Ознака: ин мемориам
Македонија 14.06.22 | 23:40

Почина еден од адвокатите на Заев кој го бранеше во случајот „Поткуп“

По кратко боледување, на 65-годишна возраст денеска почина Јаким Наумов – Јаче. Наумов во јавноста беше познат како адвокат што ги застапуваше припадниците на единицата...

Останати спортови 28.05.22 | 23:31

Почина спортистот Вангел Жабев, носител на медал од Параолимписките игри 1980 година

Вангел Жабев, спортистот и прв носител на Параолимписки медал од Параолимписките игри 1980 година во Арнхем Холандија во пливање, почина денеска во 83-тата година од животот. Жабев...

Скопје 18.05.22 | 08:28

На четиригодишнината од смртта на Зеко, почина Пиже

На 57-годишна возраст почина Сашо Пижевски – Пиже, познат скопски шоумен, пејач и угостител. Пиже е роден е во Дебар Маало, каде го поминал своето детство, за потоа да се...

Свет 10.05.22 | 20:09

Почина Леонид Кравчук, првиот претседател на Украина

Леонид Кравчук (88) почина по долго боледување, објавија украинските медиуми. Првиот претседател на Украина, Леонид Кравчук, почина денеска, 10 мај, по долго боледување. „Денес,...

Култура 05.05.22 | 21:32

Ин мемориам: Почина Сретко Јовановски, конзерватор на камена пластика

Музеј на Македонија соопшти дека почина Сретко Јовановски, конзерватор на камена пластика, кој целиот свој работен век го посвети на унапредувањето на музеологијата. Јовановски...

Македонија 02.05.22 | 21:57

Почина Душко Миновски, првиот претседател на Комисијата за заштита од дискриминацијата

Почина Душко Миновски, првиот претседател на Комисијата за заштита од дискриминација. Тој ја водеше Комисија од формирањето во 2011 до 2016 година. Миновски беше и државен...

Фудбал 30.04.22 | 17:44

Почина фудбалскиот менаџер Мино Рајола

Фудбалскиот менаџер Мино Рајола почина на 54-годишна возраст, соопшти неговото семејство. Италијанскиот менаџер во последните месеци водел тешка битка со болест на...

Култура 18.04.22 | 09:23

Омер Калеши Македонија, Албанија и Турција ги сметаше за негова татковина, а Франција ја сметаше за негова уметничка татковина

По подолго боледување во Истанбул почина уметникот Омер Калеши, на 90-годишна возраст. Тој беше исклучително позитивен пример за духовен свет врзан за вредностите на...

Кошарка 04.04.22 | 23:05

Почина легендарниот хрватски кошаркар и тренер, кој со Југославија беше светски шампион

На 78-годишна возраст почина прославениот хрватески кошаркар и тренер, Петар Сканси. Поранешниот селектор на хрватската кошаркарска репрезентација ќе остане запаметен...

Македонија 30.03.22 | 12:29

Почина првиот градоначалник на Струмица во независна Македонија

Почина првиот градоначалник на општина Струмица во независна Македонија, Костадин Манолев. За смртта на Манолев информира актуелниот градоначалник, Костадин Костадинов. Во...

Калеидоскоп 08.03.22 | 17:28

Почина судијата Сабит Кранли, кој беше на чело на Комисијата за помилување кај Пендаровски

Денеска починал поранешниот судија во Врховниот суд, Сабит Кранли кој последно претседаваше со комисијата за помилување во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски. Кранли...

Калеидоскоп 27.02.22 | 16:47

Почина новинарот Слободан Петровиќ, минатата година ја доби наградата „13 Ноември“ на Град Скопје за публицистика

Македонското журналистичко друштво остана денеска без еден од неговите извонредни членови – Слободан Петровиќ – Цобе почина на 78 години. Петровиќ беше заљубеник во...

Останати спортови 27.02.22 | 13:34

Почина Мирослав Наумовски – Лав, основач на првиот спортски неделник „СКОК“

Денес, по кратко боледување, почина Мирослав Наумовски-Лав. Лав беше врвен спортист, спортски новинар, еден од основачите на Македонскиот олимписки комитет, член на...

Култура 24.02.22 | 20:03

На Балканот долго време етничкото ќе превладува над граѓанското

Бал­ка­нот дол­го вре­ме оста­ну­ва „ме­ко тки­во“ за ни­за европ­ски по­ја­ви, екс­пе­ри­мен­ти, идеи што би­ле во за­лез во ста­ри­от кон­ти­нент, а ќе до­жи­ве­ат...

Култура 26.01.22 | 16:04

Почина Крсте Мартиноски, човекот што ги реставрираше Горна Порта, Охридската гимназија, куќата на Робевци, на Прличев, на Уранија…

Крсте Мартиноски, нашиот Крки, уникатна Мешеишко-охридска легенда, замина во вечноста и бесконечноста, но само привидно физички, не духовно, оти во спомените наши ќе...

Фудбал 18.01.22 | 12:19

Почина Пако Хенто, најдоброто лево крило во историјата и единствен фудбалер со шест трофеи во Купот на шампионите

Легендата на Реал Мадрид, Франциско (Пако) Хенто, почина во Мадрид на 88-годишна возраст. Познат по своите брзина и сила, Хенто го носеше прекарот „Кантабриската бура“...

Фудбал 30.12.21 | 14:19

Почина легендата на Вардар, Ванчо Трпески

На 87-годишна возраст почина легендата на ФК Вардар, Ванчо Трпевски. Тажната вест  на социјалните мрежи ја објави неговата ќерка пејачката Искра Трпева. Каква големина...

Кошарка 21.12.21 | 13:14

Почина легендата на КК Работнички, Бранко Кацарски

Македонската кошарка денеска остана без уште едно свое големо име. Нè напушти Бранко Кацарски, член на една од најдобрите генерации на кошаркари од КК Работнички од...

Кошарка 05.12.21 | 21:32

Oд мозочен удар почина Стеван Јеловац, кошаркарски репрезентативец на Србија

Повремениот кошаркарски репрезентативец на Србија 32-годишниот Стеван Јеловац почина денеска од мозочен удар. Јеловац, кој ги бранеше боите на грчкиот АЕК, бил итно...

Култура 02.12.21 | 11:51

Човек не може да знае што сѐ носи во себе додека не почне да истражува одвнатре, велеше Кајевски

Македонскиот народен театар утрово соопшти дека актерот Славиша Кајевски трагично го загуби својот живот. Кајевски е роден на 01 февруари 1982 гoдина во Скопје. Дипломира...