Ознака: г.г. Стефан
Македонија 04.02.21 | 14:02

Г.г Стефан на гробот на македонскиот револуционер: Гоце Делчев целиот живот го посвети на својот македонски народ

Денеска се одбележуваат 149 години од раѓањето на Гоце Делчев. По овој повод на неговото вечно почивалиште панихида одржа поглаварот на МПЦ, Г.Г Стефан. Поглаварот на...

Македонија 09.01.21 | 16:57

Чии архиепископ е Стефан: Заев ниту еднаш не го спомена името на Македонската православна црква

Премиерот Зоран Заев во соопштението за посетата на Архиепископот на Македонската православна црква по повод именденот на г.г Стефан ниту еднаш не спомна на чија црква...

Македонија 06.01.21 | 08:43

Божикно обраќање на г.г. Стефан: Годината пред нас нека биде време на победа над злото и над непријателствата коишто владеат со светот

Состојбата која целиот свет ја преживува, со пандемијата, ни докажа колку човекот е немоќен, и покрај сета своја самоувереност и покрај сите свои достигнувања и знаења....

Македонија 24.09.20 | 18:49

Дел од Синодот на МПЦ на средба со Заев: Писмото до Вартоломеј важна поддршка од Владата во решавање на црковното прашање

Премиерот Зоран Заев денеска прими делегација на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, што ја предводеше г.г. Стефан, архиепископ на МПЦ-ОА, придружуван...

Македонија 29.07.20 | 08:44

Илинденско послание на г.г Стефан: Секој народ, во својот историски пат, минува низ тешки периоди, во кои покажува подготвеност да се избори и да преживее

Светиот пророк Илија е значајна старозаветна личност. Иако не напишал ништо, тој самиот, со својот живот, и поучувал и порачал многу, прославувајќи се со чуда и со неспоредлива...

Македонија 27.07.20 | 14:35

Архиепископот г.г. Стефан со писмо до вселенскиот патријарх Вартоломеј: Промената на статусот на Св. Софија e антицивилизациска постапка

Поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, архиепископот г. г. Стефан упати писмо на сострадалност и поткрепа до веселенскиот патријарх...

Македонија 15.04.20 | 23:01

Верниците ќе ги чујат полноќните камбани на Велигден од своите домови, го увери г.г. Стефан министерот Чулев

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска се сретна со Поглаварот на Македонската православна прква – Охридска архиепископија и Митрополит Скопски Господин...

Македонија 09.01.20 | 15:19

Пендаровски, Спасовски и Џафери на божиќен ручек кај г.г. Стефан

Поглаварот на Македонската православна Црква-Охридска архепископија, г.г Стефан по повод божиќните празници и својот именден – празникот на архиѓакон и првомаченик...

Македонија 09.01.20 | 10:03

Државниот врв на божиќен ручек кај г.г. Стефан

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан по повод божиќните празници и својот именден – празникот на архиѓакон и првомаченик...

Македонија 07.01.20 | 10:16

Да не дозволиме некој да го отуѓува или уништува нашето вековно дело

Господин господин Стефан испрати божиќно послание за големиот празник Божиќ, денот на радоста и мудроста на нашата вера. Денес е денот на радоста, денот кога ги доживуваме...

Македонија 06.01.20 | 17:16

Божиќна порака на г.г. Стефан: Да го чуваме тоа што е наш идентитет – и духовен и национален

Православните верници утре (7 јануари) ќе го прослават Божик, раѓањето на Синот Божји, Исус Христос. По тој повод архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан заедно...

Македонија 03.01.20 | 16:21

Да го чуваме тоа што ни е светост и посебност, да ја чуваме и живееме верата, да ги чуваме светињите

† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД БОЖИКНИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА ДО...

Македонија 03.01.20 | 15:39

Божиќно послание на г.г. Стефан: Да го чуваме тоа што ни е светост и посебност, да ја чуваме и живееме верата, да ги чуваме светињите

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан до сите верници од православна вероисповед упати Божиќно послание по повод претстојните...

Македонија 26.07.19 | 10:14

Послание на г.г. Стефан: Свети Илија и денес нè повикува на сенародно покајание!

Секоја година на овој ден прославуваме голем старозаветен праведник и богоугодник, го чествуваме светиот пророк Илија – ангелот во тело, столбот на пророците, вториот...

Македонија 07.05.19 | 08:54

Поглаварот Стефан: Ватикан подава рака кон Македонија

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија г.г. Стефан оцени дека денешната посета на папата Франциск претставува признание и почит кон...

Македонија 28.04.19 | 10:25

Пасхално послание на г.г. Стефан и САС на МПЦ-ОА

По милоста Божја, Архиепископ Охридски и Македонски, заедно со Светиот Архиерејски Синод, до свештенослужителите, монаштвото и до сите чеда на Македонската православна...

Калеидоскоп 27.04.19 | 10:40

Г.Г. Стефан: Како народ конечно да најдеме начин за меѓусебно помирување

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан до сите верници од православна вероисповед упати велигденска порака по повод претстојниот...

Македонија 26.04.19 | 08:55

Велигденска порака на поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан до сите верници од православна вероисповед упати велигденска порака по повод претстојниот...

Македонија 03.04.19 | 12:52

Г.г. Стефан со бугарски владин авион ќе го донесе благодатниот оган од Ерусалим во Македонија

Ви благодарам многу, во име на сите православни и верници во Македонија. Ви благодариме за љубовта на бугарската влада, премиерот и државата со која се однесуваат кон...

Македонија 07.02.19 | 11:22

Верските поглавари го честитаат пристапувањето во воен сојуз

Примив честитки за потпишаниот Протокол за пристапување на нашата земја во НАТО од поглаварите и претставници на верските заедници во Македонија, со верба дека НАТО...