по однос на најавеното разрешување на директорот...

Македонија 27.04.21 | 10:52

Никола, Александар, Љатиф, Фатмир – 105 инспектори се потпишаа на петицијата за одбрана на Пауновски

Познати се 105 те инспектори кои ја потпишаа петицијата до премиерот Зоран Заев, да не го менува на денешната седница првиот пазарен инспектор Стојко Пауновски. Имињата...

Економија 25.04.21 | 19:02

Инспекторите застанаа во одбрана на директорот, петицијата ќе биде поднесена во понеделник

Нареднава недела ќе се знае дали Стојко Пауновски заминува од директорското место во Пазарниот инспекторат. Владата најави разрешување, што може да се случи веќе во...

Македонија 22.04.21 | 11:00

Пауновски: И по цена да сум разрешен, нема да ги прифатам сите 35 „рамковни“ во Инспекторатот

Јас јавно кажувам дека тоа нема да го потпишам, па и по цена дури и да бидам сменет од функцијата директор на Државниот пазарен инспекторат, вели Стојко Пауновски во...

Економија 22.03.21 | 21:46

Формиран „Граѓански инспекциски совет“- ќе им помага на инспекторите да ги најдат загадувачите

Граѓански инспекциски совет ќе им помага на инспекторите за животна средина во детектирање на загадувачите, но и ќе ја контролира нивната работа на терен. Во граѓанскиот...

Скопје 25.02.21 | 11:38

Инспектори ќе казнуваат ако некој им фрла смоки на животните Скопје ЗОО

Од овој викенд, службите на Инспекторатот на Град Скопје ќе ги казнуваат несовесните посетители кои ќе хранат и вознемируваат животни во Скопје Зоо. Санкционирани ќе...

Македонија 01.02.21 | 13:50

Петровска: Немаме доволен број инспектори, неопходни се уште минимум 11

Немаме доволен број на инспектори, меѓутоа сега правиме координација со овластени инспектори и во оној момент кога не може итно наш инспектор да отиде на терен тогаш...

Македонија 18.12.20 | 14:42

Јога-студио и три кафулиња синоќа затворени од инспекторите

Инспекциите во Скопје вчера затвориле четири објекти – три се угостителски кои работеле по 21 часот, а интервенирано е и во јога-студио каде што казната не е за пречекорување...

Црна хроника 18.12.20 | 11:33

Повторно затворен „Мош“, гостите им се заканувале на инспекторите

Полициски службеници од СВР Скопје заедно со Државниот пазарен инспекторат, вчера вечерта при контрола во угостителски објект на улица „Дебарца“ во Скопје констатирале...

Црна хроника 25.11.20 | 18:16

Прекината семејна веселба со 25 гости, приведен сопственикот на објектот

Полициски службеници од СВР Тетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар денеска околу 16:00 часот го лишиле од слобода А.Д.(30) од Неготино, гостиварско, затоа што во неговиот...

Економија 18.11.20 | 15:31

Затворени четири кафетерии во една недела

Од 9 до 15 ноември шесте инспекциски служби во земјава спровеле вкупно 4.822 контроли. За непочитување на заштитните протоколи се затворени два угостителски објекта, еден...

Економија 28.10.20 | 15:25

Угостители организираат свадби, имаат повеќе маси, без доволно растојание, констатираа инпекторите

За три свадби организирани во угостителски објекти во Тетово, Боговиње и Арачиново, Државниот пазарен иснпекторат по спроведена контрола има поднесено кривична пријава...

Македонија 15.10.20 | 09:25

Мицковски: Најдете пари бе будалчиња, на толкаво крадење и расфрлање, пари може да најдете

На толкаво крадење и расфрлање, пари може да најдете, остро реагира активистот Ивор Мицковски по прес-конференцијата на директорот на Државниот пазарен инспекторат,...

Македонија 14.10.20 | 16:39

Министерството одби вработување на 20 нови инспектори, откри Пауновски

Немаме доволно инпектори меѓутоа максимално со она што се располага, инспекторите се искористени. Сите инспектори што се со звање советник или помлад инспектор ги користиме...

Економија 09.10.20 | 17:12

Државниот пазарен инспекторат најавува интензивни контроли за време на викендот без ДДВ

Инспекциските служби за време на викендот без ДДВ, ќе продолжат со интензивни контроли на терен, во делот на почитување на здравствените протоколи, како и на цените...

Економија 08.10.20 | 09:11

Инспекторите ќе можат да затвораат објекти, но и да изрекуваат глоби до 30.000 евра

Инспекциските служби ќе добијат поголеми овластувања за да се влијае на намалување на ширење на корона вирусот. Ова го овозможуваат измените што ги усвои Владата на...

Економија 06.10.20 | 17:44

Ако инспекторите утврдат прекршување на здравствените протоколи можат веднаш да го затворат локалот

Владата ги разгледа и ги усвои предлог измените на Законот за заштита на население од заразни болести, со кои се предвидени нови поголеми овластувања на инспекциските...