Ознака: говор
Свет 05.08.22 | 09:34

„Помалку драг кралици и повеќе Чак Норис“ порача Орбан и доби овации во Тексас

Со овации и громогласен аплауз беше поздравен вчерашниот говор на унгарскиот премиер Виктор Орбан на конференцијата на американските конзервативци во Далас, Тексас. Во...

Македонија 14.07.22 | 17:45

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го исвиркаа говорот на Ковачевски, со извикување „ПРЕДАВНИК на Македонија“

На денешната собраниска седница на која се разгледува информацијата и преговарачката рамка за асимилација и бугаризација на Република Македонија, пратеничката група...

Кариера 01.05.22 | 23:07

Студент ни плеска се во лице – ова е говорот на Јован за кој зборува цела Македонија

Говорот на Јован Јанев, студент во втора година на Правниот факултет на Универзитетот „Гоце Делчев” од Штип ги одбележа десеттите по ред Ораторски вечери. Изведбата...

Калеидоскоп 27.04.22 | 10:44

Алина Кабаева на фестивалот за патриотска балетска гимнастика одржа говор што го пренесоа сите светски медиуми

Освојувачката на златниот олимписки медал Алина Кабаева, која наводно со години била љубовница на рускиот претседател Владимир Путин, минатата недела по прв пат се...

Свет 18.03.22 | 17:18

Кремљ: Техничка грешка беше прекинот на говорот на Путин

Кремљ денеска соопшти дека техничка грешка е причината за прекинот на преносот на говорот на рускиот претседател Владимир Путин на преполниот стадион во Москва по...

Македонија 11.10.21 | 13:27

Пендаровски: Ако не бевме дел од антифашистичката коалиција, немаше да имаме своја држава

Иако денес тешко е да се даде одговор на големите историски дилеми кои биле актуелни пред многу години, можеме да бидеме сигурни дека ако не бевме дел од антифашистичката...

Калеидоскоп 12.08.21 | 09:20

Младоженци го избркале кумот од свадба поради неговиот говор, се изнервирала дури и бабата

Кумот морал да ја напушти венчавката откако неговата здравица ги налутила гостите. Својата приказна тој ја споделува на „Редит“. Вели вложил многу напор да го научи...

Фудбал 30.12.20 | 12:51

Историскиот говор на коментаторот на МТВ Тони Стојановски овековечен на ѕидовите во ФФМ

ФФМ му укажа посебна чест на коментаторот Тони Стојановски за неговите завршни зборови по победата против Грузија во Тблиси и историскиот пласман на ЕУРО 2021. Во овој...

Македонија 02.12.20 | 09:25

Срам ни нанесоа Бугарите кои 3 години беа џандари на Хитлер на Балканот: Говор на бугарскиот министер Трпешев на заседание на АСНОМ

Бугарскиот министер Добри Трпешев на 28 декември 1944 година во Скопје на Второто заседание на АСНОМ одржал говор со извинување и покајание за соработката на Бугарија...

Фудбал 13.11.20 | 12:30

Не беше само завршниот говор емотивен: Слушнете ја најавата пред историскиот меч

Завршниот коментар на Тони Стојановски вчера го обиколи Балканот. Неговите зборови ечеа на малите екрани, се споделуваа на сите социјални мрежи, по домашни и странски...

Свет 08.11.20 | 09:09

Прво обраќање на Бајден до нацијата: Сакам да бидам претседател кој нема да разединува, туку ќе обединува

Во своето прво обраќање до нацијата откако беше прогласен за нов претседател на САД, Џо Бајден се заложи за единство и разбирање по четирите години на власт на претседателот...

Македонија 02.08.20 | 12:29

Илинденците и сето она за што се бореа е светата кауза поради која и постои ВМРО

Со зборовите „Ура за Автономна Македонија“ претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го започна илинденскиот говор во струшкото село Ташмаруништа. Како и лани,...

Свет 05.02.20 | 09:03

Трамп не се ракува со Пелоси, па таа му го искина говорот

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа по третпат се обрати до нацијата во традиционалниот годишен говор наречен „за состојбата на единството“. Настанот беше...

Македонија 20.11.19 | 19:18

Мицкоски од Самитот на ЕПП: Македонија припаѓа во ЕУ!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се обрати на Самитот на ЕПП, каде што истакна дека улогата на ВМРО-ДПМНЕ како опозициска партија е да донесат значителна и опиплива...

Свет 23.09.19 | 22:24

„Како се осмелувате?“ги праша младата Грета Тунберг светските лидери на ОН

Грета Тунберг ги прекори светските лидери, при денешното обраќање на климатскиот самит на ОН, обвинувајќи ги дека ја изневериле нејзината генерација, бидејќи не успеале...

Македонија 08.09.19 | 14:32

Заев: Нашата земја како школка се отвора пред Европа, а бисерот од нејзе почнува силно да сјае

Денот на независноста – 8 септември 1991 година ни покажа дека слободата и самостојноста ги имаат најубавите бои. Дека радоста, среќата и убавината што ја преплавија тогаш...

Балкан 25.01.19 | 09:51

Ципрас во говорот ја спомена и Мирка Гинова

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во синоќешниот говор за време на расправата во грчкиот парламент за Договорот од Преспа ги потсети пратениците на Комунистичката партија...

Калеидоскоп 26.12.18 | 10:06

Кралицата Елизабета Втора упати традиционална божикна порака за мир

Британската кралица Елизабета Втора во божикнаата порака истакна дека се надева оти постигнала одредена количина мудрост за време на своите 92 години. Некои култури...

Балкан 14.12.18 | 20:56

Закана за бомби за време на говорот на Ципрас во Солун

Анонимна закана за бомба дошла до грчките медиуми вечерва. Непознато лице во еден грчки весник предупредило дека две експлозивни направи се поставени на местото каде...

Балкан 14.12.18 | 11:14

Ципрас од Солун: „ДА“ за Македонија на демократијата и солидарноста – НЕ за омразата и национализмот

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вечерва од политички настан организиран од неговата партија СИРИЗА во Солун, ќе испрати порака дека областа Македонија, односно северниот...