Ознака: грип
Здравје 18.11.21 | 13:30

Од почетокот на сезоната од грип се разболеле 263 лица, најмногу во Дебар

Од почетокот на сезоната во Македонија се пријавени се 263 случаи грип. Од нив, најголем дел (43,7%) се од Дебар. Според возрасната дистрибуција, најголем дел од пријавените...

Здравје 15.11.21 | 14:49

Вакцина против сезонски грип досега примиле над 6.000 граѓани, а 35.811 се пријавиле за вакцинирање

Вкупно 6.099 граѓани досега примиле вакцина против сезонски грип. Вкупно 35 811 граѓани се пријавени преку веб страната vakcinacija.mk . Вакцини има во доволен број, информираа...

Здравје 12.11.21 | 09:46

Д-р Исијановски: Со време почнуваме вакцинација против грип, зашто епидемиолошки, тој е најактивен во февруари

Од рано утринава отворени се пунктовите за вакцинација против сезонски грип, информираше министерот за здравство Венко Филипче Заинтересираните граѓани да се пријават...

Здравје 12.11.21 | 08:15

Почнува вакцинацијата против сезонски грип

Вакцинација против сезонски грип почнува денеска во центрите за јавно здравје и дел од здравствените домови во Скопје каде не се врши вакцинација против Ковид-19. Набавени...

Здравје 10.11.21 | 13:55

Пристигнаа 40 илјади дози вакцини за грип, граѓаните од петок да очекуваат да добиваат смс-пораки за термин

Вакцините против сезонски грип веќе се пристигнати во земјава и во тек е нивна дистрибуција низ медицинските центри. Како што информираше министерот за здравство, Венко...

Здравје 04.11.21 | 09:24

Од денеска почна пријавувањето за вакцинација од сезонски грип преку страницата vakcinacija.mk

Од денеска почна пријавувањето за вакцинација од сезонски грип преку страницата vakcinacija.mk. Со пополнување на формата граѓаните може да се регистрираат за вакцинација...

Здравје 22.10.21 | 17:23

Безбедна е истовремена употреба на вакцини против грип и Ковид-19, тврди СЗО

Истовремената употреба на вакцини против грип и коронав ирус е безбедна, покажале истражувањата за кои во седиштето на СЗО во Женева зборуваше Силви Брајан, директорка...

Здравје 15.10.21 | 11:46

МЗ: Потпишан договор за набавка на 40 илјади дози четиривалентни вакцини против грип

Министерството за здравство потпиша договор за набавка на 40.000 дози четиривалентни вакцини против грип. Достапноста и испораката на вакцините зависи од производителите. Ова...

Здравје 01.10.21 | 09:27

Може да се примат вакцини против корона и грип во истовреме, тврдат експертите

Безбедно е да се примаат вакцината против „Ковид-19“ и вакцината против грип во исто време, и тоа не влијае негативно на имунолошкиот одговор што го предизвикуваат,...

Здравје 17.09.21 | 22:40

Д-р Вукомановиќ: Грипот е поголема опасност за децата отколку ковид

Во моментов, најмасовниот, индиски вирус на корона, не ги заобиколува ниту најмладите, така што бројот на прегледи во детскитековид-центри расте од ден на ден. Се предвидува...

Здравје 17.09.21 | 11:45

Д-р Стевановиќ: Овојпат нема да нè одмине силниот бран на грипот, се плашиме од судирот меѓу него и короната

Многу поголеми епидемиолошки предизвици нè очекуваат оваа, за разлика од претходната есен, предупредува проф. Д -р Горан Стевановиќ, директор на Клиниката за инфективни...

Здравје 10.09.21 | 10:00

„Модерна“ создава нова вакцина која ќе штити од Ковид-19 и грип

Фармацевтската компанија Модерна објави денеска дека развива нова вакцина против Ковид-19 во една доза, која комбинира засилувачка доза со експериментална вакцина...

Здравје 10.09.21 | 09:57

Модерна развива комбинација на вакцина против ковид и грип

Фармацевтската компанија Модерна објави денеска дека развива нова вакцина против ковид во една доза, која комбинира засилувачка доза со експериментална вакцина против...

Здравје 03.09.21 | 10:29

Сезоната на грип оваа година ќе биде многу полоша

Две нови студии предвидуваат дека грипот ќе се врати оваа есен и зима. Последното истражување предвидува дека во сезоната на грип 2021/2022 година би можело да има од 100.000...

Здравје 08.03.21 | 23:33

Мерките против ковид-19 го искоренија грипот во светот

Мерките преземени од земјите за борба против пандемијата на коронавирус ја искоренија инциденцата на грип, изјави денеска шефот на одделот за пандемии и епидемични...

Македонија 27.01.21 | 10:05

Само 433 граѓани заболеле од сезонски грип

Министерството за здравство информира дека во сезоната 2020/2021 година вкупниот број на заболени од сезонски грип изнесува 433. Ова претставува 73,2% помалку во споредба со...

Балкан 14.12.20 | 10:58

Во Хрватска не е забележан ниту еден случај на сезонски грип

Во Хрватска се уште не е забележан ниту еден слуај на сезонски грип, иако почна сезоната, а минатата година во истиот период беа регистрирани 134 случаи, објави хрватскиот...

Македонија 19.11.20 | 10:02

За седум дена 3.270 граѓани примиле бесплатна вакцина против грип, а 126 не се појавиле на резервираниот термин

Изминативе 7 дена, 3270 граѓани примиле бесплатна вакцина против сезонски грип во здравствените домови и општите болници низ државата. 126 граѓани преку матичен лекар резревирале...

Македонија 11.11.20 | 14:21

МЗ: Вакцини против грип има за сите, се менаџираат термините за вакцинација

Вакцини против сезонски грип има за сите. Секој петок од тековната недела се отвораат термините за вакцинација за наредната недела. Годинава се набавени 40000 вакцини,...

Македонија 10.11.20 | 15:00

Вакцините против грип кои се наплаќаа 800 денари ги потрошија тие на кои бесплато им следуваа, бидејќи не можат да закажат преку „Мој термин“

Сите 2.000 дози од вакцините против сезонски грип кои чинеа по 800 денари се потрошија за неколку часа откако почна вакцинацијата во Центарот за јавно здравје Скопје, изјави...