Ознака: инспекторат
Економија 21.04.21 | 15:39

Двојно повеќе работници годинава се пожалиле за неисплатен К-15

Во периодот јануари-март 2020 година до Државниот инспекторат за труд поднесени се вкупно 259 претставки за неисплатен К-15. Во истиот период, во 2021 година, поднесени се вкупно...

Скопје 25.10.20 | 11:58

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, скопскиот градоначалник Петре Шилегов се осврна на неколку...

Македонија 23.10.20 | 10:41

Ана Петровска на чело на Државниот инспекторат, а Хесен Џемаили на Управата за животна средина, одлучи Владата

Ана Петровска ќе биде в.д. директор на Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС), откако од 2018 година таа беше на позицијата државен секретар во Министерството...

Македонија 09.09.20 | 16:31

Ивор Мицкоски: Прошлиот мандат се запали Министерство за правда, и видовте Правдата процвета, можеби овој пат ќе имаме еколошко освестување

Во пожарот што изутринава изби во зградата на поранешна Комерцијална банка најмногу штета претрпе Државниот инспекторат за животна средина. Огнот, кој според првичните...

Калеидоскоп 26.09.19 | 15:11

Шилегов ќе ви го исчисти дворот од отпад, ама и ќе ви издаде фактура за услугата

Инспекторите секојдневно се на критичните точки во Скопје за загадување на воздухот. Веќе се казнети седум лица од општина Сарај, а Инспекторатот најавува поголеми...