Ознака: идентитет
Македонија 21.06.21 | 13:46

Стоилковски: Заев да не помислува да игра со идентитетот, наместо деманти да го покаже предлогот

Ова е видео колаж од изјави во однос на Македонија и Бугарија, којшто завршува со она коешто стигна од Бугарија како информација испратена од како што велат од таму од...

Македонија 17.06.21 | 20:50

Груби ни го брани идентитетот

Апсурдно е да се спори идентитетот на било која заедница и целосно се солидаризирам со Македонците околу тоа прашање, истакна вечерва вицепремиерот и министер за политички...

Македонија 04.05.21 | 20:21

Димитров: Македонија треба да ја каже својата страна од приказната и дека таа нe го внесе ова прашање во ЕУ, туку Бугарија

Мојата грижа за македонскиот идентитет е прашање кое е поважно од мојата политичка кариера. Апсолутно ќе бидам дел од било какви разговори. Бев предводник на изборна...

Македонија 17.02.21 | 07:19

Поповски: Имаме заедничка историја со Бугарија, Србија, Албанија, но ние сме со посебен народ со посебен јазик

Професорот и актуелен советник во Советот на Град Скопје, Владо Поповски во дебатниот магазин „Клик плус“ на ТВ21 истакна дека ние сме со посебен јазик и историја. Да...

Балкан 10.02.21 | 15:55

Албански експерт тврди: Aлбанците имаат криза на идентитетот

Албанскиот експерт за меѓународни односи, Ардиан Штуни изјави дека Албанија е земја со најголем број радикализирани лица во Европа што се поврзува со „криза на идентитетот...

Македонија 28.01.21 | 17:40

Заев: Верувам во решение со Бугарија без оспорување на македонскиот идентитет и јазик

За македонскиот идентитет и јазик ниту се разговарало и преговарало ниту ќе се разговара и преговара. Може да добиеме уште 100 ултиматуми, уште 10 пати вето и блокада, на...

Македонија 18.01.21 | 17:21

Мицкоски: Идентитетот не смее да биде предмет на преговарање со Бугарија

Идентитетот, јазикот и историјата не смеат да бидат предмет на преговори. Доколку Бугарија инсистира да преговара на оваа тема, тоа значи дека содржината на тој билатерален...

Македонија 16.01.21 | 16:09

Каракачанов: Никогаш нема да се согласиме странска земја да гради идентитет на сметка на кражба на бугарските историја и идентитет

Министерот за одбрана и Вицепремиер на Бугарија, Красимир Каракачанов, во интервју во емисијата „Лице в лице“ на „бТВ“, зборуваше за претстојните парламентарни избори...

Македонија 17.12.20 | 22:39

Чешка и Словачка за „ветото врз Бугарија“: Нема да дозволиме ЕУ да ни суди како да се идентификуваме и на кој јазик зборуваме

Нема да дозволиме Европската унија да биде судија за нашата заедничка историја, како се идентификуваме или на кој јазик зборуваме, велат во заедничка изјава чешкиот...

Балкан 14.12.20 | 16:24

Mилошевиќ одбил со сменет идентитет да замине од Србија: Јас сум господин човек, нема да бегам

Поранешната претседателка на Собранието на Србија, Славица Ѓукиќ Дејановиќ, открива дека по симнувањето од власт, Слободан Милошевиќ добил понуда да го промени идентитетот...

Македонија 04.12.20 | 22:29

Стоилковски: Костадине, што продавате сега од идентитетот? Каде е датумот „добиен“ од пред две години

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, јавно го праша својот колега од СДСМ, Костадин Костадинов, кој дел од македонскиот идентитет сега е на ред за продавање. Стоилковски потенцира...

Македонија 04.12.20 | 17:39

Лажеше додека се колнеше во најмилото, лаже и денес, Заев е проблемот, а народот е одговорот!

Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме дека бугарската страна се противи за терминот Македонски кој што го означува нашиот идентитет, додека Зоран Заев...

Македонија 04.12.20 | 16:59

Заев негиран – идентитетот сепак на маса за преговори?!

Дали денешниот состанок на заедничката мешовита комисија со Македонија потврди дека премиерот Зоран Заев преговара за идентитетот, иако тоа упорно го негира. Драги...

Македонија 01.12.20 | 20:32

Ако ова на Заев беше вистинското решение за името и идентитетот, и претходните влади ќе го решеа досега

Идентитетските прашања никогаш и воопшто не требаше да бидат ставени на маса како нешто за што се преговара, бидејќи навистина за тоа не се преговара, нагласи професорката...

Македонија 26.11.20 | 09:35

Денеска Натпартиски предупредувачки протест за одбрана на црвените линии на македонскиот идентитет

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски повика на протест, денеска во 18 часот од СЦ „Борис Трајковски“ до Влада. Заради запазување на здравјето поради корона кризата,...

Балкан 09.10.20 | 13:56

Уште една провокација од Софија: Бугарија побара да признаме дека имаме нов национален идентитет

Сега е неопходно од страна на  Македонија да се признаат историските реалности, поврзани со процесот на создавање на новиот национален идентитет“, изјави бугарската...

Црна хроника 03.08.20 | 10:11

Уште трае потрагата по телото на момчето кое исчезна во Преспанското езеро, познат е неговиот идентитет

Младо момче исчезна вчера попладне во водите на Преспанското езеро. Од МВР го потврдија случајот и информираат дека трагаат по телото. -Во 18:18 часот во ПС-Ресен, од ИМП...

Економија 10.07.20 | 13:12

Идентитетот бетон: Грчките производи во Македонија се увезуваат со декларација на ( ) јазик

Празно место помеѓу две загради. Тоа е јазикот на кој грчките производи се увезуваат во Македонија. Во декларациите на производите од Грција ги има ознаките за јазиците...

Македонија 24.05.20 | 12:30

Ники, Никола Димитров, идентитетот бетон а?

Ники, Никола Димитров – Nikola Dimitrov идентитетот Бетон а? Од трчање во противзаконска партиска кампања измеша се’, националност, нација, етничка група, државјанство,...

Македонија 23.05.20 | 01:35

За НАТО сме граѓани на Република Македонија

Со договорот сме МАКЕДОНЦИ? Ова е во апликација за работа на официјален сајт на НАТО. Идентитетот бетон! СРАМ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ! ОВА НЕ СЕ ГЛЕДА!!! – коментира на својот...