Ознака: Игор Николов
Македонија 08.04.21 | 17:28

Николов: Директно одговорен е Заев кој организираше партиски избори каде околу 60000 луѓе излегоа на гласање

Поднесете си оставки, одете си! Директно одговорен е Зоран Заев. Тој пред 3 недели организираше партиски избори каде околу 60000 луѓе кои што излегоа на гласање, со тоа го...

Македонија 04.03.21 | 21:40

Николов го кани Филипче на дуел за тоа како се справува со короната

Игор Николов од ВМРО-ДПМНЕ испрати покана до министерот за здравство Венко Филипче за да продискутираат за сите проблеми со короната. Тој вели дека  перцепција е дека...

Македонија 21.02.21 | 11:27

Николов: Со контроверзен закон Заев и Филипче сакаат да протнат криминална зделка за нов клинички центар, ВМРО-ДПМНЕ целосно го отфрла

СДСМ и Владата предводена од оваа партија, продолжуваат со концептот на демонтирање на здравствениот систем. Наместо анализа на ново настанатата состојба во здравството...

Македонија 27.01.21 | 14:29

Николов: Филипче питачеше за вакцини кај соседите, а сега е пред врата кај Кинезите, но вакцини никако да дојдат

Д-р Игор Николов истакнува дека во последните неколку месеци граѓаните и медицинскиот персонал се изнаслушаа голем број различни изјави и лаги за набавката на вакцини...

Македонија 26.01.21 | 14:57

Д-р Николов: Граѓаните во соседните земји бираат со која вакцина ќе се вакцинираат, а кај нас нема никаква

Доктор Игор Николов истакнува дека вакцините за Ковид-19 претставуваат значајна алатка во борба со епидемијата со корона вирусот, но власта ги остава граѓаните без неа. Додека...

Македонија 23.01.21 | 15:25

Николов: Во овој момент не ни требаат вакцини, туку физибилити студија за приватизација на Рентген институтот!?

Нас не ни требаат вакцини за Ковид-19, не ни требаат антикоагуланси на позитивна листа. Во овој момент нас ни е најпотребна Физибилити студија за приватизација на Рентген...

Македонија 26.12.20 | 15:03

Николов: Подигнување на свеста за спортот и неговото значење во зачувување на здравјето

Причината за денешното собирање и денешниот настан главна цел е да се подигне свеста за спортот и значењето на спортот во зачувувањето на здравјето особено во овие...

Македонија 15.12.20 | 16:51

Д-р Игор Николов: По изиграните ора во Штип, Филипче и Заев го исмеваат народот со нови мерки

Д-р Игор Николов реагира на прославите организирани во Штип по одржувањето на локалните избори, што се случуваат во време на сериозна ситуација со епидемијата на корона...

Македонија 10.11.20 | 22:14

Се собрале на прес цела сурија да кажат дека добри се мерките ако нема групирање

Доктор Игор Николов, кој е дел од опозициската ВМРО-ДПМНЕ реагираше на денешната групна, прес-конференција на министерот за здравство, Венко Филипче. И покрај забраната...

Здравје 10.07.20 | 15:48

Николов: Здравство без хартија, модернизација и реконструкција на здравствените центри низ државата

На 15-ти јули изборот е јасен, има два концепти едниот e дезорганизација и дезориентација, корупција и криминал, уништување, и ароганција, а другиот концепт на обнова и...

Македонија 09.06.20 | 17:02

Николов: Дали професионализмот на Комисијата за заразни болести потклекна на барањата на Заев

По информацијата дека Комисијата за заразни болести денеска го повлекла предлогот за воведување полициски час во траење од 22 до 05 часот, реагираа од ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ...

Вести 08.06.20 | 16:27

Николов: Дури и во Вухан, од каде што започна ширењето на корона вирусот е побезбедно од Македонија

Македонија е на дното на безбедност во светот кога станува збор за корона вирусот.Македонија ја нема на листата на „Форбс“ на сто најбезбедни земји во борба против...

Македонија 05.06.20 | 19:32

Николов: Скопје го напуштиле околу 80 илјади лица и ако има тестирање би ималo позитивни меѓу 4 и 8 илјади луѓе без симптоми, кои го расејуваат вирусот

Олабавувањето на мерките направено под влијание на политика, а со цел да се делат пакети под превезот дека тоа е за социјално загрозени луѓе резултира со голем број...

Македонија 31.05.20 | 15:19

Николoв: Наместо заштита на здравјето на граѓаните, Комисијата се труди да му удоволи и да ја спаси политичката кариера на еден политичар во заминување

Денеска бројката на новозаразени е над 80 – тина. Македонија влегува во нови пик. Во услови кога сите земји во регионот немаат заболени и по две недели, Македонија поради...

Македонија 29.05.20 | 16:29

Николов: Имаме чисто фијаско на Филипче, не се криви граѓаните туку системот кој не функционира

Состојбата со Ковид епидемијата е алармантна, а на владата и се случува здравствена капитулација. Денес дрско, безобзирно и неодговорно министерот за здравство Венко...

Македонија 29.05.20 | 11:25

Николов со докази го дематира Филипче: Еве податоци кои покажуваат дека повеќе починати на милион жители од нас во регионот има само Романија

Игор Николов од ВМРО-ДПМНЕ пласира докази со кои покажува дека поголема смртност од нас во регионот има само Романија. Број на починати од Ковид на 1 милион жители. Во...

Македонија 20.05.20 | 13:03

Од темелен скрининг на населението, на ризични групи како медицински лица, возрасни и слично нема ни трага

И додека од земјите од соседството и регионот воопшто, слушаме вести како нема заболени подолг период или има само по некој случај, во Македонија состојбата е поинаква,...

Македонија 13.05.20 | 10:46

ВМРО-ДПМНЕ: Власта ја крие вистинската бројка на заразени, да се направи масовен скрининг

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно ја обвини власта дека ја крие вистинската бројка на заразени со коронавирус. Игор Николов, член на ИК, на денешната прес-конференција...

Македонија 08.05.20 | 10:22

Д-р Николов: За два дена во Србија беа направени над 10 илјади тестови, во Македонија само 400

Филипче вели намалување на бројот на нови носители на коронавирус, но статистиката вели и зголемување на бројот на заболени, вели доктор Игор Николов од ИК на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 05.05.20 | 21:54

Д-р Николов: Заев повторно излажа дека 100 илјади е просечната плата на лекарите специјалисти

Доктор Игор Николов реагира на изјавата на претседателот на СДСМ Зоран Заев дека просечна плата на лекар специјалист е 100 илјади денари. Зоран Заев денес на телевизија...