Ознака: хаварија
Балкан 23.06.22 | 09:21

Поради хаварија исклучен реактор на нуклеарката „Козлодуј“ во Бугарија

Поради хаварија, петтиот реактор на нуклеарната електрана „Козлодуј“ бил исклучен од енергетскиот систем на Бугарија. Во соопштението од прес-центарот на електраната...

Економија 16.11.21 | 16:50

Стоилковски: Xаварија по хаварија во РЕК Битола, итни оставки на Ковачевски и луѓето на Заев

Xаварија по хаварија во РЕК Битола. Повторно од мрежа е исклучен БЛОК 1, заради хаварија во котелскиот дел, а само по неколку дена, заради нестручна санација, истакна Наум...

Македонија 23.06.20 | 19:12

Брегалница обоена во бело, се шири мирис на лак

Од населбата „Македонка“ па се до штипско Ново Село реката Брегалница е обоена во бело, а покрај неа се чувствува мирис на лак. Во моментов екипа на крим-техника од...

Здравје 12.11.19 | 21:08

Чибишев: При хаварија како во ОХИС, никој не треба да се приближи во радиус од 50 метри

Метил акрилатот од кругот на „Охис“ е безбедно складиран, а бетонскиот базен во кој се излеал, е исчистен, покриен со пилевина и испран со варова вода, рече Хусни Тачи...

Скопје 08.11.19 | 16:28

Хаварија во „Охис“, истекува токсична материја!

Во фабриката Охис во моментов истекува високо токсична и опасна материја, матенол, објави „Досие.мк“. Според инфорамциите на порталот, при преточување на цистерна...