Ознака: име
Сцена 19.02.19 | 11:37

Ким, Клои и Кајли поднеле барања за брендирање на имињата на нивните деца

Ким и Клои Кардашијан и Кајли Џенер поднеле документација со кои бараат имињата на нивните деца да се заштитат како трговски марки. Со тоа, имињата Норт, Сент, Чикаго,...

Македонија 15.02.19 | 12:22

Северна Македонија в понеделник на агендата на министрите за надворешни на ЕУ

Во наредните часови се очекува да пристигне формалното известување од Македонија до европските институции за употребата на новото име, министрите за надворешни работи...

Македонија 15.02.19 | 11:25

Во пасошите на граница почна да се става печат со новото име

Печат со новото име Република Северна Македонија почна да се става во пасошите при влез или излез од државата на граничните премини, согласно спроведувањето на обврските...

Македонија 14.02.19 | 23:34

Дали некој забележа дека Македонија го смени името

Телевизискиот канал Јуроњуз се обиде да открие дали називот Северна Македонија е прифатен меѓу интернет-корисниците, преку истражување спроведено од пребарувачот...

Македонија 14.02.19 | 19:13

Продолжуваат мерките за надворешна употреба на новото име

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш го поздрави стапувањето во сила на Преспанскиот Договор – се продолжува со мерките за надворешна употреба на новото име. По...

Македонија 14.02.19 | 10:49

МВР го промени името: Полиција на Република Северна Македонија

Министерството за внатрешни работи, веќе направи измени во името на полицијата. Полиција на Република Северна Македонија е испишано на новите знаци. Оваа помена, од...

Македонија 12.02.19 | 20:50

Граѓаните ќе добијат нови регистарски таблици со ознака NMK, а пасошите печат со новото име

Граѓаните ќе добијат нови регистарски таблици со ознака NMK, а додека почне нивната изработка, преодно решение ќе биде налепница NMK која ќе се...

Македонија 08.02.19 | 12:50

Стоилковски: На училиштата им е наредено да го избришат името Република Македонија од училишните згради

СДСМ ја избриша Република Македонија пред очите на децата, пред очите на учениците. Без трошка чувство за државност, на 31 јануари општините во Република Македонија добиле...

Македонија 06.02.19 | 10:28

Димитров призна: И покрај менувањето на името, ќе биде тешко Македонија да стане членка на ЕУ

Во обраќање пред Атланскиот совет на САД во Вашингтон, министерот за надворешни работи Никола Димитров призна дека и покрај менувањето на името, ќе биде тешко за Македонија...

Вести 05.02.19 | 21:58

Три ментални селанчиња со еден потпис го укинуваат постоењето на сите нас

НИ СЕ СЛУЧУВА НО НЕ ВЕРУВАМЕ ДЕКА ЌЕ НИ СЕ СЛУЧИ Преку 100 години Македонците гинеа и го градеа македонскиот идентитет. Денес, три ментални селанчиња (Заев, Шеќеринска...

Македонија 05.02.19 | 16:37

Грчкиот професор Сфетас: Грчките ученици мислат дека Тито ви го измислил името Македонија

Заедничкиот интердисциплинарен комитет на експерти (ЗИКЕ) за историски, археолошки и образовни прашања ќе ја менува историјата и ќе ги чисти страниците на македонските...

Македонија 04.02.19 | 14:18

На граѓаните им претстојат години за менување на документи

Преоден период за менување на докименти им следува на граѓаните со тоа што владата во годините кои се пред нас ќе отвара поглавја за секоја област поединечно. На прашањата...

Балкан 04.02.19 | 10:11

Мицотакис: Ако не се задоволат грчките позиции, нема отворање ни затворање на поглавјата за членство во ЕУ

Ќе го искористам секое правно и дипломатско средство за да ги ублажам негативните последици од Преспа, ќе го искористам правото на вето во отворањата на поглавјата...

Балкан 03.02.19 | 15:10

Последниот чекор до влегувањето во употреба на името „Северна Македонија“ ќе се одигра оваа седмица

Протоклот за членство на Македонија оваа недела ќе се најде пред грчките пратеници. Со ова ќе биде преземен последниот чекор, по што и официјално ќе влезе во употреба...

Балкан 26.01.19 | 21:21

Вучиќ: Србија прва ќе го признае соседот под новото име

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва во Нови Сад на отварањето на манифстацијата „Нови Сад-европска престолнина на младите“, им честиташе на премиерите...

Македонија 25.01.19 | 21:40

За Израел веќе сме Северна Македонија, заведени под „С“

Македонија веќе почнаа да ја нарекуваат со новото име, а први тоа го сторија Израелците. Имено, на интернет страницата на Министерствотото за надворешни работи на Израел...

Балкан 14.01.19 | 19:52

Анализа на Фајненшал тајмс: Што ако падне Ципрас?

Голем е влогот со гласањето на доверба на Владата на Ципрас откако коалициониот партнерот на Сириза се повлече од Владата, поради договорот со Македонија, анализира...

Македонија 14.01.19 | 16:34

Ако се соберат 150.000 потписи, ќе следува нов референдум за името

Ќе се собираат 150 илјади потписи за распишување на нов референдум за името. Матичните собраниски комисии оценија дека е уредна инцијативата на Тодор Петров за распишување...

Македонија 12.01.19 | 19:31

Граѓаните до Зоран Заев: Предавник, слуга на ѓаволот!

Милиони негативни коментари од вчера на социјалните мрежи откако во македонското собрание 81 пратеник ги изгласаа уставните измени кои произлегуваат од Договорот од...

Македонија 11.01.19 | 21:24

Википедија експресно ѝ го смени името на Македонија

Името на нашата земја, веднаш по гласањето во Собранието, во 18.46 часот беше променето во Република Северна Македонија на еднa од најкористените страници за пребарување...