Ознака: химна
Балкан 20.02.20 | 11:38

Правник ја тужи Јосипа Лисац за навредливо изведување на химната

Правникот Бошко Жупановиќ поднесе пријава против хрватската пејачка Јосипа Лисац за нејзината изведба на хрватската химна на инаугурацијата на новоизбраниот, петти...

Калеидоскоп 05.02.20 | 09:58

Изненади многумина: Џеј Зи се оправда за седењето за време на химната

Откако Џеј Зи и Бијонсе предизвикаа хаос на социјалните мрежи кога за време на интонирањето на химната на овогодинешниот Супербол, тие седеа, се испостави дека зад тоа...

Свет 28.01.20 | 23:15

Жителите на Вухан се бодрат да го издржат карантинот, излезени на балкони заедно ја пеат химната

Жителите на централниот кинески град Вухан се затворени во своите станови, па прават се за подобро да се најдат во градот кој е изолиран поради избивање на новиот, опасен...

Ракомет 11.01.20 | 08:44

Македонската химна ечеше во „Виенер Штадхале“

Неколку илјади навивачи на Македонија ја бодреа нашата селекција во Виена на ЕУРО 2020 против Украина. Салата во Виена ечеше од гласовите на  македонските навивачи и...

Македонија 06.08.19 | 17:13

Новата државна химна: Денес над ///////// се раѓа

Богдан Илиевски, познат како Бетмен Велит, еден од водачите на „За заедничка Македонија“ кои се бореа за задржување на уставното име на земјата, Република Македонија,...

Калеидоскоп 29.07.19 | 17:58

Некогашната голема држава не е заборавена: „Хеј, Словени“ ја крена цела плажа на нозе

Несекојндевна глетка во Улцин, денес покажа дека симболот на некогашната големата држава, не е заборавен. Имено присутните се опуштале во ритам на салса, но во еден момент...

Свет 16.07.19 | 20:37

Меркел и молдавската премиерка седеа додека се изведуваа химните

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска повторно седеше додека се интонираше националната химна, по трите неодамнешни инциденти во кои нејзинотo тело се тресеше...

Колумни 08.07.19 | 11:01

Сето чудо за три дена

Михајло Маневски Деспотот Зоран Заев удри по државната химна За предавниците на ова ненародна власт на Зоран Заев и врхушката окулу него ништо не е свето. Бришат се...

Македонија 04.07.19 | 22:31

Tреба да се поведе прекршочна постапка за грешката на Тамара Тодевска

Професорката, Мирјана Најчевска, смета дека треба да се поведе прекршочна постапка за грешката на македонската поп ѕвезда Тамара Тодевска при интонирање на химната...

Македонија 04.07.19 | 21:13

Тамара ги знаела стиховите од химната – ама пред 10 месеци

Пред десет месеци на свеченост по повод 8 септември денот на независноста на Македонија Тамара Тодевска без проблем ја испеала целата македонската химна. За разлика...

Македонија 04.07.19 | 20:02

Тасевски: Заминете си на прсти од власт, а клучот оставете го под чергичето

Немој случајно ова со Тамара да ви беше генерална проба за да ја смените и химната. Уште во неа останавме Македонци. Ако имате наредба од Биг Деди да ја смените, ве молам,...

Македонија 04.07.19 | 19:00

Бугарија за химната на Тамара Тодевска: Гоце Делчев е Бугарин, затоа го испуштила

Македонската пејачка Тамара Тодевска при исполнувањето на химната вчера во Американската амбасада ги пропушти стиховите во кои се споменуваат имињата на Гоце Делчев,...

Македонија 04.07.19 | 18:16

Можеби веќе некаде, некој музичар полицаец, ги „везе” нотите и зборовите за северната папазјанија

Му пречи ли некому во државата, но и н адвор од неа македонската химна?! Се подготвува ли нова државна химна во која ќе ги нема имињата Македонија, Гоце Делчев… Ова...

Македонија 04.07.19 | 16:38

Интонирањето на химната од страна на Тамара беше начин да се удоволи на погрешните политики на Заев

Интерпретацијата на македонската химна од страна на Тамара Тодевска, при што, намерно или не, беа изосѕавени имињата на македонските револуционери, беше тема на разховор...

Македонија 04.07.19 | 14:34

Фејсбук пост: Еве пример како од емоции и еуфорија не се заборава химната!

Колку повеќе ја нишате, толку ќе е постабилна. Колку повеќе ја уништувате, толку ќе е поотпорна. Колку повеќе ја газите, толку ќе е потврда. Колку повеќе ја мразите, толку...

Вести 04.07.19 | 14:19

Кој не ја знае, нека учи: Вака се пее химната на Република Македонија

Мојата идеја била и ќе биде – љубов! Ви ја давам од душа на сите, споделете ја и чувајте ја. Да си вечна Македонијо, напиша оперскиот пејач Игор Дурловски на својот Фејсбук...

Македонија 04.07.19 | 11:34

ВМРО-ДПМНЕ: Изведбата на химната беше начин да им се удоволи на политиките на Заев

ВМРО-ДПМНЕ изразува целосно несогласување со нецелосното интонирање на химната и изоставување на македонските херои кои таа ги содржи. Се чини дека изведбата на химната...

Двоглед 04.07.19 | 10:52

Владата на вонредна седница ја предложи „Хеј, Северни“ за нова химна на Република Македонија

Владата на вонредна седница одржана утринава донесе одлука на парламентот да му предложи промена на националната химна на Република Македонија, со цел да се избере...

Македонија 04.07.19 | 10:34

Влада: При изведбата на македонската химна беше направена ненамерна грешка

Во врска со интонирањето на македонската химна вчера во Американската амбасада во Скопје од страна на Тамара Тодевска во која беа изоставени стиховите во кои се споменуваат...

Музика 07.06.19 | 11:38

Божемната химна на ,,Вардар“ е проста вулгаризација и уништување на безвременски, макфестовски хит

На „Фесјбук“ страницата на „Макфест“ се објави реакција, во која се вели дека со обработката на  „Признавам“ на Маријана и Росана, се направила вулгаризација и уништување...