Ознака: гостивар
Сервиси 27.01.21 | 10:26

Неколку земјотреси во околината на Гостивар

Неколку земјотреси се почувствувани ноќеска и изутрина во регионот на Гостивар. Земјотрес со магнитуда од 3,5 степени според Европската макросеизмичка скала е регистриран...

Македонија 26.01.21 | 12:25

Инфектолозите од Гостивар пред штрајк, не им е дадена ветената награда

Владата и премиерот Зоран Заев ветуваат петти пакет на антикризни мерки за помош на граѓаните, но се уште не ја исплатиле помошта од третиот пакет на мерки. Имено, медицинските...

Црна хроника 21.01.21 | 14:36

Ќебапчилници, чајџилници, слаткарници наголемо работат во Тетово и Гостивар и по 18 часот

 Во периодот од 18 декември 2020 до 21 јануари годинава, за вкупно 15 угостители на подрачјето на СВР Тетово се поднесени кривични пријави до сопственици на угостителски...

Македонија 10.01.21 | 19:39

Некој внесува немир во Гостивар: Меѓуетнички тензии се промовираат на Тик-ток

Уште еден тик-ток предизвик за министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Овојпат никој не пука со оружје, ниту пак турира на плоштад со бентлито. Денешниот предизвик...

Црна хроника 10.01.21 | 17:08

Пет лица украле пари од банкомат во Гостивар, познати нивните идентeти

СВР Тетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар ја расчисти тешката кражба која на први минатиот месец беше извршена од банкомат, поставен во маркет во Гостивар и...

Црна хроника 01.01.21 | 16:25

Од Вардар извлечено безживотно тело на маж, најверојатно бил убиен

Безживотно тело на маж на возраст меѓу 30 и 40 години вчера е извадено од водите на реката Вардар во Гостивар чија смрт, според првичните сознанија на Јавното обвинитество,...

Црна хроника 28.12.20 | 19:01

Гостиварец украл женска чанта од автомобил: Заврши зад решетки

Жител на селото Долна Бањица, гостиварско, е уапсен од полицијата затоа што од автомобил украл женска чанта. На 27.12.2020 околу 18.10 часот, на улица „Живко Брајковски“ во...

Црна хроника 27.12.20 | 22:39

Педесетиседум годишен гостиварец загина во сообраќајката на патот Гостивар- Чегране

Едно лице загина во сообраќајна несреќа која се случила вечерва околу 20 часот на регионалниот пат Гостивар- Чегране, во близина на гостиварското село Форино, објави...

Црна хроника 25.12.20 | 12:43

Ја нападнал со тупаници и клоци и ја принудил на сексуален однос: Гостиварец доби 30 дена притвор

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело...

Калеидоскоп 22.12.20 | 13:46

Земјотрес почувствуван во Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од 3.3 степени според Рихтеровата скала е регистриран на неколку минути пред 13 часот. Потресот е почувствува во западниот дел од Македонија, најмногу...

Црна хроника 21.12.20 | 11:30

Работеле долго после 18 часот: Затворени два објекти во Гостивар

Вчера околу 19.15 часот на ул.„Илинденска“ во Гостивар, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од слобода Љ.Н.(50) од Гостивар,...

Црна хроника 07.12.20 | 13:56

Почина Раде Исајлоски, сопственик на „Радио Комета“

На 46-годишна возраст во Гостивар почина Раде Исајлоски, сопственик на „Радио Комета“, пренесува „Гостивар прес“. Гостиварци со тага и неверување се простуваат од...

Калеидоскоп 01.12.20 | 17:44

Корона корупција во Гостивар – бизнис со телата на починатите

Сопственик на погребно претпријатие од Гостивар се пожали дека неодговорни поединци во гостиварската болница и погребници грубо ги кршат прописите за преземање на...

Македонија 30.11.20 | 23:25

Стојаноска: Зоране, престани да се пазариш со хероите на слободата

Станете сите, еј Македонци, стари, млади и средовечни! Станете сите чесни Македонци, Албанци, Турци, Роми, Срби, Бошњаци, Власи, Црногорци, Египќани. Станете да си ја одбраниме...

Македонија 28.11.20 | 10:40

Одделот за неврологија во гостиварската болница се отвора за болните од ковид-19

Зголемениот број на заразени со коронавирусот во гостиварскиот регион ја принуди управата на болницата „Ферид Мурад“ да ги зголеми капацитетите за сместување на...

Македонија 06.11.20 | 18:52

Инфективното одделение во Гостивар е преполно: Поранешната хемодијализа ќе се претвори во ковид-центар

Поради зголемениот број нови случаи, гостиварската општа болница ги проширува капацитетите за прием и лекување на заболени со Ковид- 19. Директорот на болницата „Ферид...

Црна хроника 05.11.20 | 11:31

Млад гостиварец тешко повреден во судир на три возила утрово

Едно лице утрово е потешко повредено во сообраќајна несреќа во која учествувале три возила, што се случила на една од попрометните улици во Гостивар. Од гостиварската...

Црна хроника 02.11.20 | 11:25

50-годишна жена и двајца мажи претепале девојка сред Гостивар

Ноќва во периодот од 23:30 часот до половина час по полноќ, полициски службеници на СВР Тетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар биле уапсени три лица за напад врз...

Црна хроника 01.11.20 | 17:16

65 годишна жена изгоре во станот од пожар

На 31.10.2020 во 07.05 часот во СВР Тетово, Т.А.(38) од Гостивар пријавил дека во зграда на ул. “Илинденска,, во Гостивар, во која што е управител, во текот на ноќта настанал пожар...

Црна хроника 31.10.20 | 08:01

18 гостиварски комбиња возеле без лиценца, три автобуси возеле полни

Во рамки на едномесечните засилени контроли во гостиварскиот јавен превоз, вчера биле откриени уште седум возила главно комбиња, чии сопственици не поседувале лиценци...