Ознака: Генералното собрание
Македонија 30.09.19 | 18:42

Заев: Вечерата си ја плативме од приватен џеб

На денешната прес-конференција на Зоран Заев, новинарите ја искористија можноста да го прашаат премиерот Зоран Заев колку средства биле потрошени од страна на македонската...

Балкан 28.09.19 | 14:10

Дендијас: Грција се враќа на меѓународната сцена

Грција нема да остане отсутна од меѓународните форуми, ќе бидеме присутни со јасна, европска, демократска политика што ќе ги штити нашите интереси, но ќе ги промовира...

Македонија 27.09.19 | 19:05

Што прави Зорица дури Зоран зборува?

Муртино во Њу Јорк. 😂 Овој тресе зелени пред празна сала, а и тие што се присутни играат топчиња на телефон. Каков прилог. 👏 pic.twitter.com/5wnC4WMtN2 — Reagan (@US_Reagan) September 27, 2019

Македонија 27.09.19 | 08:53

Заев на ГС на ОН: Конечно ја комплетиравме нашата лична карта во Светската организација

Конечно ја комплетиравме нашата лична карта во ОН. Покрај името Република Македонија, за јазик стои: македонски јазик, а за државјанство: македонско/граѓанин...

Македонија 26.09.19 | 19:22

Заев – Гутереш: Македонија е синоним за победничките можности на дипломатијата и дијалогот

Премиерот Зоран Заев, во придружба на министерот Никола Димитров, се сретна со генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш, како дел од агендата на македонската...

Балкан 26.09.19 | 18:14

Вучиќ во ОН: За Косово е потребно трајно решение

Српскиот претседател Александар Вучиќ на седницата на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк денеска изјави дека нерешениот проблем со Косово го попречува...

Македонија 26.09.19 | 08:54

Заев во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, Гутереш

Премиерот Зоран Заев, кој ја предводи македонската делегација на 74-тото Генерално собрание на ОН во Њујорк, денеска треба да се сретне со генералниот секретар на Светката...

Македонија 25.09.19 | 20:37

Заев: Не постои земја која има проблем кон Македонија

Премиерот Зоран Заев е задоволен од изразената поддршката за остварување на евроинтегративните и евроатлантските процеси при одржаните средби со повеќе европски...

Македонија 25.09.19 | 20:07

Петте цели на Владата кои Заев ги презентираше на Самитот во Њујорк

Пет приоритетни цели за одржлив развој на Владата за периодот 2018-2020 година се без сиромаштија, квалитетно образование, пристојна работа и економски раст, климатска...

Македонија 25.09.19 | 11:11

Заев-Варадкар: Почнувањето преговори со ЕУ ќе биде придонес за Унијата

Почнувањето преговори за пристапување во ЕУ ќе биде придонес за самата унија и заеднички успех на соработката на земјата со Европската комисија, оцениле премиерот...

Македонија 25.09.19 | 09:33

Бугарија, Грција, Романија и Хрватска дадоа поддршка за Македонија и Албанија во Њујорк

Категорична поддршка на членството на Македонија и на Албанија во ЕУ искажале шефовите на дипломатиите на Бугарија Екатерина Захариева, на Грција Никос Дендијас, на...

Свет 25.09.19 | 08:15

Иднината им припаѓа на патриотите кои си ја сакаат државата

Американскиот претседател Доналд Трамп од говорницата на Обединети нации во Њујорк порача дека иднината им припаѓа на тие што си ја сакаат татковината и работат во...

Здравје 24.09.19 | 09:50

Филипче на Самитот за универзална здравствена покриеност на ГС на ОН во Њујорк

Универзалната здравствена покриеност е главна цел за здравствени реформи во нашата земја, истакна министерот за здравство Венко Филипче во своето обраќање на Самитот...

Македонија 23.09.19 | 08:15

Заев во Њујорк на Генералното собрание на ОН, утре прва средба со Мицотакис

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев од денеска до сабота ќе престојува во Њујорк каде што ќе учествува на 74. Генерално собрание на Обединетите нации....

Свет 19.12.18 | 19:40

Генералното собрание на ОН го усвои договор за миграција

Генералното собрание на Обединетите нации го усвои договор чија цел е да се обезбеди сигурна и уредна миграција. На договорот кој беше подржан од мнозинството се спротивставија...