Ознака: галерија
Култура 14.04.21 | 12:51

Денес во Галерија МКЦ се отвора групна „ИЗЛОЖБА

Со почеток од 17 часот во Галерија МКЦ ќе биде отворена групна изложба со едноставен наслов „ИЗЛОЖБА“ на Ана Трајковска, Душан Стефановски, Ивана Секулоска и Јован Јосифовски. Уметниците...

Македонија 28.11.20 | 13:51

ГАЛЕРИЈА: Или Заев или Македонија, граѓаните на протест бараат оставка од премиерот

„Или Заев или Македонија “ e поракaта на денешниот протест на кој народот сплотено бара оставка од премиерот. По неговите последни изјави, јавното тргување со македонската...

Скопје 12.09.20 | 15:11

„Стоп за урбаната мафија!“: Ѓорчевци побараа смена на ДУП-от (ГАЛЕРИЈА)

Со пароли „Правете градинки, а не ѕидови“, „Сакаме пасркови, не сакаме згради“, „Ѓорче не го даваме“, граѓаните на општина Ѓорче Петров излегоа на улица каде протестираат...

Скопје 15.03.20 | 18:55

Скопје остана дома

Скопјани ги испочитуваа препораките на Министерството за здравство и денеска останаа дома. Објектите затворени, улиците празни, оние што од потреба излезгле, беа заштитени...

Култура 20.02.20 | 11:41

„Бифуркации“-самостојна изложба на Дафина Шекутковска

Во изложбениот простор на НЛБ Галерија пред пошироката јавност со свои дела на тема „Бифуркации“ се претстави уметницата Дафина Шекутковска. Како професор по физика...

Култура 25.12.19 | 11:36

Во катната гаража „26 Јули“ отворена „Skopje street art & graffiti gallery 2“

Скопје доби уште една галерија на урбана уметност. Во катната гаража „26-ти Јули“, вчера беше отворена Skopje street art & graffiti gallery 2, а Скопје доби уште едно ново урбано обележје,...

Култура 15.11.19 | 11:43

Со изложба на дела со суперхерои на Зоран Кардула се отвора нов галериски простор „Анагор“

Серија дела со суперхерои на уметникот и графички дизајнер Зоран Кардула ќе бидат претставени вечерва во 19.30 часот на изложба во галеријата „Анагор“, која по повод...

Музика 30.09.19 | 22:21

Безвременски: Ерос Рамазоти го освои Скопје

Светски познатиот италијански пејач Ерос Рамацоти вечерва за првпат е во Македонија. Еве како изгледа „А1 арената Борис Трајковски“ вечерва и концертот на Рамазоти...

Калеидоскоп 18.07.19 | 16:32

Апликацијата Face Up никако не ја инсталирајте: Ги краде сликите и ги користи без ваша дозвола

Трендот кој овие денове кружи по социјалните мрежи е апликацијата FaceApp која користејќи ваша сегашна фотографија и вештачка интелигенција создава фотографија која...

Скопје 12.06.19 | 22:57

На ЛГБТ собирот во Скопје, им ставале полови органи на христијански светци!

Припадниците на ЛГБТ, вчера, во склоп на Недела на гордоста, приредија сексуални перформанси во Музејот на современа уметност. Тие на различни начини се обидоа да ја...

Македонија 09.06.19 | 15:22

Мицкоски од Берово: Младите не ја гледаат перспективата, и затоа се иселуваат

Бев во Берово и Беровско, во селото Будинарци каде масовно се прославува празникот Пресвета. Младите немаат перспектива, младите масовно се иселуваат. На малешевскиот...

Свет 15.05.19 | 11:09

Како изгледа во внатрешноста најголемиот аеродром во светот

Со површина од 76,5 квадратни километри и цена над 10,5 милијарди евра, 35 километри северно од Истанбул се наоѓа најголемниот аеродром на светот. За споредба аеродромот...

Филм 15.05.19 | 10:10

Црвениот килим на 72. Кански филмски фестивал

Со премиерата на комедијата „Мртвите не умираат“ на американскиот режисер Џим Џармуш, синоќа беше отворен 72. Меѓународен филмски фестивал во Кан.    

Култура 09.04.19 | 10:31

Нема пари за награда на Зимскиот салон на ДЛУМ, што самото Министерство ја доделува како покровител

Друштвото на ликовни уметници (ДЛУМ) повеќе од седум децении нема своја Галерија, a во Домот на АРМ дваесет години ДЛУМ е сместен во простории под закуп и  мошне се благодарни...

Македонија 27.03.19 | 18:28

Мицкоски од Мокриоево и Сушица: Земјоделците се чувствуваат измамено, нема ништо од ветувањата на оваа власт

Луѓето од Мокриево Ново Село живеат лошо. Нема човек кој се занимава со земјоделие, а да не се жали. Се она што беше ветувано од власта сега го заборавија. Оваа власт единствено...