Ознака: ИД
Свет 03.02.20 | 13:51

ИД презеде одговорност за нападот во Лондон

Џихадистичката организација Исламска држава соопшти дека напаѓачот, кој вчера избоде случајни минувачи на Стритхем во јужниот дел на Лондон, е еден од нејзините борци.  Напаѓачот...

Балкан 23.01.20 | 11:31

НАТО: Турција има решавачко значење во борбата против ИД

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Турција има решавачко значење во борбата против Исламска држава, пренесе агенцијата Анадолија. Ниту еден...

Свет 22.11.19 | 10:00

Велика Британија ќе ги прими децата на свои државјани, припадници на ИД

Велика Британија одлучи да ги прими децата на британските државјани кои загинаа борејќи се на страната на Исламска држава во Сирија. Им дозволивме да се вратат дома,...

Балкан 19.11.19 | 11:58

Дора се придружила на Исламската Држава и не сака да се врати назад на Балканот

Хрватска државјанка, Дора Билиќ пред седум години заедно со нејзиниот сопруг Сенад Авдиќ, заминале во Сирија и се приклучиле на Исламската држава. Тие се запознале во...

Свет 11.11.19 | 10:46

Турција почна да ги враќа припадниците на ИД во нивните матични земји

Турција почна да ги испорачува заробените припадници на Исламска држава во матичните земји, соопшти денеска телевизијата ТРТ Хабер, откако турското Министерство за...

Свет 09.11.19 | 18:09

Асад: ЕУ треба да се плаши од џихадистите кои ги поддржува, а не од бегалците

Сирискиот претседател Башар ал Асад во интервју за руската ТВ РТ изјави дека е „лицемерен“ стравот на европските народи дека Турција ќе им испрати бегалци. Тој ја обвини...

Свет 04.11.19 | 13:49

Сојлу: Ќе ги вратиме припадниците на Исламска држава во матичните земји

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу изјави дека Турција ќе ги испрати членовите на групите на Исламска држава во нивните матични земји. Сојлу денеска...

Свет 02.11.19 | 08:14

Во Турција уапсени две Русинки под сомнение дека се членки на ИД

Турската полиција уапси две државјанки на Русија на границата со Сирија откако илегално влегле во земјата. Двете жени се уапсени во пограничната провинција Килис под...

Црна хроника 29.10.19 | 12:31

Македонец обвинет за регрутирање борци на ИД

Швајцарското Јавно обвинителство покрена обвиненија против две лица, од кои едниот државјанин на Швајцарија и Северна Македонија, под сомнеж за регрутирање борци во...

Свет 28.10.19 | 13:25

Абдула Кардаш е веројатниот наследник на лидерот на ИД

Американскиот магазин „Њузвик“ верува дека Абдула Кардаш е наследник на лидерот на милитантната група Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, кој беше убиен во американската...

Свет 21.09.19 | 13:33

Трамп се заканува дека борците на ИД ќе ги пушти на европските граници

Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика европските држави да ги примат назад своите граѓани кои и се приклучиле на вооружената група Исламска држава Ирак...

Балкан 12.06.19 | 17:54

Косовар уапсен во Германија поради финансирање на ИД, вмешан и македонски државјанин

Лице со потекло од Косово е уапсено во Германија на барање на сојузното бвинителство, поради сомневање дека ја поддржувал џихадистичката терористичка организација...

Свет 05.05.19 | 09:56

Исламски џихад се закани дека ќе го спречи одржувањето на Евровизија во Израел

Палестинското радикално движење Исламски џихад се закани дека ќе го спречи одржувањето на изборот за песна на Евровизија, кој ќе се одржи во Тел Авив од 14 до 18 мај, објави...

Свет 24.04.19 | 15:25

Амал Клуни предлага формирање меѓународен суд за терористи

Познатата адвокатка и борец за човекови права Амал Клуни предложи во Хаг да се формира меѓународен суд за терористи, во кој би им се судело на терористите од т.н. Исламска...

Свет 12.04.19 | 09:16

Државјани на БиХ планирале терористички напади во Германија

Властите на германската сојузна покраина Северна Рајна – Вестфалија депортираа тројца државјани на Босна и Херцеговина поради сомнежи за поврзаност со тероризам. Како...

Балкан 16.01.19 | 10:48

„Блиц“: Уапсен вахабист кој подготвувал терористички напад во Србија

Српската полиција во Нови Пазар упаси вехабист кој се подготвувал за изведување терористички напад на територијата на Србија, објави белградскиот весник „Блиц“. Според...

Свет 19.12.18 | 16:43

Трамп на „Твитер“: Ја поразивме Исламска држава

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека Исламската држава е поразена. „Ние ја поразивме Исламска држава во Сирија“, напиша американскиот претседател...

Свет 18.12.18 | 14:00

Припадник на ИД сакал да ја крене во воздух базиликата „Свети Петар“

Италијанската полиција синоќа објави дека уапсила 20-годишен Сомалиец, осомничен член на Исламска држава, кој се заканувал дека ќе постави бомби во црквите, вклучително...