Ознака: хелсиншки комитет
Црна хроника 13.02.21 | 11:21

Со години полицијата ја враќала претепаната скопјанка во домот на сопругот насилник… сè до денес

Жртва на семејно насилство на почетокот на овој месец, по бруталното претепувањето од сопругот, се обратила до Хелсиншкиот комитет за човекови права и слободи, кој со...

Македонија 04.02.21 | 15:57

Условите во македонските затвори се катастрофални и нехумани, извештај на Хелсиншкиот комитет

Испукани ѕидови полни со влага и лоша миризба, нечисти тоалети со искршени прозорци и речиси минимална здравствена заштита дури и во време на пандемија, се само дел...

Македонија 17.12.20 | 11:54

Хелсиншкиот комитет реагира што нестручни кадри како Сокол се поставуваат на чело на „Шутка“

Владата на РепубликаМакедонија на седница одржана на 15.12.2020 година го разреши в.д. директорот на Казнено-поправната установа Скопје, Есад Рахиќ, а за нов директор го...

Македонија 25.11.20 | 10:30

Ниско ниво на доверба во институциите: Во Хелсиншки годинава пријавени само 23 случаи на семејно и родово насилство

„Шестнаесет дена активизам против родово базирано насилство“ е годишна меѓународна кампања што почнува на 25 ноември – Меѓународниот ден за борба против насилството...

Црна хроника 21.10.20 | 22:22

МВР да го истражи новиот случај на полициска бруталност врз Ромка и нејзиниот син

Само неколку недели по случајот со претепаните Роми од страна на полициски службеници во Битола, ромската организација „Аваја“ вчера сподели информации со јавноста...

Останати спортови 21.09.20 | 14:49

Хелсиншки бара навивачките групи построго да се санкционираат

Двата инцидента во една седмица, предизвикани од навивачка група во Скопје, се најсвежи меѓу бројните докази дека повеќе не смее да се игнорира потребата од вистинско...

Економија 13.12.19 | 11:14

Исплатети на К-15 од 1.000, 500 и 100 денари

Многу често работодавачите исплаќаат незначителни износи на име регрес за годишен одмор, за што говорат и документираните случаи на Хелсиншкиот комитет, во кои работодавачите...

Црна хроника 30.10.19 | 17:33

Се бара темелна истрага за несреќата на градилиштето во Куманово

Денешната несреќа на градилиште во Куманово, во која се повредени десет работници, од кои двајца се во критична состојба, уште еднаш ја потврди нефункционалноста на...

Црна хроника 15.08.19 | 15:11

Делата од омраза не се случуваат во вакуум, тие се насилна манифестација на предрасуди

Хелсиншкиот комитет за човекови права изразува жалење за прерано загубениот живот на Никола Христовски и ги повикува надлежните институции сериозно да работат на...

Македонија 03.06.19 | 14:06

Хелсиншки бара казни за говорот на омраза на прославата за Вардар

По повод вчерашната прослава на ракометниот клуб „Вардар” до Хелсиншкиот комитет за човекови права пристигнаа голем број пријави за регистриран говор на омраза...

Македонија 20.04.19 | 13:36

Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет на денот на изборите ќе биде отворена за граѓаните

Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија, утре во текот на целиот ден ќе биде отворена, со цел да им овозможи на граѓаните да пријават...

Македонија 17.04.19 | 13:36

Капацитетот што го нема администрацијата не може да го надомести граѓанскиот сектор

Не може да се очекува граѓанскиот сектор да биде круцијален фактор во преговорите за членство со Европската унија. Граѓанскиот сектор може да помогне со својата одредена...

Македонија 28.03.19 | 13:00

Миле Јанакиески поднел претставка до Хелсиншкиот комитет за човекови права

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески има поднесено претставка до Хелсиншкиот комитет за човекови права, до Коалиција Сите за правично судење и...