Ознака: грип
Здравје 21.10.20 | 10:10

Ковид-19 со тек на време ќе стане трајно заболување како грипот, тврди британскиот научник Патрик Валанс

Еден од најпознатите британски научници, Патрик Валанс, изјави дека коронавирусот веројатно ќе стане трајно заболување како грипот, доколку вакцината против овој вирус...

Свет 16.09.20 | 21:40

СЗО загрижена откако сезонскиот грип ќе се помеша со короната

Светската здравствена организација денеска предупреди дека Ковид-19, болеста која е предизвикана од коронавирусот, со загрижувачка брзина се шири во некои делови од...

Македонија 29.08.20 | 08:30

Годинава ќе бидат набавени двојно повеќе вакцини за грип

Годинава ќе бидат набавени двојно повеќе дози вакцини за сезонски грип. Како што објаснува министерот за здравство, Венко Филипче, тоа се прави поради тоа што во некои...

Здравје 27.08.20 | 11:26

Ова е спасот за во зима: Се развива вакцина која истовремено ќе штити и од грип и од корона

Руските научници развиваат вакцина која може да биде спас за зимата која доаѓа и со мешањето на сезонскиот грип и короната. Оваа вакцина ќе штити и од грип и од корона...

Здравје 25.08.20 | 12:44

Што ако се заразите со грип и ковид-19 истовремено? Одговорот нема да ви се допадне

Никогаш не било поважно навреме да се вакцинираме против грип, вели молекуларниот биолот проф. Игор Штагљар од Универзитетот во Торонто и сплитскиот Медитерански институт...

Балкан 07.07.20 | 19:48

Задолжително вакцинирање на повеќе од два милиони жители, најави предмалку Вучиќ

Враќање на полицискиот час и забрана за групирање на повеќе од пет лица се дел од мерките кои претседателот на Србија Александар Вучиќ ги најави на денешното вонредно...

Балкан 28.06.20 | 18:23

Докторите предупредуваат: Господ да ни е напомош кога наесен ќе се помешаат сезонскиот грип и короната

Бранислав Тиодоровиќ, еден од најдобрите српски доктори предупредува на нова опасност која би можела да се случи наесен и во текот на зимата. Според него, само господ...

Здравје 29.04.20 | 13:47

И дебелината е фактор за ширење на вирусот за грип

Дебелината фактор за ширење на вирусот за грип. Таа може да биде причина за пренесување на вирусот кој предизвикува грип, се наведува во едно ново истражување. Во студија,...

Здравје 23.04.20 | 08:58

Исчезнаа ли настинките: Со короната веќе никој не зборува за сезонскиот грип

Има најмалку една жртва на коронавирусoт за која никој нема да плаче, а тоа е грипот што годишно одзема стотици илјади животи низ целиот свет и е присутен во Европа оваа...

Здравје 06.03.20 | 14:57

Опаѓа бројот на заболени од сезонски грип

Епидемиологот Гордана Кузмановска денеска изјави дека во наредните недели, и покрај тоа што станува збор за вирус што е многу непредвлидив, емидемиолозите очекуваат...

Здравје 04.03.20 | 14:40

Смртноста од коронавирусот е поголема од сезонскиот грип, тврди СЗО

Смртноста од коронавирусот, чие официјално име е Ковид-19, е поголема од сезонскиот грип, беше кажано денеска на конференцијата за новинарите одржана во Женева, каде...

Балкан 21.02.20 | 11:53

Регистрирани нови седум смртни случаи од сезонски грип во Грција

Од почетокот на сезоната, односно од октомври минатата година, заклучно со 16 февруари 2020, 60 лица починале од грип во Грција, а за една седмица биле регистрирани седум...

Здравје 21.02.20 | 11:16

За 24 часа речете им збогум на настинките и грипот

Британските експерти потсетуваат дека ако реагираме на симптомите на настинка и грип веднаш штом се појават, тие можеби нема да ги достигнат нашите синуси, објави „Мирор“. Професорот...

Здравје 20.02.20 | 15:08

Евидентирани се 5.660 новозаболени од грип, Комисијата за заразни болести ја следи состојбата

Од Институтот за јавно здравје информираат дека расте активноста на грипот во државата, евидентирани се вкупно 5.660 новозаболени лица од сите градови во државата, што...

Здравје 20.02.20 | 15:07

Грипот ја зеде третата жртва во Македонија

50-годишен човек е третата жртва на сезонскиот грип, соопштија од Институт за јавно здравје. Човекот имал хронични болести и починал на институтот за пулмологија, каде...

Македонија 20.02.20 | 13:36

Адеми: Доколку е потребно, можно е пролонгирање на наставата

 Министерот за образование и наука Арбер Адеми денеска информира дека ја следат ситуацијата со грипот во земјава и согласно околностите ќе бидат преземени соодветни...

Свет 20.02.20 | 11:04

Бран на грип во Германија: Потврдени над 79.000 случаи и 130 жртви

Бранот на грип што ја погоди Германија, резултираше со вкупно 79.263 случаи потврдени во лабораториски тестови од есента, а околу половина од нив во изминатите две недели....

Здравје 19.02.20 | 14:21

Грипот ќе коси и во следните две недели

Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) утре ќе ја објави информацијата за седмата недела за состојбата со грип во Македонија, а сезонскиот грип продолжува да ги празни училиштата...

Здравје 18.02.20 | 20:54

Втор смртен случај од грип: Почина 85-годишен пациент на Инфективна клиника

На Универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби почина 85-годишен пациент со масивна бронхопневмонија како компликација од грип од типот AH1. Пациентот...

Балкан 18.02.20 | 20:40

Србинка почина од свински грип

Дваесет и шестгодишна државјанка на Србија починала од свински грип ( H1N1), по тринеделно лекување во болница во Бахреин. Амбасадата на Србија во Кувајт, која на нерезиденцијална...