Ознака: хрватска
Балкан 31.03.21 | 15:06

Од утре слободен влез во Хрватска за вакцинирани против ковид-19

Вакцинирани со обете дози на вакцината, вклучително и кинеската и руската, и оние кои прележале Ковид-19 во последните шест месеци од утре ќе можат да влезат во Хрватска...

Балкан 31.03.21 | 12:19

Тело на жена пронајдено во стан, мртов маж најден на пругата кај Загреб

Две мртви тела се пронајдени во пошироката област на Загреб. Телото на 40-годишна жена е пронајдено во стан во Орешје во областа Света Недела. Од полицијата велат дека...

Естрада 29.03.21 | 13:06

И Шербеџија се вакцинираше во Белград: Не можевме да чекаме на вакцините од ЕУ

И актерот Раде Шербеџија го искористи повикот на Србија за вакцинирање на странски граѓани и се вакцинираше, зошто вели, не можеше да ги дочека вакцините во Хрватска. Се...

Балкан 26.03.21 | 18:18

Хрватска го одложи пописот за на есен

Хрватскиот Сабор денеска донесе закон за одложување на потписот на населението од пролетва за на есен. Владата одлучила да го одложи пописот поради епидемиолошката...

Балкан 26.03.21 | 14:03

Хрватска го одложи пописот на населението за наесен, а можеби и вгодина

Хрватска го одложи пописот на населението, што требаше да се одржи оваа пролет. Хрватската влада донесе ваква одлука поради актуелната епидемиолошка ситуација во земјата,...

Балкан 26.03.21 | 12:39

Во Хрватска 1.802 новозаразени со коронавирус, 16 починати

Во последните 24 часа евидентирани се 1802 нови случаи на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи во Хрватска денес е вкупно 9.052. Меѓу нив, 1.107 пациенти се...

Балкан 23.03.21 | 18:47

Хрватскиот премиер, министерот за здравство и претседателот на парламентот јавно ќе се вакцинираат со „Астра Зенека“

Со вакцината на „Астра Зенека“ утре ќе се вакцинираат премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, министерот за здравство, Вили Берош, и претседателот на хрватскиот парламент...

Балкан 23.03.21 | 09:28

Лажно се претставувала како лекар и медицинска сестра за да зема пари од луѓе, притворена 48-годишна жена во Загреб

Судија од Окружниот суд во Загреб одредил притвор за 48-годишна жена која лажно се претставувала како лекар и земала пари од пациентите, но се претставувала и како медицинска...

Балкан 22.03.21 | 14:12

Автомобил заврши во море, еден загинат: Несреќа во близина на Макарска

Полицијата од Сплит објави дека добила пријава дека е забележано возило во морето во близина на Макарска. Како што објавија хрватските медиуми, едно лице починало. Акцијата...

Балкан 22.03.21 | 09:46

Страотна несреќа во Хрватска: Се преврте камион од Србија, загинаа 4 лица

Четири лица загинаа, а неколку се повредени во тешката сообраќајна несреќа што се случи синоќа во Хрватска, кога се превртел камион со српски регистарски ознаки. Според...

Балкан 19.03.21 | 09:20

Ќе има заострени казни и контроли на кафулиња, ресторани, фитнес центри: Влошена епидемиолошката ситуација во Хрватска

Дав дена по ред бројот на заразени со Ковид-19 во Хрватска надминува 1.000 луѓе. Таквиот развој на епидемијата, сепак, нема да донесе ново масовно затворање, туку поригорозни...

Балкан 18.03.21 | 10:19

Хрватските здравствени власти на нозе: Се истражува зошто почина човек по примање на вакцина од АстраЗенека

Заврши двочасовниот итен состанок помеѓу претставниците на ХАЛМЕД, шефот на ХЗЈЗ, Крунослав Цапак и министерот за здравство Вили Берош, на кој беше разгледана истрагата...

Балкан 17.03.21 | 22:39

Познати се деталите за смртта на 33- годишниот Хрват, вакциниран со АстраЗенека

На итниот состанок се разгледувала истрагата за смртта на мажот (33) од Сисак, кој починал 12 дена откако е вакциниран со АстраЗенека. Како што дознава Индекс, човекот бил...

Балкан 17.03.21 | 17:15

33 – годишен жител на Хрватска починал по вакцинација со Астра Зенека

33 – годишен жител на Хрватска денес починал само 12 дена по вакцинирање со Астра Зенека, поради што хрватската агенција за лекови започнала истрага. Како што пренесува...

Балкан 17.03.21 | 14:51

Расте бројот на заразени во Хрватска, 1.445 новозаболени од коронавирус

Во последните 24 часа евидентирани се 1.445 нови случаи на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи во Хрватска денес е вкупно 5.490. Меѓу нив, 889 пациенти се...

Балкан 17.03.21 | 14:22

Во Хрватска од ковид-19 почина 12-годишно девојче

12-годишно девојче ја загуби битката со ковид-19  беше соопштено на седницата на Кризниот штаб на Хрватска. 12 лица починаа. Просечната возраст на мртвите е 68,9 години. Најмладиот...

Калеидоскоп 15.03.21 | 11:33

Дошла дома и нашла бебе во станот: Слушнав плачење, а тоа беше замотано само во чаршав

Светлото беше вклучено, што беше невообичаено бидејќи никој од домашните во тоа време не беше дома… Додека одев низ ходникот кон собата да го исклучам светлото, слушнав...

Балкан 15.03.21 | 09:34

Хрватска предупреди: Ако не можеме да набавиме вакцини преку ЕУ, ќе се ориентираме кон други производители

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош, изрази уверување оти околностите околу набавката на вакцини преку Европската Комисија (ЕК) ќе се подобрат и додаде дека...

Балкан 14.03.21 | 20:51

Вее снег во Хрватска, парализиран сообраќајот

Поради снегот што падна во Горски Котар во Хрватска, на автопатот А6 Риека-Загреб се случиле неколку сообраќајни несреќи, пренесуваат регионалните медиуми. Поради тоа,...

Балкан 12.03.21 | 15:55

Најмногу по 25 лица на отворено и 10 на затворено, работно време до 22 часот: Мерките во Хрватска продолжуваат до крајот на март

Националниот штаб за цивилна заштита на Хрватска соопшти дека во земјата има 26-процентно неделно зголемување на бројот на нови случаи на Ковид-19 поради што повеќето...