Ознака: Игор Николов
Македонија 17.02.24 | 11:22

Пациентите и денес не знаат дели ќе имаат терапија на Онкологија

Помина речиси половина година од објавата на скандалот на Онкологија и речиси една година од објавата на ревизорскиот извештај за оваа Клиника кој јасно и недвосмислено...

Македонија 03.02.24 | 12:06

Николов: Приоритет на идната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе биде изградба на модерен Клинички центар, завршување на КБ Штип, спојување на Клиниките во еден Клинички центар

Претседателот на Комисија за здравство на ВМРО-ДПМНЕ Игор Николов на денешната прес-конференција истакна дека за здравството во последните седум години има само една...

Македонија 01.02.24 | 18:25

Николов: Како идна влада ќе работиме на ефективност, ефикасност и економичност на здравствениот систем, нема да има растурање на ресурсите

Мора прво да кажеме дека здравствениот систем е многу важен дел од целото опшествено битисување, а јавното здравство претставува еден столб, на целокупниот здравствен...

Здравје 16.12.23 | 21:19

Д-р Николов и Ѓорчева – Камчева на петтата академија за здравство на тема „Примарна и превентивна медицина во Кавадарци“

Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук пишуваат дека докторите Игор Николов и Гордана Ѓорчева Камчева беа дел од петтата академија за здравство...

Македонија 16.12.23 | 18:02

Во Кавадарци, во здравството последното возило е купено во 2012 година, а докторите се принудени сами да купуваат основни средства и лекови

Запознаени сме со проблемите на пациентите од целата држава. И тука во Кавадарци ја гледаме истата слика, граѓаните се жалат дека тешко стигнуваат до здравствена услуга...

Македонија 09.12.23 | 15:47

Николов: Меџити да одговори колку „Онкологии” има во комплексот клиники Мајка Тереза

Министерот за здравство, Фатмир Меџити очигледно не го интересира работењето на јавните здравствени установи. И додека тие се распаѓаат во секоја смисла, за него поважни...

Македонија 06.11.23 | 22:42

Д-р Николов: Докторите професионално си ја вршат работата, не може тие да преземат дел од одговорноста која е резултат на системски недоследности

Докторите работат по протоколи и јас сум убеден дека најголемиот дел од медицинските работници, од лекарите како на Клиниката за онкологија, така и другите клиники...

Здравје 05.11.23 | 14:51

Николов: Скандалот „Онкологија“ мора да се санкционира, во спротивно се оцрнува сиот медицински персонал кој работи професионално

Многу е важно кога се зборува за актуелниот случај „Онкологија“ да се каже дека има разлика или треба да се разјасни што се тоа протоколи, а што се процедури. Најголем...

Македонија 07.09.23 | 12:29

Што поскоро да се отстрани дисфункционалноста што се создаде во последните години во здравствениот систем

Вонредниот професор на Медицинскиот факултет во Скопје и доктор на Клиниката за нефрологија, Игор Николов, во интервју за „Косово-онлајн“ оцени дека треба што поскоро...

Македонија 06.09.23 | 19:40

Д-р Николов: Во 2017 кој го укина КАТО системот за контрола на цитостатици!?! Привезоците на СДС и ДУИнг бизнис

Д-р Игор Николов сподели објава од 2017 година, во која уште тогаш, ги критикувал постапките на тогашниот министер за здравство, Арбен Таравари, кој е во коалиција со СДСМ. Во...

Македонија 06.08.23 | 13:08

Здравство на ДУИ и СДСМ: Пациентите купуваат обични лекови во Косово и Србија

Додека секојдневно слушаме во медиумите дека недостасуваат лекови за различни категории пациенти, надлежните институции кои најмалку 10 пати објавија дека формирале...

Македонија 05.08.23 | 11:57

Наместо нова и модерна позитивна листа, Министерството за здравство повторно најавува нова Комисија

Наместо нова и модерна позитивна листа на лекови деновиве четвртиот министер за здравство во Владата на СДСМ и ДУИ триумфално објави дека има датум за нова Комисија...

Македонија 09.07.23 | 13:48

Раскинувањето на договорот за Клиничкиот центар во Скопје ќе чини над 18 милиони евра

Одеднаш нема никакво зборување за проблемите на здравството, особено инфраструктурните проблеми на здравството, особено за клиничкиот центар. Доколку пред четири,...

Скопје 30.06.23 | 18:18

Николов: Општина Бутел додели финансиска поддршка за дете со три медали од д специјалната Олимпијада и за монографија на истакнатиот режисер и глумец

Подеднакво водиме грижа за сите наши сограѓани на територија на општина Бутел и проектите кои ги реализиравме и се во тек се проекти од кои ќе имаат сите граѓани бенефит...

Македонија 10.06.23 | 13:19

Николов: Меџити само ги продлабочува проблемите во здравството, со нетранспарентноста на скопските клиники само го демотивира и брка стручниот кадар

Четвртиот министер за здравство во владата на ДУИ и СДСМ, освен политички пазар и партиски интереси ништо друго не прави во ресорот здравство кој и онака е во исклучително...

Македонија 23.05.23 | 19:55

Д-р Николов ги открива грешките на Владата во здравството: Долги листи за чекање на интервенции, намалена грижа за пациентите

Прва стратешка грешка е одлуката да се прекине готов проект на Клинички центар и лажните ветувања дека ќе направат нов Клинички центар, таму некаде без план, без проект....

Македонија 23.05.23 | 09:51

Николов: Немаме модерна позитивна листа зашто парите се потрошени за други ненаменски работи

Потребна е итна, брза и корективна ревизија на позитивната листа со цел нејзино модернизирање. Не можеме да дозволиме да се лекуваат пациенти со лекови на позитивната...

Здравје 28.04.23 | 09:30

Што се вакцините и како функционираат, што треба да знае секој родител за придобивките од имунизација

Во Свети Николе вечерa се одржа едукативна трибина за подигнување на свесноста за редовна имунизација, како и за значењето на редовната вакцинација. Настанот е во рамки...

Македонија 02.04.23 | 14:39

Прва академија за здравство во Охрид: Потребно е зајакнување на здравствениот систем за да ги мотивираме лекарите да останат тука

Нови методи и интервенции првпат воведени во јавно-здравствениот систем – повторно воведување едукации во реномирани светски медицински центри, ова беше темата...

Македонија 28.02.23 | 16:49

Николов: Ретко е да си редок, да ги покажеме нашите бои!

Упатуваме заедничка и силна поддршка за лицата со ретки болести и нивните семејства, напиша на Фејсбук, Игор Николов ❤️Ретко е да си редок, да ги покажеме нашите бои 👉Денес...