Ознака: градоначалник
Свет 18.10.21 | 23:28

Кандидатот на левицата Роберто Галтиери е новиот градоначалник на Рим

Римјани го избраа поранешниот министер за економија Роберто Галтиери за нов градоначалник, како кандидат на левицата кој го победи својот десничарски ривал Енрико...

Скопје 13.10.21 | 13:48

Арсовска: 11-те милиони евра планирани за купување нови канцеларии за градоначалникот, јас ќе ги наменам за можности за младите

Актуелниот градоначалник на Скопје ја продал градската куќа и распишал оглас за купување нова градска куќа, информираше на денешната прес конференција независната...

Македонија 10.10.21 | 19:37

Андонов вети дека Василево ќе добие канализациони мрежи, субвенции за термофасади и клима уреди, повеќенамесни игралишта…

Кандидатот за градоначалник на општина Василево од ВМРО-ДПМНЕ, Славе Андонов, на вечерашниот митинг во Василево истакна дека на Василево му се потребни промени и нова...

Македонија 07.10.21 | 20:37

Узунов во Валандово вети прочистителна станица, индустриска зона, спортска сала во училиштето

Во следните четири години ќе ја водам општината со реален концепт и суштински развој на економски, општествен, културен, и спортски план, со правилен пристап во користењето...

Македонија 07.10.21 | 20:28

Дончовски: Активирање на индустриската зона, изградба на куќи за млади брачни парови, бесплатен оброк за секој ученик

На вечерашниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Дојран, кандидатот за градоначалник Филип Дончовски, истакна бројни проекти кои гарантира дека ќе ги реализира за Дојран да доживее...

Скопје 07.10.21 | 20:19

Муцунски: Од Аеродром ќе започнат промените во цела Македонија!

Од Аеродром ќе започнат промените во цела Македонија, порача Тимчо Муцунски, кандидат за градоначалник на ВМРО ДПМНЕ за скопската општина Аеродром. За време на мојата...

Македонија 07.10.21 | 18:28

Лазов: Ненад Коциќ и СДСМ, 24 часа молчат по злоупотребата на медицинскиот персонал

Ненад Коциќ и СДСМ, 24 часа молчат по злоупотребата на медицинскиот персонал од Инфективното одделение во текот на нивното работно време, рече Кирил Лазов – кандидат...

Црна хроника 07.10.21 | 18:16

Кандидат за градоначалник на Новаци приведен во полиција

На 06.10.2021 во 10.46 часот во СВР Битола, В.Н.(50), кандидат за градоначалник на општина Новаци пријавил дека околу 10.30 часот од возачот на актуелниот градоначалник и В.Б.(46), полициски...

Македонија 07.10.21 | 18:00

Македонски Брод ќе добие индустриска зона, вети кандидатот за градоначалник на ВМРО ДПМНЕ за Македонски Брод Ристески

Ветувам дека јас како менаџер на општината секоја недела еден ден во неделата своите работни активности ќе ги извршувам од Општинската зграда во Самоков, само така...

Скопје 05.10.21 | 23:11

Нема тунел под Кале, нема забавен парк, Треска не се врати на граѓаните, а по четири години нема ни реконструирана Универзална сала

Каде е тунелот под Кале, каде е ветениот забавен парк, се врати ли спортско – рекреативниот центар Треска на граѓаните, се ревитализираше ли тој за скопјани, езерото...

Скопје 05.10.21 | 22:17

Центарот на градот ќе стане нова пешачка зона им вети Данела Арсовска на скопјани

„Центарот на градот ќе стане нова пешачка зона. Преку дисперзија на сообраќајот од централното градско јадро и реконструкција на улица Македонија со дополнително...

Скопје 30.09.21 | 09:19

Арсовска: Младите ја препознаваат визијата дека Скопје треба да биде модерен град

Младите ја препознаваат визијата дека Скопје треба да биде модерен град, вели Данела Арсовска, независен кандидат за градоначалник на Скопје, која вчера се сретна со...

Скопје 28.09.21 | 14:42

Шилегов вети бесплатно овошје за средношколците, финансиска помош за ин витро, поевтин оброк за учениците

Пакет финансиска поддршка за сите групи граѓани, за возрасните и пензионерите, лицата со попреченост, лицата со ретки болести, младите и идните родители, најави денеска...

Црна хроника 27.09.21 | 15:29

Поранешен градоначалник и полициски службеник со нож го пробол синот во семејна кавга

Поранешен градоначалник и полициски службеник го избодел синот во семејна кавга, дозна утрово Нетпрес. Поранешниот градоначалник на Општина Петровец од редовите на...

Скопје 27.09.21 | 14:35

Арсовска: На Скопје му е потребен менаџер кој ќе понуди решенија за проблемите на скопјани, а не уште еден политичар

Јас нема да запрам со подавање на рака. Барам поддршка од сите и од секого. Подавам рака до сите граѓани на Скопје. Политичката определба на овие избори не треба да не...

Македонија 24.09.21 | 21:11

Кандидатот за градоначалник на Струга на СДСМ наместо на првоборецот Нико Нестор, му се поклонил на пливачот

Кандидат за градоначалник на Струга е Димче Шипинкаровски денеска наместо на првоборецот Нико Нестор, му се поклонил и му оддал признание на пливачот Нико Нестор! Нико...

Свет 19.09.21 | 16:38

Во тешка несреќа на 46 години загина градоначалникот на Јоханесбург

Градоначалникот на Јоханесбург, Џолиде Матонго загина денеска во сообраќајна несреќа на 46-годишна возраст. Засега не се познати деталите за несреќата, но локалните...

Македонија 12.09.21 | 19:09

Шест битолчани во трка за градоначалник

На локалните избори кои се закажани за 17 октомври, во битката за градоначалничката фотелја ќе се тркаат шест битолчани, а за советници се предложени 14 советнички листи. До...

Македонија 12.09.21 | 18:48

Четири кандидати во трка за градоначалник на Штип

Четворица кандидати за градоначалничката фотеља на општина Штип, доставиле документација до ОИК, до синоќа на полноќ, кога истече законски предвидениот рок. На претстојните...

Скопје 06.09.21 | 19:25

Јакимовски повторно ќе се кандидира за градоначалник на Карпош

Некогашниот градоначалник на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски на социјалните мрежи објави дека повторно се одлучил да се кандидира за прв човек на оваа општина. Сакам...