Ознака: фзом
Македонија 26.02.24 | 12:38

Случаите со Леонид Индов и Јани Иванов не се единствени, ФЗОМ не им овозможува третман, а нивната состојба се влошува, вели Андоновски

Заменик омбудсманот на Македонија Јован Андоновски одговорајќи на новинарско прашање во врска со случајот Леонид Индов најави дека оваа недела ќе почне да се работи...

Македонија 22.02.24 | 15:54

ФЗОМ: Конзилијарното мислење без наведување на интервенцијата што му е потребна на Леонид Индов, остава простор за шпекулации

Раководството на Фондот за здравство денеска одржа брифинг со новинарите на кој беше кажано дека лекарите од ТОАРИЛУЦ не навеле во конзилијарното мислење какво медицинско...

Македонија 21.02.24 | 16:32

Одлуката на Фондот со која се одбива барањето за упатување во странство на Леонид Индов, сѐ уште не е конечна, велат од ФЗОМ

Фондот за здравство тврди дека воопшто не би известен дека Леонид Индов со хеликоптер ќе биде префрлен на лекување во Австрија. ФЗОРСМ од првиот момент со внимание го...

Македонија 21.02.24 | 14:16

Четврт степен декубит и повеќе од 30 бактерии добил Леонид за време на лекувањето во македонското јавно здраство

Четврт степен декубит и повеќе од 30 бактерии добил Леонид за време на лекувањето во македонското јавно здравство. Само Господ ми рече изнеси го син ти од таа болница. Вака...

Македонија 20.02.24 | 18:00

ФЗО: Леонид е на рехабилитација, а не на лекување во Виена, затоа барањето е одбиено

Леонид е на рехабилитација, а не на лекување во Виена, затоа барањето е одбиено, соопшти Фондот за здравствено осигурување, откако денеска таткото на Леонид се пожали...

Економија 07.02.24 | 19:12

Маричиќ: Најдовме решение кое ќе го врати системот во функција и нема да ги остави без плата вработените во ФЗО

„Најдовме решение коешто сега ќе го врати системот во функција и кое што нема да ги остави без плата без нивна вина вработените во ФЗО. Се обидуваме сите оние кои се...

Македонија 07.02.24 | 16:00

Фондот за здравство од денес работи, штрајкот е во мирување

Вработените во Фондот за здравствено осигурување од денес се враќаат на работа по синоќешната препорака на Владата платата да не им се намали, но штрајкот не го прекинуваат,...

Македонија 05.02.24 | 12:13

На ФЗОМ му се случува сценариото од М-НАВ

СДС и ДУИ го уништија здравството. Наместо да ги стимулираат работниците во здравството со повисоки плати, тие кратат на плати, рече на денешната прес-конференција на...

Економија 04.02.24 | 20:13

Утре штрајк на вработените во ФЗОМ, услуги само за итните случаи

Вработените во Фондот за здравство утре ќе стапат во штрајк, при што ќе се стопираат речиси сите услуги освен оние итните. Оваа информација ја потврди и претседателот...

Македонија 29.01.24 | 13:13

Аџигогов: Штрајк во ФЗО ако УО донесе одлука за намалување на платите за 21 процент

Доколку Управниот одбор на Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) денеска на седница донесе одлука за намалување на платите на вработените за 21  процент, тие ќе стапат...

Македонија 18.10.23 | 20:45

Контролата покажала дека на Онкологија се вршела несоодветна евиденција на издадени лекови, кажаа директори на ФЗО пред Анкетната комисија

Генерални директори на Фондот за здравствено осигурување и директор на сектор за контрола, вечерва одговараа на пратенички прашања на седницата на собраниската Анкетна...

Македонија 19.05.23 | 17:31

Комисија за здравство на ВМРО-ДПМНЕ: Веќе цела недела воопшто не е во функција системот на Фондот за здравствено осигурување за продолжување на боледувањата

Веќе цела недела воопшто не е во функција системот на Фондот за здравствено осигурување за продолжување на боледувањата во лекарските комисии. Покрај ова, заради...

Македонија 07.03.23 | 21:00

ДЗР: 22.000 рецепти по два пати наплаќани од ФЗОМ

Главниот државен ревизор, Максим Ацевски во вечерашната Топ тема на Телма рече дека Државниот завод за ревизија открил многу случаи кога едни услуги и рецепти биле...

Македонија 23.02.23 | 18:55

Стојаноски до Ковачевски: Кажете за колку ги оштетивте македонските граѓани и кој ќе сноси одговорност доколку каматата за наредната издадена еврообврзница биде барем за 0,5% поголема

Првото прашање ми е за Фондот за здравствено осигурување, 14 дена беше тотално нефункционален и можевме да видиме дека директорите кои што се двајца на број бегаа, не...

Македонија 22.02.23 | 19:23

Директорот на ФЗОМ кој е на одмор додека системот е хакиран: Престојувам во САД, патувањето беше испланирано одамна

Вториот директор на Фондот за здравствено осигурување Фатон Ахмети преку објава на својот фејсбук-профил вечерва се обиде да ги објасни причините зошто не беше заедно...

Македонија 21.02.23 | 19:39

Панова за падот на системот на ФЗОМ: Не треба да се помириме дека сега функционира, мора да има одговорност

„Според мене се е проблем и се е проблематично заради тоа што со овој случај се откри всушност како не функционираат на дело нашите институции“, истакна Ели Панова,...

Здравје 21.02.23 | 08:22

Почна исплатата на платите на здравствените работници

Почна исплатата на платата на здравствените работници, информираше вчера попладне Фондот за здравствено осигурување. Исплатата ќе се врши постепено во етапи и се очекува...

Македонија 21.02.23 | 08:12

Бесими за ФЗО: Немам информации дали бил платен откупот

Системот (на ФЗО) беше нападнат, од кои причини мотиви дополнително ќе биде објаснето. Последното решение е што фондот изнајде начин како да ги исплати платите, при што...

Македонија 21.02.23 | 08:07

Во моментов здравствените услуги зависат од среќа или несреќа: Ако имате среќа, ќе добиете лек

Николов: Десет дена викаа дека не може да има плати за здравствените лица, ноншалантноста во ФЗО ја чувствува цела држава, загрозени се податоците на граѓаните, загрозени...

Македонија 20.02.23 | 23:46

Симов: Нарушена е достапноста на информациониот систем на ФЗОМ, очигледно е дека нападот е подготвуван подолго

„Сведоци сме дека е нарушена безбедноста на информациониот систем на Фондот за здравство. Тој систем за информациона безбедност има три постулати тоа се доверливост,...