Ознака: икона
Калеидоскоп 03.05.21 | 13:08

Првпат од почетокот на пандемијата одржана литија со чудотоворната икона на Богородица во бугарскиот Бачковски манастир

На вториот ден од Воскресението Христово, стотици верници учествуваа во традиционалната литија со чудотворната икона на Пресвета Богородица од познатиот бугарски...

Вести 14.02.21 | 16:19

Вучиќ не си замина со празни раце – Заев му подари икона од св. Пантелејмон

Премиерот Зоран Заев му подари на српскиот претседател Александар Вучиќ икона со ликот на свети Пантелејмон како благодарност за вакицините од Фајзер. На претседателот...

Македонија 14.02.21 | 15:51

Заев му подари на Вучиќ икона со ликот на Св. Пантелејмон

Премиерот Зоран Заев му подари на српскиот претседател Александар Вучиќ икона со ликот на Свети Пантелејмон како благодарност за денеска доставените вакицни од Фајзер. На...

Балкан 19.12.20 | 16:06

Русија ќе ја врати иконата која Сергеј Лавров ја доби од Милорад Додик, ќе се испитува дали потекнува од Источна Украина

Русија ќе ја врати иконата која лидерот на босанските Срби, Милорад Додик, му ја подари на министерот за надворешни работи Сергеј Лавров. Ваквата одлука доаѓа откако обвинители...

Калеидоскоп 04.04.20 | 19:05

Во храм во Русија почна да мироточи икона на Мајката Божја од 18 век

Во Храмот „Архангел Михаил“ во селото Урусово на подрачјето на градот Венов во Тулската област во Русија (50 километри од Тула и 180 од Москва) почна да мироточи иконата...

Калеидоскоп 14.01.20 | 13:05

Еве каде треба да ја чувате паричката ако ви се падне на Василица за да донесе многу среќа и пари

На Василица се крши леб или пита со паричка, која се верува дека носи среќа и бериќет. Важно е ако ви се падне паричката каде ќе ја чувате. Секогаш парчето леб кое било...

Сцена 11.11.19 | 10:38

Џенифер Анистон со емотивен говор им се заблагодари на „Пријателите“

Џенифер Анистон на доделувањето на наградите People’s Choice беше прогласена за „иконски лик“. Наградата ѝ ја врачи Адам Сендлер, кој ја опиша како една од најдобрите пријателки,...

Сервиси 03.12.18 | 22:14

Утре нејзината икона има чудотворна моќ, па жените кои сакаат пород треба да го направат ова

Македонската православна црква утре прославува голем празник, Пречиста Богородица. Овој ден е посветен на Богородица кога за првпат со своите родители го посетила...