Ознака: галија
Македонија 21.09.21 | 20:04

Медиумите во Бугарија реагираат: Шилегов удри само по бугарската галија во Скопје

Скопје започна да уништува една од атракциите на северномакедонската престолнина, лажен брод -ресторан во коритото на реката Вардар, изграден од Бугарин кој до неодамна...

Скопје 18.09.21 | 16:13

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов ќе биде запаметен по рушење на галијата и засадување на едно сиромашно дрво

Рушењето  на Галијата е чист предизборен маркетинг на Петре Шилегов. Четири години е градоначалник и две работи по кои ќе биде запамтен е рушење на галијата и засадување...

Скопје 18.09.21 | 16:00

Шилегов се пофали дека срушил една галија, имал уште две

Градоначалник Петре Шилегов денес на својот фејсбук објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во водите на реката Вардар во центарот на Скопје. Првата...

Скопје 07.07.21 | 14:35

Шилегов: Градот има право да ги отстрани галиите кога сака, дали субјектот потоа ќе тужи за штета или не, е негова работа

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, денеска во Основен суд Скопје 2 го застапуваше Градот во процесот за уривање на галијата поставена во коритото на реката Вардар,...

Скопје 21.06.21 | 15:26

Повторно се демонтира галијата во Вардар кај хотелот Холидеј Ин

На кејот на Вардар продолжи демонтирањето на галијата кај хотелот „Холидеј Ин“. Активностите продолжуваат откако скопскиот Апелационен суд ја укина времената мерка...

Скопје 15.06.21 | 16:06

Утре продолжува уривањето на галијата кај „Холидеј ин“

Градоначалник Петре Шилегов на денешната прес-конференцијата најави дека утре продолжува „дислоцирањето“ на галијата кај „Холидеј ин“. Ова следува откако Градот...

Скопје 05.04.21 | 20:52

Менаџерот на галијата кај „Холидеј Ин“: Шилегов незаконски руши бугарска инвестиција вредна 1,2 милиони евра

Откако екипи на град Скопје почнаа да ја рушат галијата во Вардар, поставена кај хотелот „Холидеј Ин“, со реакција се јави менаџерот на галијата, Жарко Миленковски. Тој...

Музика 29.10.20 | 10:27

Почина поранешниот гитарист на групата „Галија“

Гитаристот на групата Галија, Жан Жак Роскам, почина во понеделникот 26.10.2020 г – беше објавено на официјалната Фејсбук страница на популарната група. Жак со Галија отсвире...

Скопје 19.11.19 | 17:58

Шилегов: Ќе ги тргнеме галиите кога ќе го продадеме имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Чистењето на коритото на Вардар е законска обврска на Град Скопје и за вакви активности не е потребна дозвола од никого. Вака искоментира градоначалникот Петре Шилегов...

Црна хроника 16.01.19 | 11:25

Млада девојка се фрли во Вардар

Вчера во 22 часот и 08 минути, пријавeнo e во ЕИК дека на Кеј на река Вардар кај Галијата, женско лице се фрлило во реката. Од страна на УПС женското лице е извадено од реката...