Ознака: хамас
Свет 19.02.24 | 21:22

Ако до 10 март не ги ослободат заложниците, ќе тргнеме во офанзива, најави член на воениот кабинет на Израел

Член на израелскиот воен кабинет посочи дека копнената инвазија на Рафах може да започне околу Рамазан, односно на 10 март. „Ако нашите заложници не се дома до Рамазан,...

Свет 14.02.24 | 10:03

Германската министерка за надворешни работи Бербок во посета на Израел

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска е во посета на Израел, петта по терористичкиот напад на милитантната исламистичка палестинска...

Свет 14.02.24 | 08:22

Израелците тврдат дека имаат снимка како лидерот на Хамас со семејството бега низ тунелот

Војската на Израел објави видео во кое наводно се гледа лидерот на Хамас Јахја Синвар во тунел под градот Кан Јунис во јужна Газа. На видеото се и неговата сопруга, децата...

Свет 07.02.24 | 14:08

Претседателот на Аргентина најави дека Хамас ќе биде прогласен за терористичка организација

Претседателот на Аргентина Хавиер Милеи на денешната средба со премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху во Ерусалим најави дека ќе го прогласи палестинскиот Хамас за...

Свет 07.02.24 | 09:09

Иран го финансира Хамас: Хагари тврди дека ИДФ има докази за тоа

Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека пронашле докази дека Иран ги финансирал огромниот систем на тунели под Појасот Газа на исламистичката организација...

Свет 04.02.24 | 09:00

Висок функционер на Хамас во Либан: Прерано е за примирје со Израел

Висок функционер на палестинското движење Хамас во Либан синоќа изјави дека неговото движење е отворено за какви било разговори за да се стави крај на „израелската...

Свет 21.01.24 | 19:56

Нетанјаху ги отфрли условите на Хамас за ослободување на заложниците

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во денешното видео обраќање рече дека „категорично“ ги отфрла условите на палестинскиот Хамас за ослободување на заложниците,...

Свет 18.01.24 | 16:19

Не е само Русија: Хамас под санкции на ЕУ

– Европската унија в понеделник ќе усвои санкции против Хамас како одговор на смртоносниот напад на палестинската група врз Израел на 7 октомври, соопшти денеска...

Свет 17.01.24 | 09:37

Израел тврди дека го уништил клучниот тунел на Хамас меѓу јужниот и северниот дел на Газа

Израелската војска синоќа соопшти дека открила и уништила стратешки тунел на Хамас во Појасот Газа, што бил долг неколку стотици метри, јави ДПА. Тој бил на длабочина...

Свет 16.01.24 | 19:10

Лидерот на Хамас Јахја Синвар додаден на листата со терористи на ЕУ

Европскиот совет денеска соопшти дека на списокот на терористи го додал Јахја Синвар, лидерот на политичкото крило на палестинскиот Хамас. „Денеска, Советот одлучи...

Свет 15.01.24 | 18:56

Хамас ја презеде одговорноста за смртоносните напади во близина на Тел Авив

Палестинската исламистичка организација Хамас денеска ја презеде одговорноста за двојниот терористички напад во градот Ранани, во централниот дел на Израел, недалеку...

Свет 15.01.24 | 14:33

Израел знаел дека Хамас ќе нападне!?

Тие беа „очите на Израел на границата“, но нивните предупредувања од Хамас останаа нечуени, пишува Би-Би-Си за три интервјуирани девојки војници од единицата „тацпитањот“...

Свет 14.01.24 | 16:56

100 дена војна меѓу Израел и Хамас

Сто дена откако вооружените лица на Хамас го започнаа најсмртоносниот напад во историјата на Израел, десетици илјади Палестинци се убиени, Газа е во урнатини, а Блискиот...

Свет 14.01.24 | 15:12

Шефот на Израелската служба за безбедност ќе поднесе оставка кога војната ќе заврши

Ронен Бар, шефот на израелската безбедносна служба Шин Бет, ќе поднесе оставка на крајот на војната во Газа поради пропусти во разузнавањето пред смртоносните напади...

Свет 10.01.24 | 08:19

Прекин на војната во Газа би му одговарал само на Хамас, смета Белата куќа

Белата куќа повтори дека САД не поддржуваат прекин на огнот меѓу Израел и Хамас во Газа. Портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, рече...

Свет 09.01.24 | 18:39

Хамас со повик до муслиманските земји: Дојде време да се поддржи отпорот со оружје!

Лидерот на Хамас, Исмаил Ханија, ги повика денеска муслиманските земји да го „поддржат“ неговото палестинско исламистичко движење во војната против Израел во Појасот...

Свет 05.01.24 | 09:17

Израелската војска во последните 24 часа извршила напади врз над 100 цели на Хамас

Израелската армија соопшти дека во текот на изминатиот ден извршила напади врз повеќе од 100 цели на палестинската милитантна група Хамас во Појасот Газа. Цели на нападите...

Свет 02.01.24 | 20:45

Хамас: Ќе ги ослободиме заложниците само доколку Израел се согласи со нашите услови

Израелските заложници киднапирани од Хамас на 7 октомври и одведени во Газа ќе бидат ослободени само под „услови“ поставени од исламистичката група, потврди денеска...

Свет 30.12.23 | 20:17

Хамас и Исламски џихад ја поздравија тужбата на Јужна Африка за геноцид извршен од Израел

Палестинските организации Хамас и Исламски џихад ја поздравија Јужна Африка за поднесувањето тужба против Израел пред највисокиот суд на ОН. Ова е важен чекор кон владата...

Свет 27.12.23 | 15:00

Хамас ја обвинува израелската армија за кражба на органи од тела на убиени Палестинци

Властите на Хамас во Газа денеска го обвинија Израел за кражба на органи од телата на Палестинците предадени на Хамас и повикаа на меѓународна истрага. Според Хамас,...