Ознака: г.г. Стефан
Македонија 28.08.23 | 18:19

Г.г Стефан: Вистинско време е самопрогласените борци за правата на жените да се запрашаат како ќе се раѓаат и воспитуваат идните поколенија

Поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија г.г. Стефан денеска во обраќањето по повод големиот христијански празник во манастирот „Успение...

Македонија 26.08.23 | 09:16

На Пресвета Богородица г.г. Стефан ќе врши богослужба во манастирот во Матка

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан задутре на одбележувањето на еден од најголемите христијански празници Успение на Пресвета Богородица ќе чиноначалствува...

Скопје 21.08.23 | 10:48

Архиепископот Стефан ќе чиноначалствува со Божествената литургија во манастирот во Матка на празникот Успение на Пресвета Богородица

Сестринството од манастирот Успение на пресвета Богородица во Матка, крај Скопје, деновиве се подготвува за одбележување на еден од најголемите христијански празници...

Македонија 29.06.23 | 19:19

Г.г Стефан: Собрани сме да им кажеме ДА на животот и на светоста на семејството оформено од еден маж и една жена

Еве не, чедата на МПЦ, собрани заедно со претставници на сите цркви и верски заедници за да им кажеме ДА на животот и на светоста на семејството оформено од еден маж и...

Македонија 27.06.23 | 11:00

Имаме обврска кон бога и кон својот род: Поглаварот г.г. Стефан лично го повикува народот на протест

Светиот архијерејски синод на Македонската православна црква-Охридска архиепископија со голема загриженост го следи процесот на носење на Законот за родова еднаквост...

Македонија 26.06.23 | 09:40

Г.г. Стефан: Имаме света должност она што сме го примиле и наследиле од предците, да го продолжиме

Светиот архијерејки синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, денеска преку соопштение до јавноста и видео обраќање на поглаварот г.г. Стефан...

Македонија 15.04.23 | 09:00

Г.Г. Стефан со велигденска порака: Сета наша вера во вечноживиот Бог се потпира врз најголемиот настан во историјата – врз Христовото воскресение!

Возљубени празникољупци, Сета наша вера во вечноживиот Бог се потпира врз најголемиот настан во историјата – врз Христовото воскресение! Оти, ако Христос не воскреснеше,...

Македонија 15.04.23 | 08:16

Г.г. Стефан денеска ќе чиноначалствува со литургијата во храмот „Свети Наум Охридски“ во Радишани

Денеска, на Велика сабота, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, ќе чиноначалствува со светата Василиева литургија во храмот „Свети...

Вести 14.04.23 | 16:12

Г.г Стефан ноќта спроти Велигден нема да биде во Сорниот храм

 Утре, на Велика сабота, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, ќе чиноначалствува со светата Василиева литургија во храмот „Свети Наум...

Македонија 11.04.23 | 18:56

Македонските верници овој Велигден за првпат го прославуваат Велигден во канонско единство

Сета наша вера во вечноживиот Бог се потпира врз најголемиот настан во историјата – врз Христовото воскресение! Оти, ако Христос не воскреснеше, напразна ќе беше нашата...

Македонија 11.01.23 | 08:08

Рускиот митрополит Антониј доаѓа во Скопје

Рускиот митрополит Антониј, директор на Одделот за меѓународни односи на Руската православна црква и викар на патријархот Кирил, утре ќе ја посети МПЦ-ОА. Како што објавија...

Македонија 10.01.23 | 23:43

Бадникови поворки му се извинија на г.г. Стефан за нецелосното презентирање на титулата „архиепископ Охридски и Македонски”

Ваше Блаженство, почитуван и сакан наш Архипастиру, Соочувајќи се со Вашата реакција во јавноста, а во однос на нецелосното презентирање на Вашата титула „Архиепископот...

Македонија 10.01.23 | 20:38

Г.г. Стефан бара извинување од МРТ, на кајронот бил претставен без „македонски“, МРТВ се огради, на тоа инсистирал организаторот

Поглаварот на Македонската православна црква ‒ Охридска архиепископија г.г. Стефан реагира и бара извинување од МРТ за тоа што за време на синоќешниот Божиќен концерт...

Македонија 09.01.23 | 17:44

Ковачевски на божиќен ручек кај поглаварот на МПЦ-ОА, г.г.Стефан

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски денеска присуствуваше на традиционалниот божиќен ручек кој го приреди поглаварот на...

Македонија 06.01.23 | 13:56

Г.г. Стефан: Во овие времиња-невремиња да ги сакаме и почитуваме татковината, историјата, културата, јазикот и сета свештена и национална оставнина од нашите предци

По неизвесните 55 години, гледајќи го оправданото застапување за своја возобновена автокефалност, изминатово лето Господово, семилостивиот Бог погледна на нашата страдална...

Македонија 19.12.22 | 17:58

Г.г. Стефан забрани погреби на Свети Никола, Божик и на Велигден

Владиката г.г. Стефан забрани погреби за време на празнувањето на Св. Никола и правилото почнува да се применува од оваа година. Починатите од сабота, недела и од понеделник...

Македонија 08.10.22 | 17:39

Архиепископот г.г. Стефан: Синодот не е против францускиот предлог, ниту имаме територијални претензии, ниту ја бараме славата на историската Охридска архиепископија

Се очекува наскоро коресподенција, па и средба со Вселенската патријаршија за да се договори обзнанувањето на Томосот. Архиепископот Господин Господин Стефан во интервјуто...

Македонија 28.09.22 | 18:05

Бектеши се сретна со г.г. Стефан: Поддршка од верските заедници за да се поттикнат граѓаните да штедат струја

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оствaри средба со поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, архиепископ охридски и...

Македонија 31.08.22 | 19:55

Владиците од ПОА ќе добијат епархии?

Се договоривме дека наскоро треба да се договориме, вели митрополитот преспанско-пелагониски г. Петар на прашањето на „Плусинфо“ какви одлуки биле донесени на вчерашната...

Македонија 25.07.22 | 20:31

Архиепископот Стефан: Немаме ништо против Грците да нѐ нарекуваат Охридска Архиепископија

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во интервју за белградска „Политика“ вели дека не е проблем што грчкиот блок од православните цркви ќе ја нарекува...