Ознака: гости
Култура 19.05.23 | 18:56

На фестивалот КРИК гостува Мaргрет Гребович

Во рамки на програмата на годинешново осмо издание на КРИК – фестивал за критичка култура, во организација на Контрапункт, кој е тематски насловен како „Заробени во...

Култура 04.04.23 | 09:57

Светски познатиот уметнички тандем Дан и Лиа Пержовски гости на МСУ Скопје

Уметничкиот тандем Дан и Лиа Пержовски, кој преку цртежи ги потполнува ѕидовите на МоМА Њујорк, Тејт Модерн во Лондон, Центарот Помпиду-Бобур во Париз, ВанАбе Музејот...

Калеидоскоп 26.11.22 | 18:05

10 гости кои никој не ги сака по слави, ама на секоја ги има

Дојде времето за слави и имендени, а кај секој домаќин сигурно ќе помине и по еден ваков гостин: 1. Коментатор Неговата улога е да води полемики, да пренасочува теми, да...

Култура 06.09.22 | 09:37

Орор Туја од „Галимар“, Пелин Јилмаз од „Епсилон“, Катја Кац од КУД „Содобност Интернационал“ и Владислав Бајац од „Геополитика“ на 10. издание на ПРО-ЗА Балкан

Најважната издавачка куќа за квалитетна литература во Европа со своја претставничка ќе биде дел од програмата „Скопје фелоушип“, на претстојниот 10. Интернационален...

Црна хроника 01.01.22 | 16:29

Натепани гости и ограбени во скопски локал пред полноќ

На 31.12.2021 во 23.40 часот во СВР Скопје С.Р.(27) од Скопје пријавил дека околу 20.00 часот во и пред угостителски објект на подрачјето на Центар, тој и неговиот татко Г.Р. биле физички...