Ознака: гевгелија
Македонија 03.05.24 | 14:33

Николоски од Гевгелија: Во исто време се градат 10 спортски игралишта, така ќе продолжиме да работиме веднаш по формирање на новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ

Навистина е големо задоволство да се присуствува повторно на отворање на проекти кои што ги реализира општина Гевгелија, изјави денска Александар Николоски, потпретседател...

Македонија 16.04.24 | 22:58

Вака беше во Гевгелија!

ВМРО-ДПМНЕ одржа голем митинг во Гевгелија на кој говореа лидерот Христијан Мицкоски и кандидатката за претседател, Гордана Силјановска Давкова.

Македонија 16.04.24 | 22:13

Мицкоски: На Македонија и треба претседател, а не измеќар на ДУИ – на нивната стратегија „како до сега“ народот на овие избори ќе им каже готово е

Македонија е пред историска одлука. Ова се повеќе од обични избори каде се носи судбоносна одлука за иднината на државата, за вас и вашите семејства. Ова се избори каде...

Македонија 28.03.24 | 18:52

Мицкоски: Со идната Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ во Гевгелија ќе се реализираат дополнителни проекти кои што се од огромно значење за гевгеличани

Денеска заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носителот на листата во изборната единица 4, Александар Николоски, на покана на градоначалникот Андон сме овде во...

Македонија 28.03.24 | 16:16

Мицкоски: Во програмата 1198 планирани се 250 милиони евра за општините, над милијарда евра за четиригодишен мандат

При денешната посета на Општина Гевгелија претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, истакна дека во Програмата 1198 на ВМРО-ДПМНЕ се планирани 250 милиони евра за...

Економија 28.03.24 | 13:58

Мицкоски: Владата на ВМРО-ДПМНЕ со обновливи извори на енергија ќе обезбеди поголемо и поквалитетно снабдување со електрична енергија за граѓаните

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска од Гевгелија одговарајќи на новинарски прашања истакна дека идната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе вложува...

Македонија 28.03.24 | 13:50

Мицкоски: Со идната Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ во Гевгелија ќе се реализираат проекти кои што се од огромно значење за гевгеличани

Денеска заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носителот на листата во изборната единица 4, Александар Николоски, на покана на градоначалникот Андон сме овде во...

Сервиси 12.03.24 | 13:41

Град со големина на орев го погоди Гевгелиско

Невреме со град со големина на орев го погоди регионот на Гевгелија, а најмногу град падна во селото Негорци. Според информации од жители на Негорци, градот на два пати...

Црна хроника 04.11.23 | 11:17

Ја повикале сосетката на гости, па на полапат се маскирале и ја ограбиле: Маж и жена од Гевгелија извршиле разбојништво

Jавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе наредба за спроведување истражна постапка против двајца сопружници од Гевгелија, за кои постои основано...

Црна хроника 02.11.23 | 22:42

Обид за убиство на адвокат и извршител ја потресе Македонија!

Жител на Гевгелија со пиштол се обидел да убие извршител и адвокат, со кои се сретнал за да договори како да го исплати долгот. Тој се борел со адвокатот, а откако му ветил...

Македонија 17.10.23 | 13:24

Мицкоски најави нови проекти во Гевгелија: Реконструкција на патот кон Ново Конско, на чаршијата, ново основно училиште и канализациона мрежа

Денеска сме овде во Гевгелија дел од теренската акција на ВМРО-ДПМНЕ, „Важно е! Од тебе зависат промените“. До сега поминавме неколку општини низ Македонија, разговаравме...

Црна хроника 25.09.23 | 18:22

Браќата не разговарале повеќе од 40 години – детали за двојното убиство во Гевгелија

Oсновното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои сомнение дека сторил две кривични дела -Убиство...

Црна хроника 25.09.23 | 10:19

Банална кавга ја прелила чашата меѓу искараните браќа, вели ОЈО за двојното убиство во Гевгелија

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија вчера извршил увид на местото каде се случи двојното убиство синоќа во Гевгелија. Според првичните информации,...

Црна хроника 24.09.23 | 21:10

Двојно убиство во Гевгелија, брат си ги убил братот и снаата

Шеесет и деветгодишниот В.Г. од Гевгелија се сомничи дека вечерва ги убил брата си Л.Г. (71) и снаата Т.Г. (62). Веста за МИА ја потврдија од СВР Струмица од каде информираа...

Економија 26.08.23 | 18:56

Од централниот буџет владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе инвестира 14 милиони евра за реализација на проекти во општина Гевгелија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска беше во посета на Гевгелија во рамки на активноста „Ова е Македонија за сите“. Ја користам оваа прилика да му...

Македонија 26.08.23 | 17:52

Мицкоски од Гевгелија: Владата ги казнува жителите во оние општини каде ВМРО-ДПМНЕ имаат свои градоначалници

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска беше во посета на Гевгелија во рамки на активноста „Ова е Македонија за сите“. Ја користам оваа прилика да му...

Македонија 26.08.23 | 12:24

„Ова е Македонија за сите“ денеска во Гевгелија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска заедно со градоначалникот на општина Гевгелија, Андон Сарамандов ќе присуствуваат на пуштање во употреба на...

Сервиси 24.07.23 | 09:27

Најтопло во Гевгелија и Дојран, најмногу врнежи во Скопје – Петровец

Во изминатите 24 часа најмногу дожд наврнал во Скопје – Петровец, шест литри на метар квадратен, а најмалку во Скопје – Зајчев Рид, Крива Паланка и Берово, еден литар...

Естрада 27.06.23 | 14:36

Гевгелија ќе гори: ДНК и Лозано со заеднички концерт

После подолго време, гевгеличани и луѓето од околните градови ќе имаат прилика во живо да ги слушнат и видат едни од најбараните музички имиња во нашата земја во последните...

Македонија 15.06.23 | 21:42

На ВМРО-ДПМНЕ не му е до функции, нудиме решенија за заштитен идентитет и обезбедена иднина

Уставни измени под бугарски диктат ниту сум прифатил, ниту некогаш ќе прифатам, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од вечерашната трибина во Гевгелија...