Ознака: име
Семејство 06.11.19 | 14:46

Oдберете посебно име за вашето дете

Десет предлози за име на новороденче, со прекрасното значење – ангел! За девојчиња: 1. Анѓа/Ангела – силно име кое потекнува од грчкиот збор angelus, што значи „ангел, гласник“. 2....

Македонија 05.11.19 | 12:33

Сасоли: Не жалете што го сменивте името, ќе влезете во ЕУ и НАТО

Направивте голем напор дури и го сменивте уставното име, но немојте да жалите поради тоа. Тоа беше многу важна работа со која треба да се гордеете и што треба да ја покаже...

Калеидоскоп 22.10.19 | 18:21

Никој не сака да го вработи поради неговото име

Индиец, кој по професија е бродски инженер, има проблеми во барањето работа и тоа само поради своето име. Имено, ова 25-годишно момче се вика Садам Хусеин. Досега тој бил...

Македонија 11.08.19 | 14:23

Дурловски: Во сапуницата Рекет, ме возбудува фактот што Ла Верита го користи името Македонија

Оперскиот пејач Игор Дурловски на својот Фејсбук профил го коментира случајот „Рекет“ односно фактот дека во натписите во италијанскиот весник се користи името Македонија,...

Македонија 04.08.19 | 13:33

Варвициотис: Атина ќе го следи секој чекор на Скопје

Атина ќе го следи секој чекор на Скопје, грижејќи се дека е во рамките што сме ги поставиле, вели алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Милтиадис Варвициотис...

Македонија 04.08.19 | 09:12

Слободно кажувајте си Македонија, тоа не е спротивно на Преспанскиот договор!

Извадок од последната колумна на новинарот Бранко Героски објавена на Плусинфо. Официјалното име на нашата земја, како и официјалните имиња на сите други земји, обично...

Патувања 27.07.19 | 17:49

Што значат имињата на некои главни градови во светот

Можете ли да претпоставите што значат имињата на некои главни градови во светот? Откријте кое е нивното значење и од каде потекнуваат имињата. Амстердам главниот град...

Македонија 17.07.19 | 21:21

Војниците на АРМ добиле наредба – отстранете го името Македонија од униформите

Во гарнизоните на АРМ е дадена наредба да се извади името Македонија од униформите на војниците – тврдат извори од АРМ. Според информациите до кои дојде Република,...

Ракомет 04.06.19 | 22:51

За весниците во Шпанија сме Македонија

За победата на нашите шампиони пишуваа и странските медуми, за Шпанија името на нашата земја е Македонија.

Калеидоскоп 08.05.19 | 20:27

Што значи и каква порака носи името Арчи, синот на Меган и Хари

Наследникот на Меган и Хари се вика Арчи Харисон Моунтбатерн – Винсдор. Тој е седумнаесетти во линијата за тронот и нема да има титула.  Принцот и војвотката од Сасекс...

Двоглед 07.05.19 | 13:02

Меган и Хари синот ќе го крстат Зоран, па ќе го преименуваат во Стево

Англиската кралска двојка принцот Хари и Меган Маркл своето прво дете кое се роди на шести мај ќе го крстат Зоран, после што ќе го преименуваат во Стево, соопштија синоќа...

Македонија 21.03.19 | 17:02

МАНУ со предлог до Владата за нејзиното ново име

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) предлага нејзиното ново име да гласи – Академија на науките и уметностите на Република Македонија –...

Фудбал 17.03.19 | 09:03

Македонските фудбалери од Австралија со „Бисер балкански“ ги дочекаа Грците

Иако се таму со децении Македонците во Австралија не забораваат од каде отишле на печалба…а својата љубов кон татковината ја пренесуваат и на своите помлади генерации… Македонците...

Македонија 12.03.19 | 19:43

Нема да има јазична полиција за применaта на нoвото уставно име

Новото името на државата важи за сите институции од 12 февруари оваа година кога стапи на сила Договорот од Преспа, но во реферирање на институциите во периодот пред...

Македонија 10.03.19 | 21:42

Кои партии ќе стават “Северна“ во своето име, во СДС веќе е решено

Од најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ, повторија дека за нив е неприфатлив договорот од Преспа и затоа нема да ги почитуваат обврските кои произлегуваат од...

Балкан 04.03.19 | 12:35

Грците го натераа Би-би-си да го смени написот за македонското малцинство

Британскиот медиумски сервис Би-би-си изврши промени во репортажата за македонското малцинство во Грција, по незадоволството на грчката страна, пренесува грчки „Катимерини“. Би-би-си...

Калеидоскоп 01.03.19 | 10:30

Како месецот март го добил името?

Март е месец кога започнува пролетта и кога Сонцето преминува од Јужната на Северната полутопка. За многумина март е омилен месец, затоа што започнува затоплување на...

Балкан 27.02.19 | 21:17

Српската Влада во иднина за обраќање кон Скопје ќе го користи името Македонија

Владата на Србија на денешната седница одлучи во идната комуникација со официјално Скопје да го користи терминот Република Македонија или скратениот назив...

Сцена 19.02.19 | 11:37

Ким, Клои и Кајли поднеле барања за брендирање на имињата на нивните деца

Ким и Клои Кардашијан и Кајли Џенер поднеле документација со кои бараат имињата на нивните деца да се заштитат како трговски марки. Со тоа, имињата Норт, Сент, Чикаго,...

Македонија 15.02.19 | 12:22

Македонија в понеделник на агендата на министрите за надворешни на ЕУ

Во наредните часови се очекува да пристигне формалното известување од Македонија до европските институции за употребата на новото име, министрите за надворешни работи...