Ознака: група
Црна хроника 30.01.21 | 21:15

Oтворена нова група за споделување експлицитни фотогpaфии од девојки

Отворена е нова група како „Јавна соба“, а Министерството за внатрешни работи (МВР) веќе работи на детектирање на членовите и од оваа група. Пртпаролот на МВР, Тони Ангеловски,...

Црна хроника 28.01.21 | 22:23

„Јавна соба“ избришана, ама се појавила уште една слична група

Од Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика ме информираа дека групата „Јавна соба“ е затворена, информира вечерва министерот за внатрешни работи...

Македонија 28.01.21 | 15:09

Отворена е нова група по денешните апсења за „Јавна соба“

Администраторите на „Јавна соба“ обелоденија дека отвориле нова група по денешните апсења на едно лице во Битола и едно лице во Велес поради овој случај со незаконско...

Црна хроника 28.01.21 | 09:22

Твитер гори за „Јавна соба“: Групата е реактивирана оти мамлазите од МВР направија што за да спречат?

Повторното појавување во јавноста на групата на телеграм „Јавна соба“ во која се споделуваат експлицитни фотографии и лично податоци на девојки од Македонија, меѓу...

Црна хроника 27.01.21 | 12:24

Отворени се три групи на кои се споделуваат експлицитни фотографии од девојки од Македонија

На Телеграм се отворени три групи на кои се споделуваа експлицитни фотографии, а кои се насловени „Јавна соба“. Групите бројат над 5.000 членови, а во нив се споделуваат...

Црна хроника 27.01.21 | 10:36

Членови на „Јавна соба“ во потрага по девојката која ја пријавила групата во полиција

Корисници на социјалните мрежи коишто членуваат во групата „Јавна соба“ на Телеграм, ја бараат девојката која во полиција пријавила дека таму се објавуваат фотографии...

Црна хроника 26.01.21 | 18:25

Групата „Јавна соба“ повторно активна: Масовно се објавуваат експлицитни фотографии од македонски девојки

Групата „Јавна соба“ на Телеграм повторно е активна. Експлицитни фотографии, профили од социјални мрежи, лични податоци, адреси и броеви од девојки се споделуваат...

Свет 15.05.19 | 15:58

Разбиена група која продавала лажно маслиново масло во ЕУ

Организирана криминална група која произведувала и продавала лажно маслиново масло во Германија и Италија е успешно разбиена со апсење на 24 лица, соопшти „Еуроџаст“,...