Ознака: име
Македонија 30.01.23 | 14:22

Фамилија Мицкоски со молитва и погача во црква: Вечно име и среќен роденден синко!

Семејството на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска го прослави празникот Св. Антониј, воедно и роденден на најмладиот член, синот Антониј. Семејството...

Фудбал 28.06.22 | 11:07

Италијански новинар го открива вистинското име на Зинедин Зидан

Италијанскиот спортски новинар и писател, Федерико Буфа, во една од своите емисии, објави еден податок, познат за малкумина луѓе ширум светот. Иако Зинедин Зидан е еден...

Македонија 11.06.22 | 14:01

Скандал од невидени размери: Рама не нарече идната „западна Бугарија“, на што Ковачевски слатко се изнасмеа

Со недипломатска и недуховита шега која во Македонија не може да предизвика насмевки туку чувство на навреда, албанскиот премиер Еди Рама се вмеша во ракувањето на...

Балкан 31.05.22 | 17:57

Турција бара официјално да си го смени името во ОН

Шефот на турската дипломатија, Мевлут Чавушоглу, соопшти дека Турција и официјално побарала Обединетите нации и другите меѓународни организации да го променат името...

Естрада 22.05.22 | 20:57

Името кое го одбраа Грашо и Хана, Даниела го сакаше за нивното неродено дете

Моментално најпопуларниот брачен пар во Хрватска, Петар Грашо и Хана Хуљиќ, чекаaт девојче, а како што дознава „РТЛ Ексклузив“, малечката ќе се вика Алба. Нивното прво...

Семејство 07.05.22 | 22:21

Ќерката на Роналдо ќе се вика Бела Есмералда

Џорџина Родригез објави фотографија од ќеркичката која ја роди на 18 април и го откри нејзиното име. Бела Есмералда 18.4.2022, напишала Џорџина покрај фотографијата од заспаното...

Свет 18.01.22 | 10:27

Турција станува Туркије: Ердоган ја ребрендира земјата

Турските власти одлучија да го ребрендираат имиџот на земјата во светот, објави турската телевизија ТРТ. Претходно овој месец турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган...

Македонија 04.11.21 | 20:41

Министерот за локална самоуправа во костец со партиите околу свечените изјави

Министерот за локална самоуправа, Горан Милевски, до сите општини, до градот Скопје и до Заедницата на единиците на локалната самоуправа достави писмено мислење за...

Останати спортови 31.07.21 | 12:14

На Грција сега ѝ пречи тоа што за Еуроспорт Дејан Георгиевски е од Македонија

По грчките реакции при настапите на македонската фудбалска репрезентација на Европското фудбалско првенство, сега на Грција им пречи македонскиот настап на Олимписките...

Македонија 23.06.21 | 21:45

Името на ФФМ ќе се менува: Заев потврди дека Преспанскиот договор мора да се почитува

Сите невладини институции, приватни или правно-приватни субјекти во кои спаѓаат и приватни фирми и граѓански здруженија, ако примаат пари од Буџетот за нивни меѓународни...

Семејство 09.06.21 | 10:44

Хари и Меган не ја прашале кралицата за името на нивната ќерка Лилибет

Повикувајќи се на извор на кралското семејство, „Би-би-си“ објави дека принцот Хари и неговата сопруга Меган не ја прашале кралицата Елизабета Втора за името на нивната...

Калеидоскоп 03.05.21 | 20:55

Вашето име и презиме открива дали ќе бидете богати или сиромашни

Дали знаете дека вашето име и презиме може да го одреди вашиот животен пат? Можеби тоа е причината за слабата заработка. Од секоја буква се појавува број, и кога ќе ги...

Македонија 09.04.21 | 16:50

Џејмс Петифер: НАТО да ја поправи грешката, името на Македонија треба да се врати назад

Британскиот професор по балканска историја Џејмс Петифер, коментираше линкувајќи текст од „Република“ на англиски јазик, на пораката на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Твитови 28.03.21 | 17:18

Има ли доктор што ќе го објасни овој здравствен проблем?


Македонија 01.03.21 | 15:09

Заев: Преспанскиот договор е закон, МАНУ мора да го смени името

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање на промоцијата на новиот изглед на Универзалната сала во Скопје, околу „одбивањето на МАНУ за вметнување Северна...

Скопје 17.01.21 | 10:28

Дајте предлог како да се вика поранешно Матично

Општина Центар денеска соопшти дека собира предлози за име на новиот Младински центар. Сите граѓани кои имаат желба, можат да го дадат својот придонес, да ја посетат...

Македонија 01.12.20 | 20:32

Ако ова на Заев беше вистинското решение за името и идентитетот, и претходните влади ќе го решеа досега

Идентитетските прашања никогаш и воопшто не требаше да бидат ставени на маса како нешто за што се преговара, бидејќи навистина за тоа не се преговара, нагласи професорката...

Твитови 13.08.20 | 00:15

Вие не излеговте за тоа што ме боли – името, не очекувајте јас да излезам за струјата


Македонија 10.07.20 | 16:35

Еве како Заев во 2016 година се колнеше дека нема да дојде до промена на името

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев за време на предвремените парламентарни избори во 2016 година се колнеше дека нема да дојде до промена на името на Македонија. Имено при едно...

Семејство 09.06.20 | 14:35

Што треба да направите пред да го изберете името за вашето дете

Доколку сте бремени и сте во онаа фаза кога со вашиот партнер разгледувате книги, пребарувате на интернет и зборувате со најблиските со цел да најдете соодветно име...