Ознака: градоначалник
Црна хроника 24.05.23 | 17:32

Пензионер упатил закани по животот на градоначалникот на Арачиново

Полицијата уапсила 69 годишен маж од селото Арачиново откако претходно добила пријава од градоначалникот на општината, Ридван Ибраими. Тој вчера пријавил во СВР Скопје...

Свет 09.05.23 | 18:58

Градоначалник од Полска паднал од четврти кат во хотел на Сардинија

Полски градоначалник почина откако падна од прозорец на четврти кат на хотел во Сардинија, Италија, јави денеска АНСА. Како што пренесува италијанската агенција, 44-годишниот...

Балкан 16.03.23 | 09:43

Приведен е градоначалник од партијата на Рама поради корупција

По налог на Специјалното обвинителство за организиран криминал и корупција, синоќа приведен е градоначалникот на албанскиот град Булќиза, Лефтер Ала. Градоначалникот...

Македонија 08.02.23 | 14:01

Митевски: Во Петровец се изгради пешачко-велосипедска патека во вредност од 23 милиони денари, средства од буџетот на општината

Денеска имаме свечено пуштање на пешачко-велосипедска патека во должина од 2.050 метри и ширина 3 метри. Пешачка патека која ги спојува двете најголеми населени места...

Македонија 26.01.23 | 17:52

Градоначалникот од СДСМ кој пијан истепа полицаец, доби прекршочна пријава, иако за стореното се лежи затвор

Случајот за боксовите од градоначалникот на Крива Паланка Сашо Митовски кон полицаецот Кристофер Стоевски стигна и на пратенички прашања во Собрание. Пратеникот Бојан...

Македонија 24.12.22 | 12:48

Николовски: Ќе реализираме голем број на капитални проекти во Кратово во идната 2023 година

И покрај големите проблеми и тешката состојба предизвикани од светската економска и енергетска криза, која предизвика инфлација и поскапување на сите услуги и трошоците...

Балкан 14.12.22 | 18:21

Градоначалникот на Истанбул осуден на затворска казна

Tурскиот суд денеска го осуди градоначалникот на Истанбул, Екрем Имамоглу на повеќе од две години затвор и му забрани политичко дејствување поради навреда на јавни...

Скопје 30.09.22 | 13:25

Ја зајакнува коалицијата со ГРОМ: Данела го именуваше Александар Трајановски за нов заменик-градоначалник

Од Град Скопје пристигна информацијата за назначен нов заменик градоначалник. На позицијата е именуван Александар Трајановски, инаку секретар за Меѓународна соработка...

Црна хроника 22.09.22 | 17:01

Осум месеци затвор за кавадарчанецот кој му се заканувал на градоначалникот Јанчев преку Фејсбук

Казна затвор доби кавадарчанецот З.Б., кој ја загрозил сигурноста на градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев, потврдија за МИА од Основниот суд во Кавадарци. Основен...

Скопје 13.09.22 | 15:15

Градоначалникот на Арачиново физички нападнат

Од Министерството за внатрешни работи за МИА потврдија дека денеска физички бил нападнат градоначалникот на Општина Арачиново, Ридван Ибраими. На 13.09.2022 во 09:46 часот...

Македонија 01.08.22 | 09:17

ВМРО-ДПМНЕ: Маврово Ростуше ќе одбере промени, а не како актуелниот градоначалник од СДСМ

Маврово Ростуше ќе одбере промени, а не како актуелниот градоначалник од СДСМ кој злоупотребува позиции и овластување, велат во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Медат Куртовски...

Балкан 20.06.22 | 19:37

Александар Шапиќ од партијата на Вучиќ нов градоначалник на Белград

Собранието на град Белград денеска избра нов градоначалник – Александар Шапиќ, кој на изборите во април беше прв на листатата „Александар Вучиќ – Заедно можеме се“. На...

Македонија 30.03.22 | 12:29

Почина првиот градоначалник на Струмица во независна Македонија

Почина првиот градоначалник на општина Струмица во независна Македонија, Костадин Манолев. За смртта на Манолев информира актуелниот градоначалник, Костадин Костадинов. Во...

Свет 26.03.22 | 17:43

Три силни експлозии во Лавов, градоначалникот: Нападнати сме

Градоначалникот на Лавов, Андриј Садовји, објави дека градот бил нападнат по извештаите за експлозии. Гувернерот Максим Козитски изјави дека во градот се слушнале три...

Македонија 21.03.22 | 13:44

Запрена постапката за избор на градоначалник во Маврово Ростуше

Државната изборна комисија на денешната седница ја запре постапката за избор на градоначалник на Општина Маврово Ростуше, откако минатата недела кандидатот на СДСМ,...

Свет 13.03.22 | 19:17

Обајвено видео од моментот кога вооружени лица го одведуваат градоначалникот на Мелитопол

На социјалните мрежи се појави снимка од мментот кога беше киднапиран гардоначлалникот на украинскиот град Мелитопол. На снимката може да се види како вооружени луѓе...

Свет 13.03.22 | 13:49

Кулеба: Русите киднапираа уште еден украински градоначалник

Руските сили го киднапираа градоначалникот на јужниот град Дњепрорудне, Јехвен Метвејев, соопшти украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба. Кулеба...

Свет 28.02.22 | 14:41

Градоначалникот на Купјанск, Генадиј Мацегор со нова видео порака: Ве молам, разберете ме, овој град повеќе не е во наши раце

Градоначалникот на Купјанск, Генадиј Мацегор, кој вчера изјавил дека градот е под контрола на руските трупи, повторно се огласил. Тој денеска на својот профил на Инстаграм...

Свет 27.02.22 | 20:53

Градоначалникот им го предаде градот на Русите

Градоначалникот на Купјанска, Генадиј Мацегора изјави дека градот е под контрола на руските војници. Тој напомена дека од утре градинките и училиштата ќе се вратат...

Македонија 23.02.22 | 12:30

Следете во живо: Отчет на градоначалникот Пецаков за сработеното во првите 100 дена од мандатот

На регионалниот настан „Промени што носат иднина -100 дена локална власт отчет на ВМРО ДПМНЕ“ што ќе се одржи денес во Охрид, отчет за сработеното по првите 100 дена ќе...