Ознака: ин мемориам
Кошарка 21.12.21 | 13:14

Почина легендата на КК Работнички, Бранко Кацарски

Македонската кошарка денеска остана без уште едно свое големо име. Нè напушти Бранко Кацарски, член на една од најдобрите генерации на кошаркари од КК Работнички од...

Кошарка 05.12.21 | 21:32

Oд мозочен удар почина Стеван Јеловац, кошаркарски репрезентативец на Србија

Повремениот кошаркарски репрезентативец на Србија 32-годишниот Стеван Јеловац почина денеска од мозочен удар. Јеловац, кој ги бранеше боите на грчкиот АЕК, бил итно...

Култура 02.12.21 | 11:51

Човек не може да знае што сѐ носи во себе додека не почне да истражува одвнатре, велеше Кајевски

Македонскиот народен театар утрово соопшти дека актерот Славиша Кајевски трагично го загуби својот живот. Кајевски е роден на 01 февруари 1982 гoдина во Скопје. Дипломира...

Естрада 07.10.21 | 18:07

Почина пејачот Васил Атанасов, го помниме по „Проклет да е кој нè раздели“

Тажна вест ни доаѓа од Германија, почина македонскиот фолк пејач Васил Атанасов по долго боледување. Тој е најпознат по неговата испеана песна „Проклет да е кој не раздели“...

Естрада 19.09.21 | 21:23

Почина Марина Туцаковиќ, на ракот му пресуди коронавирусот

На 67 години по долго и тешко боледување почина најголемиот балкански текстописец Марина Туцаковиќ, потврди за Телеграф.рс нејзиниот сопруг Александар Радуловиќ Фута. Вистина...

Калеидоскоп 02.08.21 | 14:42

Почина проф.д-р Љупчо Ајдински

Почина проф.д-р Љупчо Ајдински, истакнат научник, филантроп, хуманитарец и еден од основоположниците на дефектологијата во Македонија. Роден Е на 28.04.1930 година во Ново...

Скопје 08.07.21 | 08:46

Почина Аида Хоџиќ, советничка во општина Аеродром

Советничката во Советот на Општина Аеродром, Аида Хоџиќ почина. Веста на Фејсбук ја објави градоначалник, а од неа преку социјалните мрежи се простуваат голем број роднини...

Македонија 05.06.21 | 13:22

На денешен ден во заседа загина струмичанецот Кољо Китанов – најмладиот бранител на Македонија

Кољо Китанов (Сарај, Струмичко; 2 септември 1981 – с. Лавце, Тетовско, 6 јуни 2001) — најмладиот загинат македонски бранител, приправник на АРМ на отслужување на редовниот...

Музика 15.05.21 | 18:02

И Ѓорѓе Марјановиќ ја изгуби битката со короната

Легендарниот пејач Ѓорѓе Марјановиќ починал вчера во текот на денот од последници предизвикани од коронавирусот, дознава Блиц. Познатиот музичар ги минал последните...

Фудбал 13.05.21 | 20:27

Почина поранешниот играч на Работнички и Вардар Јастре Јаневски

На 71-годишна возраст, по тешко боледување денеска почина поранешниот фудбалер Јастре Јаневски, објавува Спорт Медиа. Јаневски беше дел од само два клуба во својата кариера,...

Култура 08.05.21 | 20:24

Почина Кирил Псалтиров, доајен на македонското глумиште

Денес на 08.05.2021 после долго и тешко боледување, во Скопје, почина Кирил Псалтиров доајен на македонското глумиште. Тој беше еден од првата генерација на актери кои излегоа...

Македонија 06.05.21 | 21:04

30 години од првата жртва во војната во СФРЈ: Тоа што не знаеме како загина нашиот син уште повеќе нѐ боли

Сашко Гешовски кој беше првата жртва од Македонија во воените конфликти од распадот на СФРЈ, кои избија во Сплит, Хрватска на 6 мај 1991 година. Убиството на Гешовски остана...

Останати спортови 21.04.21 | 14:16

Почина тренерот на олимпискиот шампион Шабан Трстена

По долга и тешка болест, денеска почина Хајруш Синани, еден од основачите на боречкиот клуб Лирија и тренер на поранешниот олимписки шампион Шабан Трстена. Синани е...

Калеидоскоп 20.04.21 | 12:30

Почина судијата Нуман Лимани

По долготрајно и тешко боледување на шеесет и четири годишна возраст почина судијата од Апелационен суд Скопје, Нуман Лимани. Лимани е избран за судија на Апелациониот...

Фудбал 15.04.21 | 08:30

Почина Зоран Арсов, еден од најдобрите фудбалски тренери на млади категории во Македонија

Како последица на корона вирусот почина Зоран Арсов, тренер на многу млади генерации во македонскиот фудбал. Арсов (54) ќе остане запаметен по тоа што долги години беше...

Македонија 13.04.21 | 21:32

Почина Кирил Андоновски, поранешен пратеник на ВМРО-ДПМНЕ

Вечерва почина Кирил Андоновски, поранешен пратеник во Собранието на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, каде што беше и претседател на Законодавно-правната комисија. Завршил...

Скопје 07.04.21 | 23:29

Ѓорче Петров тагува по отец Ламбе

Отец Ламбе е една од 51-та жртва на ковид 19 евидентирани денеска. Отец Харалампие е легенда во Ѓорче Петров. За неговата човечка големина Оливер Шамбевски ќе напише: Верата...

Македонија 07.04.21 | 22:05

Почина пулмологот д-р Анѓелко Ѓорчев

На Клиниката во Ниш денеска почина специјалистот по пулмологија и алергологија, професорот Анѓелко Ѓорчев (72). Тој е татко на поранешниот пратеник Влатко Ѓорчев. Докторот...

Македонија 04.04.21 | 20:21

Груевски за Димитриев: Храбар и упорен, борбен, снаодлив и прониклив, оптимист кој никогаш не отстапуваше од зацртаните цели

Денес ја примив тажната вест за смртта на Трајче Димитриев, поранешниот градоначалник на Демир Капија, кому граѓаните на изборите му ја даваа довербата за градоначалник...

Кариера 28.03.21 | 23:14

Почина Трајан Петровски, поранешен амбасадор и писател

На 82-годишна возраст вечерва почина Трајан Петровски, поранешен амбасадор на СФРЈ и на Македонија во Египет, Турција, С. Арабија, ОАЕ, Узбекистан, Казахстан, Азербејџан...