Ознака: ГТЦ
Култура 15.06.21 | 11:28

„Сигнали“-концерт на Дуња Иванова во Зелената градина на покривот на ГТЦ

Овој вторник, со почеток во 19 часот, во Зелената градина на кровот на Градскиот трговски центар во Скопје, ќе се одржи концертот СИГНАЛИ на пијанистката Дуња Иванова. На...

Култура 05.06.21 | 08:11

Филмови, концерти и претстави на зелените покриви во Скопје

Филмски проекции, концерти и театар ќе има овој месец на зелените покриви во главниот град. Ќе ги организира Град Скопје кој најавува богата културна програма во викендите...

Скопје 16.04.21 | 12:59

Заради бетонските грдосии 200 дуќани во ГТЦ ќе останат без работа, а ГТЦ ќе пропадне

Продолжува јавното бламирање на инвеститорите за изградба на бетонските грдосии на паркингот пред хотелот Холидеј ин, во центарот на Скопје. Се плаќаат Пи Ар пропагандни...

Скопје 13.04.21 | 09:52

Богдановиќ: За жал, ќе мора да се издаде одобрение за градба кај „Холидеј ин“

Доколку нема правни механизми и опции, Општина Центар ќе мора да го издаде одобрението за градба за проектот кај „Холидеј ин“, рече во вчерашното гостување на „Телма“...

Скопје 12.04.21 | 15:32

Ако проектот е според план и Закон, тогаш за зградите кај „Холидеј ин“ треба да се добие дозвола за градба, смета Заев

Секоја реакција на граѓаните е вредна за размислување, но секако и почитувањето на законот и Уставот на државата е вреден и за размислување и за спроведување, изјави...

Скопје 19.02.21 | 11:35

Започна реконструкцијата на кејот покрај ГТЦ, нема да има паркирање на шеталиштето

Скопје ќе продолжи да се гради, но со усул. Не мегаломанско Скопје кое ќе ја блокира флуктуацијата на ветерот и воздухот, туку ќе се развиваат перифериите, изјави денес...

Скопје 27.12.20 | 00:09

Корона журка вечерва во ГТЦ, засега полицијата набљудува

Диско хитови од седумдесеттите и осумдесеттите не му даваат на Центарот да стивне вечерва. Меѓу локали во ГТЦ се случува луда забава, а центарот ечи од гласната музика....

Црна хроника 20.12.20 | 08:02

МВР со детали за прободениот маж во ГТЦ

Полицијата привела 54-годишен човек, кој со нож пробол скопјанец во Градскиот трговски центар во главниот град. На 18.12.2020 во Полициска станица Центар бил приведен С.А.(54)...

Црна хроника 18.12.20 | 23:13

Прободен човек со нож во ГТЦ

Едно лице вечерва било прободено додека било во подрумските простории на ГТЦ, потврдија за Фокус од МВР. Напаѓачот кој му нанел убодна рана на лицето е приведен. Се очекува...

Скопје 08.11.20 | 14:18

Шилегов потрошил неверојатни 741 илјади евра за новогодишно китење, но пари за депонијата Вардариште сѐ уште нема

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов за три години потрошил неверојатни 741 илјади евра за новогодишни китења низ Скопје, но никако да најде 26 милиони евра за...

Скопје 02.11.20 | 13:45

ГТЦ се распаѓа а ќе набавува струја за 700.000 евра

АД Градски Трговски Центар по распишаниот тендер за набавка на електрична енергија склучи договорсо друштвото за производство, трговија и услуги „Енерџи активе“...

Скопје 22.09.20 | 13:47

Во ГТЦ се издава дуќан без кирија

На социјалните мрежи се споделува оглас во кој се бара кираџија за дуќан во Градскиот трговски центар во Скопје без да плати кирија. Иако изгледа нереално и необично,...

Скопје 27.04.20 | 12:47

Попова: Имаме еден Шилегов кој во опозиција го гушкаше ГТЦ, и друг кога е на власт кој со куп железо го нагрдува истиот ГТЦ

Ирена Попова, советник од ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Град Скопје денеска имаше обраќање пред ГТЦ каде почна поставувањето на лифт, кое предизвика бурни реакции...

Скопје 26.04.20 | 19:29

Лифтот да се тргне од ГТЦ, архитектите бесни

Претседателот на Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) Мартин Пановски смета дека лифтот треба да се тргне од ГТЦ, а Општина Центар не требало да даде согласност...

Скопје 15.03.20 | 14:05

ГТЦ, Бисер, Беверли Хилс Лептокарија остануваат отворени

Министерот за здравство денеска објасни кои трговски центри ќе останат затворени поради ситуацијата со корона вирусот. Па така, се затвораат т.н затворени молови како...

Скопје 02.12.19 | 14:12

Не го преживеа викендот: Голи жици и скршени плочки на зелениот покрив на ГТЦ

Откако во петокот вечерта прокисна зелениот покрив на ГТЦ, лошата изведба повторно донесе проблеми. На покривот висат голи електрични жици, а околу нема заштитна оградата...

Твитови 29.11.19 | 22:20

Плочките на зелениот покрив на ГТЦ се клатат како млечни заби

Ај сите што коментиравте кај Шилегов на профил “Браво Петре” за паркот во ГТЦ да отидете и да се прошетате и убаво да ги осетите плочките што се наредени ради реда...

Скопје 29.11.19 | 22:09

Не издржа ни еден ден: Протече зелениот покрив на Шилегов во ГТЦ

Град Скопје денеска со многу помпа го промовираше зелениот покрив на ГТЦ. Езерца, клупи, фонтани, зеленило кои на Скопјани треба да му пружат уживање при посетата на...

Скопје 12.10.19 | 16:31

Почна демонтажата на времениот објект на покривот од ГТЦ

Времениот објект на покривот на Градскиот трговски центар денеска почна да се отстранува согласно одлуката на градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. Со активностите...

Скопје 10.10.19 | 17:18

Шилегов: Град Скопје донесе одлука за демонтажа на времениот објект на кровот на ГТЦ

на својот фејсбук профил, Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов соопшти дека Град Скопје денеска донесе одлука за демонтажа на градбата на ГТЦ. Известување Почитувани, Би...