Ознака: инспектори
Црна хроника 18.02.23 | 10:26

Ноќва инспекторите шетаа по кафани и кафулиња, акцијата ќе продолжи целиот викенд

Секторите за внатрешни работи и патролните тимови составени од полициски службеници од Одделот за униформирана полиција во координација со Управата за јавни приходи...

Скопје 30.03.22 | 21:46

Инспекциите на Град Скопје утврдија стотици непријавени имоти

Екипи на Инспекторатот на Град Скопје од Одделението за даночна инспекција и инспекција за наплата на комунални и други такси, продолжуваат со засилените контроли,...

Економија 22.03.22 | 17:12

Инспектори на УЈП во контрола на „КАМ“, маркетите биле запечатени бидејќи синоќа е прекинат пописот

UJOИнспектори на Управата за јавни приходи вршат контрола во маркетите на „КАМ“ која е насочена кон утврдување на фактичката состојба на залихите во магацин со книговодствената...

Скопје 03.03.22 | 10:55

Инспекторите за животна средина на Град Скопје заедно со колегите од општините ќе откриваат каде се создаваат депонии

Инспекторатот на Град Скопје заедно со инспекторите за животна средина од скопските општини започнаа координирана акција за депонии и сметилишта на приватен имот....

Црна хроника 20.02.22 | 17:54

Акциска контрола во Гостивар и Струга, санкции за 14 угостителски објекти

Полициски службеници од Бирото за јавна безбедност и инспектори од СВР Скопје во координација со Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи на 18 февруари...

Црна хроника 03.02.22 | 15:25

Просветни инспектори влегоа во основното училиште „Љубен Лапе“

Просветни инспектори денес влегоа во основното училиште „Љубен Лапе“ во скопската општина Аеродром, откако ученици и родители на вториот ден од второто полугодие...

Скопје 17.01.22 | 13:01

Комунални инспектори и инспектори за животна средина изрекоа казни за палење оган на отворено и за недозволено фрлање отпад

Екипи на Инспекторатот на Град Скопје, составени од комунални инспектори и инспектори за животна средина, изминатиов викенд изрекоа казни за палење оган на отворено,...

Економија 31.12.21 | 10:13

Инспекторите од 2 јануари на терен: Работниците да пријавуваат за недела неработен ден

Од 1 јануари недела се дефинира како неработен ден. Собранието ги усвои законските измени за работни односи, а кои ќе се применуваат од следната година. Прецизирани се...

Црна хроника 20.08.21 | 14:44

Инспектори од УЈП нападнати додека вршеле контрола во ресторан во Охрид

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.Н.(41) и М.Н.(46) од Охрид и А.К.(25) с. Долно Коњско, охридско, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „фалсификување...

Економија 09.08.21 | 10:17

Угостителите, но и од пазарниот инспекторат не знаат како со толку малку инспектори ќе излегуваат на терен по угостителските објекти

Се воведува задолжителна потврда за извршена имунизација, најмалку прва доза, со задолжителна редарска служба заради контрола на приложување доказ за имунизација...

Македонија 20.07.21 | 14:25

Кампања „Разбистри сè“: Инспекторите за животна средина да го подобрат отчетот пред граѓаните

Државните инспекторати со надлежности во животната средина го почитуваат само пропишаниот законски минимум за известување на јавноста и не овозможуваат доволно содржајни...

Македонија 27.04.21 | 11:35

Инспекторите го замолија Заев да не го разрешува Пауновски, премиерот ставот ќе го каже на владината седница

Премиерот Зоран Заев утринава оствари средба со тројца инспектори, но се уште не е познато каква конечна одлука ќе се донесе по однос на најавеното разрешување на директорот...

Македонија 27.04.21 | 10:52

Никола, Александар, Љатиф, Фатмир – 105 инспектори се потпишаа на петицијата за одбрана на Пауновски

Познати се 105 те инспектори кои ја потпишаа петицијата до премиерот Зоран Заев, да не го менува на денешната седница првиот пазарен инспектор Стојко Пауновски. Имињата...

Економија 25.04.21 | 19:02

Инспекторите застанаа во одбрана на директорот, петицијата ќе биде поднесена во понеделник

Нареднава недела ќе се знае дали Стојко Пауновски заминува од директорското место во Пазарниот инспекторат. Владата најави разрешување, што може да се случи веќе во...

Македонија 22.04.21 | 11:00

Пауновски: И по цена да сум разрешен, нема да ги прифатам сите 35 „рамковни“ во Инспекторатот

Јас јавно кажувам дека тоа нема да го потпишам, па и по цена дури и да бидам сменет од функцијата директор на Државниот пазарен инспекторат, вели Стојко Пауновски во...

Економија 22.03.21 | 21:46

Формиран „Граѓански инспекциски совет“- ќе им помага на инспекторите да ги најдат загадувачите

Граѓански инспекциски совет ќе им помага на инспекторите за животна средина во детектирање на загадувачите, но и ќе ја контролира нивната работа на терен. Во граѓанскиот...

Скопје 25.02.21 | 11:38

Инспектори ќе казнуваат ако некој им фрла смоки на животните Скопје ЗОО

Од овој викенд, службите на Инспекторатот на Град Скопје ќе ги казнуваат несовесните посетители кои ќе хранат и вознемируваат животни во Скопје Зоо. Санкционирани ќе...

Македонија 01.02.21 | 13:50

Петровска: Немаме доволен број инспектори, неопходни се уште минимум 11

Немаме доволен број на инспектори, меѓутоа сега правиме координација со овластени инспектори и во оној момент кога не може итно наш инспектор да отиде на терен тогаш...

Македонија 18.12.20 | 14:42

Јога-студио и три кафулиња синоќа затворени од инспекторите

Инспекциите во Скопје вчера затвориле четири објекти – три се угостителски кои работеле по 21 часот, а интервенирано е и во јога-студио каде што казната не е за пречекорување...

Црна хроника 18.12.20 | 11:33

Повторно затворен „Мош“, гостите им се заканувале на инспекторите

Полициски службеници од СВР Скопје заедно со Државниот пазарен инспекторат, вчера вечерта при контрола во угостителски објект на улица „Дебарца“ во Скопје констатирале...