Ознака: Или-или
Култура 23.11.20 | 11:59

„Или-или“ го објави новиот роман на Кица Колбе, „Витезот и Византијката“

Издавачкатта куќа „Или-или“ го објави новиот роман на реномираната македонска писателка Кица Колбе „Витезот и Византијката“. Ова е 189 книга од популарната едицијата...

Култура 02.10.20 | 10:56

Промоција на збирката кратки раскази „Во главата слушам песна“ на Елизабета Баковска

Писателката, поетеса и преведувачка Елизабета Баковска денес во 18 часот во Кинотеката ќе ја промовира својата збирка кратки раскази „Во главата слушам песна“, во издание...

Култура 25.06.20 | 12:32

„Или-Или“ го објави романот „На осамениот брег покрај морето“ на еден од најистакнатите современи хрватски писатели, Зоран Фериќ

Во едицијата ПРОаЗА на издавачката куќа „Или-Или“ е објавен романот „На осамениот брег покрај морето“ на еден од најистакнатите современи хрватски писатели, Зоран...

Култура 19.05.20 | 12:38

Европска награда за литература за романот „Страв од варвари“ од Петар Андоновски

Романот „Страв од варвари“ од Петар Андоновски, издание на „Или-Или“ е добитник на Европската награда за литература. Every year, the EUPL recognises emerging fiction writers from across Europe. We are...

Култура 16.11.19 | 22:58

„Или-Или“ ја издаде првата збирка раскази „Приказни на тивок оган“ од Светлана Камџијаш

Во понеделник (18 ноември) во издание на „Или-Или“ од печат излегува првата збирка раскази „Приказни на тивок оган“ од Светлана Камџијаш. Книгата е 178 -ми наслов во едицијата...

Култура 10.11.19 | 11:24

„Или-Или“ го објави новиот роман на Снежана Младеновска Анѓелков „Молчи со отворена уста“

Издавачката куќа „Или-Или“ го објави новиот роман „Молчи со отворена уста“ од Снежана Младеновска Анѓелков кој ќе излезе од печат в понеделник, на 11 ноември, како...

Култура 15.10.19 | 10:19

Недела на актуелните добитници на Нобелова награда во книжарницата „Или-Или“

До 19 октомври во книжарницата „Или-Или“ се одржува неделата на актуелните добитници на Нобелова награда за литература за 2018, полската писателка Олга Токарчук и за...

Култура 06.05.19 | 14:53

„Или-или“ вечерва во „Менада“ ја промовира книгата „Кога заминав од Карл Либкнехт“ од Лидија Димковска

Вечерва (понеделник, 6 мај) од 21 часот, во Менада ќе се промовира новата книга „Кога заминав од Карл Либкнехт“ на наградуваната македонска писателка Лидија Димковска,...

Култура 19.04.19 | 12:53

Добитничката на наградата „Роман на годината“ на дружба со читателите во „Или-или“

Утре (сабота, 20 април) од 12 до 14 ч. во книжарницата „Или-или“, добитничката на наградата „Роман на годината“ на фондацијата „Славко Јаневски“, Николина Андова Шопова,...

Култура 16.04.19 | 11:09

„Или-Или“ го објави романот „Последните денови на Ханс“ од Михајло Свидерски

Денеска од печат излезе романот „Последните денови на Ханс“ од младиот македонски писател Михајло Свидерски. Овој роман е 171 објава во едицијата ПРОаЗА на издавачката...

Култура 08.02.19 | 12:02

„Или-или“ реагираат на резултатите од конкурсот за издавачка дејност: Заглавивме во Апсурдистан!

Издавачката куќа „Или-или“ реагираше на објавувањето на резултатите за издавачка дејност на Министерството за Култура. Почитувани, Не знам на кој начин ова писание...

Култура 09.01.19 | 11:32

Дружба со писателот Давор Стојановски во „Или-Или“

Утре во книжарницата „Или-Или“ во Скопје, љубителите на книжевноста ќе бидат во можност да се дружат со наградуваниот автор Давор Стојановски, кој ќе го потпишува најновиот...

Култура 28.12.18 | 13:10

Дружба со Румена Бужаровска во „Или-или“

В сабота, 29 декември од 13 до 15 часот, љубителите на книжевноста во книжарницата „Или-или“  ќе бидат во можност да се дружат со авторката Румена Бужаровска, која ќе ги...

Култура 20.12.18 | 10:39

„Пливање спротиводно“ – нова книга на Ненад Јолдески во издание на „Или-или“

Деновиве од печат излезе новата книга на Ненад Јолдески насловена „Пливање спротиводно“. Се работи за 168 издание во популарната едиција „ПРОаЗА“ на издавачката куќа...