Ознака: хоспитализирани
Здравје 11.09.21 | 21:34

Невакцинираните имаат повеќе од 10 пати поголема веројатност да бидат хоспитализирани

Студијата, која следеше 600.000 луѓе од април до средината на јули, покажа дека луѓето кои не биле вакцинирани имале повеќе од 10 пати поголема веројатност да бидат хоспитализирани...

Здравје 03.09.21 | 11:40

60 ковид пациенти хоспитализирани во Кочани и Штип

49 ковид пациенти имаат потреба од болничко лекување и се сместени во Клиничка болница Штип, односно 40 се во модуларната ковид болница и 9 пациенти на Кожното одделение...

Македонија 31.08.21 | 08:49

Болниците се полнат, секојдневно голем број на хоспитализирани

Според последните податоци од Министерството за здравство, во моментов се активни 14.077 случаи на заразени со Ковид-19. Од почетокот на пандемијата досега во земјава заболеа...

Македонија 23.08.21 | 14:09

Хоспитализирани околу 700 пациенти поради компликации од Ковид-19

Во болниците во Македонија се хоспитализирани 700 пациенти поради компликации од Ковид-19. Најголем број на пациенти се во болниците во Тетово, каде има 110 пациенти, 90 пациенти...

Македонија 17.08.21 | 21:53

Само 10% од хоспитализираните пациенти се вакцинирани со две дози, истите се со полесна клиничка слика

Министерството за здравство ја демантира информацијата објавена во вестите на Телевизија 24 која се споделува на социјалните мрежи, каде се тврди дека на Инфективна...

Балкан 13.08.21 | 18:01

Загрижувачки тренд во Грција: Зголемен број починати и се повеќе хоспитализирани со Ковид-19

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран зголемен број починати од Ковид-19, како и зголемување на бројката на хоспитализирани лица со корона вирус. Според официјалните...

Македонија 18.07.21 | 18:57

Хоспитализирани 16 пациенти со Ковид, во земјава има десетина случаи на Делта сојот

Шеснаесет пациенти со Ковид-19 се хоспитализирани на територија на цела држава. Од министерството за здравство соопштија дека во Македонија се регистрирани десетина...

Здравје 09.07.21 | 18:41

И во „Козле“ расте бројот на деца со тешки пневмонии некарактеристични за летото

Не само во Гевгелија туку и во Институтот за белодробни заболувања кај децата Козле има раст на бројот на деца со тешки пневмонии и долнореспираторни инфекции кои не...

Здравје 12.06.21 | 12:24

Во Македонија се хоспитализирани 101 позитивни и суспектни на коронавирусот

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 65 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите...

Македонија 07.06.21 | 11:28

Двајца пациенти со Ковид-19 хоспитализирани во Скопје за 24 часа

Во изминатите 24 часа во Скопје се хоспитализирани двајца пациенти заболени од Ковид-19, а еден пациент како оздравен е пуштен дома. Вкупно 51 лице се лекува на инфективните...

Македонија 06.06.21 | 11:07

Двајца пациенти хоспитализирани во Скопје поради компликации од Ковид-19

Вкупната бројка на пациенти позитивни и сомнителни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во болниците низ земјава е 123. Двајца нови пациенти...

Здравје 03.06.21 | 10:46

Ниту еден пациент не е хоспитализиран во Скопје за 24 часа, во Македонија се лекуваат вкупно 141 ковид-пациент

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје нема хоспитализирани нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 58 лица сомнителни и потврдени за Ковид...

Македонија 02.06.21 | 13:48

Хоспитализирани четири нови пациенти поради компликации од корона вирусот во Скoпје

На инфективните одделенија во Скопје и во болниците во другите градови се лекуваат 164 пациенти со Ковид-19. Има околу 490 празни болнички кревети во ковид-центрите. Како...

Македонија 29.05.21 | 11:14

Во ковид-центрите за 24 часа хоспитализирани четворица пациенти, се лекуваат 75 болни, а на инфективните одделенија има 134 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализирани четири нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 75 лица сомнителни и потврдени...

Македонија 27.05.21 | 11:07

За 24 часа три нови ковид-пациенти хоспитализирани во Скопје, вкупно 249 се лекуваат во болниците низ државата

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 249. Како...

Македонија 26.05.21 | 13:06

Во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 6 нови пациенти поради компликации од корона

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 170 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. Во ковид центрите...

Македонија 25.05.21 | 14:04

Пет пациенти хоспитализирани во Скопје поради компликации со корона вирусот

Во ковид-центрите низ државата има вкупно 318 пациенти, од кои во Скопје се 138, а 181 во другите градови. Според последните податоци од Министерството за здравство, во скопските...

Скопје 23.05.21 | 11:21

Седум нови пациенти во Скопје хоспитализирани поради компликации од корона вирусот

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализирани седум нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 127 лица сомнителни и потврдени...

Скопје 22.05.21 | 15:17

Во Скопје хоспитализирани 23 пациенти со компликации од корона: На инфективните оддели во земјата се лекуваат 340 пациенти со Ковид-19

На инфективните одделенија во Скопје и во болниците во другите градови се лекуваат 340 пациенти со Ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа...

Македонија 19.05.21 | 10:40

Поради компликации од корона во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 15 пациенти

Во изминатите 24 часа, поради компликации од корона вирусот, во ковид-центрите во Скопје се хоспитализирани 15 нови пациенти. Вкупно 169 лица сомнителни и потврдени за...