Ознака: горива
Македонија 13.07.21 | 09:13

Заради Заев горивата од денес поскапи, а во Собрание турка уште едно поскапување од 4 денари

Заради Заев горивата од денес поскапи, а во собрание турка уште едно поскапување од 4 денари. Во последните 4 години цените на горивата само заради Заев, како зголемување...

Економија 12.07.21 | 13:00

Oд полноќ нови повисоки цени на бензините

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,28 % во однос...

Економија 05.07.21 | 13:17

Ново поскапување на горивата од полноќ

Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави новите максимални цени на горивата. Малопродажните цени на Еуросупер-95 и Еуросупер-98 се зголемуваат за 0.50 денари по литар....

Економија 30.06.21 | 20:28

Бесими: Фискално гледано еколошката такса не може да се гледа како кризен данок

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, вели дека во земјава постои консензус меѓу власта, опозицијата и бизнис заедницата дека е време да се дизајнира моделот на еколошки...

Економија 28.06.21 | 12:33

Горивата повторно поскапуваат

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за денар и за денар и половина, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95...

Економија 26.06.21 | 20:50

Пендаровски поддржува горивата да поскапат 3.5 денари

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на гостувањето во централниот дневник на телевизија „Сител“, запрашан дали ќе го потпише законот за еколошка...

Економија 23.06.21 | 19:56

Владата одлучи: Горивата ќе поскапат до 3,5 денари за литар

Владата на Република Македонија на 82 седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување на законот за животна средина. Со предложените измени се предвидува...

Економија 22.06.21 | 17:52

Заради даноците, акцизите и маржите на СДСМ, ќе поскапи сѐ, се друго е лага

СДСМ лаже и во реакциите. Ако се прифати лагата на Заев дека наводно ВМРО-ДПМНЕ ги кренал цените на струја и горива до плафон, тогаш зошто СДСМ сега неколкукратно го пробива...

Економија 21.06.21 | 12:44

Ново поскапување на горивата – РКЕ ги објави новите цени

Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98, како и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), од полноќ ќе се продаваат по зголемени цени за 1...

Економија 19.06.21 | 21:44

Коморите неделава на разговори со Влдата за еколошката такса за горивата

Бизнис коморите од Македонија неделава ќе имаат средба со Владата во обид да ја разубедат да им ја наметне еколошката такса, со која ќе се плаќа по 4,13 денари со ДДВ за...

Економија 15.06.21 | 14:36

Ќе поскапи ли такси превозот поради скокот на цената на горивата, еко данокот и истоштеност на секторот од пандемијата

Нова цена на такси превозот нема и нема да има во блиска иднина, иако во јавноста се шпекулира дека веќе е побарано зголемување на почетната цена од некои компании. Од...

Економија 14.06.21 | 12:33

Повторно поскапуваат горивата: Ова се новите цени од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика денес донесе одлука за поскапување на цената на горивата, при што и бензините и дизелот ќе бидат поскапи од полноќ. Методологијата...

Економија 07.06.21 | 12:48

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Цените на горивата од полноќ се зголемуваат за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 68 денари...

Македонија 04.06.21 | 15:37

Заев ги поздрави новинарите и граѓаните зошто нивното будно око ги разбудило институциите

Премиерот Зоран Заев, во врска со контролите на бензиските станици во земјава за неквалитетни горива и дали има затворено бензиски станици, денеска рече дека прелиминарниот...

Економија 31.05.21 | 13:02

Бензините и дизелот поскапуваат

Бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина денар по литар, а цената на Екстра лесното масло за домаќинство...

Економија 30.05.21 | 21:12

Со строги контроли ќе се знае какви горива се точат на бензинските пумпи

Државниот пазарен инспекторат со државната мобилна лабараторија за испитување на квалитетот на течните горива од денеска започнуваат засилени вонредни контроли на...

Економија 19.04.21 | 12:09

Од полноќ нови цени: Поскапуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе стапат на сила од полноќ. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, на...

Економија 08.04.21 | 15:15

Собранието не може да изгласа помош за граѓаните, но лесно изгласа зголемување на акцизата за горивата

Од денеска бензините се поскапи за половина денар, а дизелот за 3 денари. Ова вонредно зголемување на цените се должи на измените на Законот за акцизи со кои се воведува...

Економија 05.04.21 | 13:29

Кратко траеше намaлувањето: Бензините поскапуваат од полноќ

Бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 поскапуваат за еден денар од полноќ, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 е...

Економија 29.03.21 | 12:58

Конечно запре растечкиот тренд: Горивата од полноќ поевтинуваат

Горивата од полноќ поевтинуваат до денар и пол, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Еуросупер БС-95, Еуросупер БС-98 и Екстра лесното масло за домаќинство...