Ознака: горан герасимовски
Скопје 15.06.22 | 11:25

Ќе се гради градинка во населба Пролет

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, во денешното гостување на утринската емисија „Ја сакам Македонија“ на ТВ Сител, ги презентираше тековните општински...

Скопје 09.06.22 | 16:52

Герасимовски: Водно ќе остане какво што е и ниту едно дрво нема да биде исечено

Општина Центар стопира градежни дејствија на вкупно 8 парцели кои се дел од ДУП Ј07 кој го опфаќа локалитетот Капиштец, Завод за медицинска рехабилитација, Старо Водно,...

Скопје 31.05.22 | 13:14

Пријавени 67 корисници на проектот „Центар се грижи за возрасните“, има простор за уште 23

Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски и министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска ги посетија домовите на двајца корисници на проектот...

Скопје 30.05.22 | 14:39

Герасимовски: Фудбалското игралиште во ООУ „Киро Глигоров“ нема да се дава под закуп

Фудбалското игралиште во училишниот двор на ООУ „Киро Глигоров“, кое училиштето со договор го отстапи на користење на приватна компанија, ќе остане во постојната состојба...

Скопје 19.05.22 | 08:02

Маалски полицајци во Центар

Во соработка со Министерството за внатрешни работи, во секое маало во Општина Центар се враќаат полициските редари-позорникари. Оваа информација пред граѓаните во...

Скопје 05.05.22 | 14:19

Подобри урбанистички и инфраструктурни решенија се главните барања на центарци

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, денеска имаше отворен ден со 50 граѓани на општината. Нивните барања во најголем дел се однесуваа на обезбедување...

Скопје 19.04.22 | 09:20

Герасимовски: ОЈО ќе каже дали пожарот во „Треска“ бил подметнат

Горан Герасимовски, градоначалникот на Општина Центар, вчера имаше средба со Кризниот штаб во врска со пожарот на фабриката Треска, на чијашто парцела се планира градење....

Скопје 18.04.22 | 17:46

Воздудхот не ги надминува пропишаните нивоа на загаденост, по пожарот во „Треска“, рече градоначалникот Герасимовски

Градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски денеска на прес-конференција изјави дека ќе ги почекаат записниците од увидот на МВР за причините за пожарот...

Скопје 17.04.22 | 11:09

Герасимовски: Кризниот штаб утре ќе носи одлуки за чистење на отпадот во „Треска“

Кризниот штаб на Општина Центар, заедно со другите надлежни институции во понеделник ќе одржи состанок за начините на чистење на отпадот и анализа на последиците од...

Скопје 15.04.22 | 18:40

Герасимовски: Вчера првпат влегов во „Треска“, личеше на Чернобил има глувци големи ко мачки

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, по вчерашниот пожар во поранешната фабрика „Треска“, за медиумите изјави дека негова препорака е што побрзо...

Скопје 14.04.22 | 18:47

Герасимовски: Пожарот е локализиран и речиси целосно изгаснат

Градоначалникот на Општина Центар, веднаш по добивањето на информацијата за пожарот кај поранешната фабрика Треска, излезе на терен, изврши увид и помагаше при гаснењето...

Скопје 08.04.22 | 09:11

Жители на Центар 4 месеци не можат да си дојдат дома, зошто градоначалникот Герасимовски не сака да руши нелегална рампа

И по 4 месеци од вселувањето, општина Центар на станарите од новоизградена зграда не им обезбедила пристап до гаражата, иако и за самиот објект и за пристапот до него...

Скопје 02.04.22 | 10:59

Општина Центар ќе изработи регистар за лица со аутизам и посебни потреби и ќе отвори дневни центри

Поинакви, но не и помалку вредни. Децата и возрасните лица со аутизам и секоја друга попреченост имаат потреба од квалитетни услуги и поголема грижа, порача градоначалникот...

Скопје 18.03.22 | 10:25

Ќе се чистат училишните дворови во Општина Центар

Општина Центар утре, сабота (19.3.2022), во 10:00 часот наутро ја организира втората по ред голема акција за чистење на сите осум основни училишта во општината. Градоначалникот...

Скопје 15.03.22 | 14:35

Бесплатни офталмолошки прегледи за 522 дечиња во градинките во Центар

Во тек се бесплатни офталмолошки прегледи кај 522 деца од најголемите групи во сите три градинки во Центар. Општината и болницата Санте Плус Хоспитал Груп имаат потпишано Меморандум...

Скопје 11.03.22 | 10:12

Центарци побараа подобра инфраструктура и помош за самохраните мајки од градоначалникот Герасимовски

Подобри инфраструктурни решенија, намалување на новите градби и помош за самохраните мајки, побараа граѓаните од градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски. Како...

Скопје 04.03.22 | 19:29

Герасимовски: Заедно обезбедуваме поддршка за учество на младите во креирање на животот

🏃‍♀️Прекрасно дружење со основците од нашите училишта кои заедно со општината и со поддршка на УСАИД, го реконструираа постојното игралиште во Паркот на Франкофонијата....

Скопје 23.02.22 | 12:01

Герасимовски: Го раскинавме договорот со планерската куќа за „Треска“, бараме решение прифатливо за сите

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, утринава гостуваше во „Утрински Брифинг“,  на Слободна ТВ, каде со водителот Сашо Ордановски дискутираа за...

Скопје 20.01.22 | 13:28

Герасимовски – Силвестри: Италијанскиот да се изучува во училиштата во Центар

Соработката со Град Скопје и локалните општински прашања и основното образование, беа дел од темите на денешната средба на градоначалникот на Општина Центар, Горан...

Скопје 30.12.21 | 14:49

Сите занимални во градинките во Центар ќе добијат 100 прочистувачи на воздух

Општина Центар доставува 100 прочистувачи за воздух за сите занимални во градинките во општината. Прочистувачите ќе бидат поставени во просториите каде најмладите го...