Ознака: горива
Економија 21.04.20 | 14:02

И официјално: Владата ја покачи акцизата на горивата за три денари

За три денари се зголемува цената на акцизата за нафтените деривати во Република  Македонија. Оваа уредба со законска сила за примена на законот за акцизите за време...

Економија 10.04.20 | 14:41

Владата оди контра граѓаните: Ќе ја зголеми акцизата на горивата

Владата ќе го прифати предлогот на Стопанската комора и ќе ја зголеми акцизата на нафтените деривати за два денари – најави денеска министерката за финансии Нина...

Економија 30.03.20 | 11:39

Новите цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услугидонесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек за 0,31% во однос на...

Економија 23.03.20 | 12:03

Од вечер на полноќ: Историски пад на цената на горивата

Од полноќ цените на горивата поевтинуваат во просек за 9,18%, објави Регулаторната комисија за енергетика. Според новиот ценовник, кој стапува во сила од полноќ, бензинот...

Економија 09.03.20 | 10:59

Убава вест за возачите: Уште едно намалување на цените на горивата!

Регулаторната Комисија за Енергетика одлучи од вечер на полноќ повторно да се намалат цените на горивата. Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметки...

Економија 24.02.20 | 12:49

Oд вечер на полноќ: Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Цените на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР...

Економија 17.02.20 | 12:13

Поскапуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек...

Економија 10.02.20 | 13:14

Од вечер на полноќ: Горивата имаат нови цени

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат следната недела. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на...

Економија 03.02.20 | 13:33

Од полноќ „паѓаат“ цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 2.00 во...

Економија 20.01.20 | 12:41

Од полноќ: Бензините со иста цена, дизелот поевтинува

Дизелот и екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари, цената на бензините останува непроменета, одлучи Регулаторната комисија...

Економија 13.01.20 | 12:51

Нова недела, исти цени: Еве колку ќе чинат горивата од полноќ

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) остануваат на исто ниво во однос на...

Економија 08.01.20 | 12:46

Додека сите стравуваат од поскапување на црното злато: Кај нас минимално поевтинуваат бензините и дизелот

Согласно најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,48%, во однос на малопродажните...

Економија 30.12.19 | 12:55

Честитка за Нова година: Поскапуваат горивата!

Регулаторната комисија за енергетика ги утврди новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува...

Економија 29.12.19 | 13:12

Нова цена на горивата пред Нова Година

Регулаторната Комисија за енергетика и овој понеделник како и секој понеделник во неделата, ќе одлучи и ќе ги соопшти новите цени на горивата. Според последната одлука,...

Економија 23.12.19 | 12:53

Од утре поскапуваат горивата

Со денешната одлука на Регулаторната комисија за енергетика малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 2,25%. Малопродажната цена на бензинот...

Економија 10.12.19 | 13:19

Од полноќ нови цени: Поевтинува бензинот

Цените на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за 1,50 ден/лит во однос на цените утврдени со Одлуката од 02.12.2019 година и со тоа малопродажната цена на...

Економија 02.12.19 | 13:49

РКЕ со одлука: Ова се цените на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Според одлуката на РКЕ, цената на бензините не се менува, додека...

Економија 18.11.19 | 13:03

Нови цени на бензините: Од полноќ поевтинуваат горивата

Согласно денешната одлука на Регулаторната комисија за енергетика, од ноќеска на полноќ малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат...

Економија 21.10.19 | 13:08

Од полноќ поевтинуваат бензините, цената на дизелот останува иста

Од полноќ се намалува цената на бензините од денар до денар и половина, а цената на дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство останува непроменета. Според денешната...

Економија 14.10.19 | 13:25

Без значајни промени во цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика ја соопшти својата одлука во врска со цените на горивата, кои ќе важат од полноќ. Имено цените на горивата остануваат исти, освен...