Ознака: химна
Фудбал 15.05.21 | 12:36

Боно Вокс и Еџ од „Ју-Ту“ и диџејот Мартин Гарикс ја снимија химната за фудбалското ЕП

Боно Вокс и Еџ од „Ју-Ту“ и светски познатиот диџеј и продуцент Мартин Гарикс ја создадоа официјалната химна на Европското фудбалско првенство, до чиј почеток останува...

Фудбал 07.05.21 | 17:47

Одиме на Европско првенство: Промовирана македонската химна за ЕВРО 2020

Денеска беше промивирана химната и спотот за ЕВРО 2020, како поддршка за настапот на македонската фудбалска репрезентација на Европското првенство. Химната е на бендот...

Македонија 25.04.21 | 22:02

Учете Македонци дека на химната и во колкичка да си треба да станеш и гордо да ја ислушаш

На протестот за правда за уставобранителите се случи една трогателна сцена. Една повозрасна жена, која од изнемоштеност се движи во количка, гордо застана, додека се...

Македонија 25.04.21 | 08:03

Дурловски ќе ја пее химната: Денеска протест за слобода на уставобранителите

Демократија во Македонија, слобода за уставобранителите. Под овој слоган денеска во 11 часот, почнувајќи од Владата завршувајќи со марш до Собранието, ќе се одржи протест,...

Македонија 20.04.21 | 20:13

Игор Дурловски ќе ја пее химната на протестот на 25-ти април за слобода на уставобранителите

Игор Дурловски, македонскиот оперски пејач кој е дел од учесниците во „За заедничка Македонија“ и беше обвинет од сегашната власт за тероризам, на својот Фејсбук профил...

Фудбал 09.04.21 | 17:05

Претседателот на ФФМ: За химната го одбравме тоа што беше сугерирано како најдобро решение, не се мешам во туѓа работа

Претседателот на Фудбалска федерација на Македонија (ФФМ), Муамед Сејдини и се обрати на јавноста, по критиките дека се мешал во изборот на официјална химна за Европското...

Вести 09.04.21 | 09:05

Претседателот на ФФМ Сејдини барал да се тргне селекторот Мрме од химната за Европско

Фудбалската федерација на Македонија нарачала химна со која ќе се бодрат репрезентативците на претстојното Европско првенство, меѓутоа претседателот на ФФМ Мухамед...

Фудбал 08.04.21 | 19:25

„Одиме на Европско првенство“: Дел од новата навивачка химна за фудбалските херои

Слушнете дел од навивачката химна на македонската репрезентација посветена на фудбалските херои и нивниот настап на UEFA EURO 2020. -Наскоро…„Одиме на Европско првенство“ 🎙…со...

Останати спортови 25.03.21 | 23:45

Руските олимпијци бараат музика на Чајковски да се користи како нивна химна на Олимписките игри во Токио

Олимпискиот комитет на Русија соопшти дека наместо забранетата национална химна, на претстојните Олимписки игри во Токио сака да користи дел од композиција на еден...

Македонија 28.11.20 | 22:05

Сите во еден глас: Како се пееше македонската химна на денешниот протест


Балкан 09.09.20 | 21:35

Остануваат знамето и химната, најави новата Влада во Црна Гора, за нив Косово е независно

Црногорската „тројка“ – Здравко Кривокапиќ, Дритан Абазовиќ и Алекса Бечиќ потпишаа, како што беше оценето во Црна Гора, историски договор за принципите на новата...

Естрада 07.08.20 | 14:39

Не можам да си ја простам грешката со химната, многу луѓе и сега ме пцујат

Факт е дека тоа беше непрофесионално од моја страна и тоа е единствената работа која нема никогаш да си ја простам, рече Тамара Тодевска во интервју за „Репортер“, откако...

Балкан 20.02.20 | 11:38

Правник ја тужи Јосипа Лисац за навредливо изведување на химната

Правникот Бошко Жупановиќ поднесе пријава против хрватската пејачка Јосипа Лисац за нејзината изведба на хрватската химна на инаугурацијата на новоизбраниот, петти...

Калеидоскоп 05.02.20 | 09:58

Изненади многумина: Џеј Зи се оправда за седењето за време на химната

Откако Џеј Зи и Бијонсе предизвикаа хаос на социјалните мрежи кога за време на интонирањето на химната на овогодинешниот Супербол, тие седеа, се испостави дека зад тоа...

Свет 28.01.20 | 23:15

Жителите на Вухан се бодрат да го издржат карантинот, излезени на балкони заедно ја пеат химната

Жителите на централниот кинески град Вухан се затворени во своите станови, па прават се за подобро да се најдат во градот кој е изолиран поради избивање на новиот, опасен...

Ракомет 11.01.20 | 08:44

Македонската химна ечеше во „Виенер Штадхале“

Неколку илјади навивачи на Македонија ја бодреа нашата селекција во Виена на ЕУРО 2020 против Украина. Салата во Виена ечеше од гласовите на  македонските навивачи и...

Македонија 06.08.19 | 17:13

Новата државна химна: Денес над ///////// се раѓа

Богдан Илиевски, познат како Бетмен Велит, еден од водачите на „За заедничка Македонија“ кои се бореа за задржување на уставното име на земјата, Република Македонија,...

Калеидоскоп 29.07.19 | 17:58

Некогашната голема држава не е заборавена: „Хеј, Словени“ ја крена цела плажа на нозе

Несекојндевна глетка во Улцин, денес покажа дека симболот на некогашната големата држава, не е заборавен. Имено присутните се опуштале во ритам на салса, но во еден момент...

Свет 16.07.19 | 20:37

Меркел и молдавската премиерка седеа додека се изведуваа химните

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска повторно седеше додека се интонираше националната химна, по трите неодамнешни инциденти во кои нејзинотo тело се тресеше...

Колумни 08.07.19 | 11:01

Сето чудо за три дена

Михајло Маневски Деспотот Зоран Заев удри по државната химна За предавниците на ова ненародна власт на Зоран Заев и врхушката окулу него ништо не е свето. Бришат се...