Ознака: ГТЦ
Скопје 22.09.20 | 13:47

Во ГТЦ се издава дуќан без кирија

На социјалните мрежи се споделува оглас во кој се бара кираџија за дуќан во Градскиот трговски центар во Скопје без да плати кирија. Иако изгледа нереално и необично,...

Скопје 27.04.20 | 12:47

Попова: Имаме еден Шилегов кој во опозиција го гушкаше ГТЦ, и друг кога е на власт кој со куп железо го нагрдува истиот ГТЦ

Ирена Попова, советник од ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Град Скопје денеска имаше обраќање пред ГТЦ каде почна поставувањето на лифт, кое предизвика бурни реакции...

Скопје 26.04.20 | 19:29

Лифтот да се тргне од ГТЦ, архитектите бесни

Претседателот на Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) Мартин Пановски смета дека лифтот треба да се тргне од ГТЦ, а Општина Центар не требало да даде согласност...

Скопје 15.03.20 | 14:05

ГТЦ, Бисер, Беверли Хилс Лептокарија остануваат отворени

Министерот за здравство денеска објасни кои трговски центри ќе останат затворени поради ситуацијата со корона вирусот. Па така, се затвораат т.н затворени молови како...

Скопје 02.12.19 | 14:12

Не го преживеа викендот: Голи жици и скршени плочки на зелениот покрив на ГТЦ

Откако во петокот вечерта прокисна зелениот покрив на ГТЦ, лошата изведба повторно донесе проблеми. На покривот висат голи електрични жици, а околу нема заштитна оградата...

Твитови 29.11.19 | 22:20

Плочките на зелениот покрив на ГТЦ се клатат како млечни заби

Ај сите што коментиравте кај Шилегов на профил “Браво Петре” за паркот во ГТЦ да отидете и да се прошетате и убаво да ги осетите плочките што се наредени ради реда...

Скопје 29.11.19 | 22:09

Не издржа ни еден ден: Протече зелениот покрив на Шилегов во ГТЦ

Град Скопје денеска со многу помпа го промовираше зелениот покрив на ГТЦ. Езерца, клупи, фонтани, зеленило кои на Скопјани треба да му пружат уживање при посетата на...

Скопје 12.10.19 | 16:31

Почна демонтажата на времениот објект на покривот од ГТЦ

Времениот објект на покривот на Градскиот трговски центар денеска почна да се отстранува согласно одлуката на градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. Со активностите...

Скопје 10.10.19 | 17:18

Шилегов: Град Скопје донесе одлука за демонтажа на времениот објект на кровот на ГТЦ

на својот фејсбук профил, Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов соопшти дека Град Скопје денеска донесе одлука за демонтажа на градбата на ГТЦ. Известување Почитувани, Би...

Скопје 08.10.19 | 09:46

Зад бетонската тврдина на покривот на ГТЦ стои план за ресторан близок до власта

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на Град Скопје изразува загриженост поради урбаното дивеење и узурпирање на таканаречениот зелен кров на ГТЦ и сето тоа под одобрение...

Скопје 30.08.19 | 15:17

Шилегов: Се проценува штетата на Зелениот покрив на ГТЦ, ќе бараме притвор за сторителот

По објавените снимки од страна на градоначалникот Шилегов на неговиот фејсбук профил од демолирањето на зелениот покрив на ГТЦ, Градоначалникот на Скопје даде изјава...

Црна хроника 30.08.19 | 12:12

Лицето што го демолираше зелениот покрив на ГТЦ е газда на хотел

Лицето кое синоќа го демолираше зелениот покрив на Градскиот трговски центар (ГТЦ) во Скопје е газда на хотел кој се наоѓа во трговскиот. Вработени во ГТЦ за СДК.мк велат...

Скопје 30.08.19 | 10:21

Демолиран зелениот кров над ГТЦ, Шилегов објави видео од сторителот

Непознат маж вчера го демолирал зелениот кров на ГТЦ, кој се уште е во изградба. Како што може да се види на видеото објавено на ФБ профилот на градоначалникот Шилегов,...

Македонија 20.05.19 | 16:17

Врие од непотизам во ГТЦ, директорот си вработил баџанак, унапредил братучед

Сопственици и закупци на дуќани во Градскиот трговски центар (ГТЦ) обвинуваат дека директорот Ѓоко Трајчевски и неговата заменичка Валентина Бајрам вработуваат свои...

Скопје 09.05.19 | 13:37

Почнува истрага за продажбата на паркингот кај ГТЦ

Антикорупциската комисија денеска одржува седница на која отвори повеќе предмети по чуен глас, по пријави од граѓани и политички партии. Антикорупциска отвори постапки...

Скопје 27.02.19 | 15:04

Асоцијацијата на архитекти на Македонија смета дека ГТЦ треба да добие статус на културно наследство

Асоцијацијата на архитекти на Македонија одржа состанок во понеделникот на тема реконструкција на кровната тераса на ГТЦ кога била донесена едногласна одлука околу...

Калеидоскоп 22.02.19 | 11:24

Место зеленило, секс на покривот на ГТЦ

Откако град Скопе го претстави идејното решение за кровот на ГТЦ, повторно се актуелизираше една ретро фотка од покривот на најстариот трговски центар во Скопје.

Скопје 20.02.19 | 14:13

Нејасно е зошто го гушкавме ГТЦ? Сакаме ли да биде културно наследство?

ГТЦ во Скопје ќе добиел зелен покрив, што било дел од проектот со кој Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) ќе го поддржи Градот Скопје во спроведувањето на...

Скопје 20.02.19 | 13:18

Архитектите се разочарани од проектот за кровна градина над ГТЦ

Вчера во јавноста беше споделен проектот за зелениот кров над Градскиот Трговски Центар во Скопје. Од истиот момент, архитектонската фела на социјалните медиуми реагираше...

Скопје 17.01.19 | 15:03

Од идната недела ќе почне да се наплаќа паркингот спроти ГТЦ

Локацијата спроти Холидеј ин од наредната недела ќе се врати во првобитната функција – паркинг простор. Досега таму се паркираше кој каде ќе стигне, но од наредната...