Ознака: Хрвати
Балкан 08.02.21 | 22:06

Се повеќе Хрвати сакаат да се вакцинираат против ковид-19

Речиси половина Хрвати би сакале да се вакцинираат против коронавирусот, додека четвртина не сакаат да примат вакцина, покажуваат резултатите од истражувањето спроведено...

Балкан 18.01.21 | 10:37

80 Хрвати имале лесни нуспојави од вакцината

Во Хрватска до овој викенд вакцинирани се околу 46.000 граѓани, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави Алемка Маркотиќ, директорка на Клиниката за инфективни...

Балкан 26.05.20 | 11:46

Граничните рампи се кренаа, Хрватите побрзаа на шопинг во Србија

„Бидејќи Србија ја отвори границата, Хрватите можат да патуваат таму и назад без пречки и без ограничувања, а Славонците почнаа да ја користат таа можност и почнаа да...

Балкан 10.11.19 | 19:12

Хрватите и Бугарите најнезадоволни граѓани во ЕУ

Хрватите спаѓаат меѓу најнезадоволните граѓани во ЕУ, покажуваат резултатите од ново истражување на евростатистичарите. Имено, со просечна општа оценка за квалитетот...

Црна хроника 15.10.19 | 10:45

Македонци се тркале на автопат во Хрватска: Казната како две македонски плати

Хрватската полиција во неделата снимила трка на двајца македонски државјани Македонци на автопатот од Загреб кон Белград. Едниот со „порше“ возел преку 243 километри...

Балкан 05.10.19 | 08:47

Двајца Хрвати заспале на брод – се разбудиле кога бродот почнал да тоне во близина на Италија

Италијанските медиуми пишуваат дека двајца Хрвати, 27 и 29 години, го вклучиле автопилотот на бродот и заспале, а потоа удриле во камен и започнал да тоне. Тие успеале да...

Балкан 23.01.19 | 21:34

За две години, „цел Осиек“ се преселил во Германија

Во 2016 и во 2017 година, бројката на отселеници Македонци во Германија се зголемил за 28.4 %, објави денеска Министерството за внатрешни работи на Германија. Но, се селат и...

Ракомет 21.01.19 | 22:43

Судиите им го одзедоа поуфиналето на Хрватите

Хрватска нема да игра во полуфиналето на Светското превенство. Тие вечерва се поразени (22-21) од домаќинот Германија. Иако Германците ја диктираа играта речиси во целиот...