Ознака: гасовод
Економија 31.03.21 | 14:29

Македонија официјално дел од проектот за природен гас Александропули

Македонија официјално станува дел од проектот за изградба на терминал за течен природен гас и гасна централа во Александропули со што се очекува стабилно и континуирано...

Свет 18.03.21 | 12:01

Дваесет и една сојузна држава го тужат Бајден за стопирање на изградба на гасовод кон Канада

Главните обвинители од 21 американска сојузна држава поднесоа тужби против администрацијата на претседателот Џо Бајден во врска со указот за блокирање на изградбата...

Економија 13.03.21 | 12:46

Македонија влегува во проектите Терминал на течен природен гас Александропулос и Гасна централа Александропулос

Владата ја разгледа и усвои потребата од склучување меморандуми за реализација на проектите Терминал на течен природен гас Александропулос и Гасна централа Александропулос,...

Балкан 26.02.21 | 14:01

Македонија заобиколена: Бугарија и Србија гасно се поврзуваат

Србија и Бугарија гасно ќе се поврзат преку изградба на гасоводот Ниш-Димитровград, што треба да започне со градба оваа година и да биде завршен до мај 2022 година, јави...

Балкан 18.02.21 | 18:37

Борисов најави дека Бугарија и Грција гасно ќе се поврзуваат, Македонија не се ни споменува

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска ја посети трасата на која се гради гасниот интерконектор меѓу Бугарија и Грција, јави дописникот на МИА од Софија. Бугарскиот...

Македонија 03.02.21 | 08:33

Одбивме гасовод и вакцини зошто биле руски, сега ги користат и НАТО и ЕУ членки

Одбивме ГАСОВОДНА линија да минува низ Македонија, бидејќи бил руски гас. Епилог: сега наместо најефтин, немаме никаков гас, а истиот кој го одбивме го имаат ЕУ и НАТО...

Економија 15.01.21 | 13:44

Заев е горд што сите граѓани станале сопственици на гасоводот на Макпетрол

Сите граѓани се сопственици на националниот гасовод, што е огромна придобивка за граѓаните и за националните можности на државата. Наместо да биде присутен само еден...

Македонија 30.12.20 | 12:48

Зошто Заев брзаше по секоја цена да ја озакони откупнината на гасоводот ГА-МА од Макпетрол и да плати 33 милиона евра?

Народната поговорка вели „брзата кучка слепи кутриња раѓа“. Прашањето е тогаш зошто СДСМ брзаше по секоја цена да ја озакони откупнината на гасоводот ГА-МА од партнерот...

Економија 25.11.20 | 10:42

Бектеши: Две турски компании конкурираа за изградба на магистралниот гасовод

За изградба на магистралниот гасовод во Македонија, во конкуренција се две турски компании, посочи министерот за економија, Крешник Бектеши. Компаниите “Акса Догалгас...

Свет 21.11.20 | 21:25

САД, Полска и Украина: Гасоводот „Северен поток 2“ ќе ја направи Германија зависна од Русија

Американската влада има листа на компании и лица кои би можеле да ги санкционираат доколку не запрат со активности поврзани со гасоводот „Северен тек 2“, кој треба...

Економија 06.11.20 | 13:34

Гасоводната делница Скопје-Тетово-Гостивар готова до втората половина на идната година

Гасоводната делница Скопје-Тетово Гостивар  во должина од 86 километри заклучно со  септември е реализирана на ниво од 66  проценти, со проценки дека целосно ќе биде...

Економија 09.10.20 | 19:12

ЕК препорачува до 2021 да заврши раздвојувањето на операторот на системот за пренос на гас

Mакедонија е умерено подготвена во областа на енергијата, постигнат е добар напредок, особено преку усвојување на законодавството за спроведување на третиот енергетски...

Свет 03.09.20 | 09:05

Меркел: Не нè интересира што велат САД, го завршуваме Северен тек 2

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека германската влада е решена да ја доврши изградбата на гасоводот Северен тек 2, без оглед на тоа што САД се обидуваат...

Скопје 29.06.20 | 13:11

Нема ни гасовод, ни шума, остана само горкото чувство на прелажаните граѓани

Нема гасовод, ни шума, остана само горкото чувство на прелажаните граѓани. Ова е констатацијата на 02 Иницијатива од каде сметаат дека Водно е на прагот да падне како...

Економија 23.02.20 | 09:41

Идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе финансира половина од трошоците за изградба на нова енергетска фасада во домовите

Мерките и проектите кои што ВМРО-ДПМНЕ ги ветува ќе донесат обнова на Република Mакедонија. ВМРО-ДПМНЕ преку новата програма планира проект со кој ќе им обезбеди на граѓаните...

Колумни 08.01.20 | 17:53

Геополитичка гасна енигма со многу непознати

Петар Поп-Арсов Во очекување на имињата на петте блиски соработници на поранешниот премиер, со кои е преокупирана македонската јавност, речиси незабележливо се провлече...

Свет 02.01.20 | 20:07

Мицотакис и Нетанјаху го потпишаа договорот за изградба на гасоводот EastMed

Трилатералната соработка и потпишувањето на договорот не е насочено кон никоја трета земја, напротив отворени сме за соработка и со други држави, порачаа грчкиот премиер,...

Балкан 02.01.20 | 10:06

Грција, Кипар и Израел денеска во Атина ќе го потпишат договорот за гасоводот ИстМед

Во присуство на грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис, кипарскиот претседател, Никос Анастасиадис и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, министрите за животна средина...

Балкан 28.12.19 | 19:44

Борисов: Изградбата на гасоводот Јужен тек беше прекината поради корупција, поради ништо друго

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов на седница на владата рече дека гасоводот Јужен тек не бил реализиран поради корупција. Бугарскиот премиер во повеќе наврати изрази...

Економија 13.12.19 | 14:20

Изградени 70 проценти од магистралниот гасовод Скопје – Тетово – Гостивар

Mагистралниот гасовод Скопје – Тетово – Гостивар во должина од 78 километри има 70 процентна реализација во градбата, беше посоченo при денешниот увид во изградбата на...