Ознака: фзом
Македонија 23.09.20 | 10:47

„8-ми Септември“ пред колапс, ФЗОМ им должи пари за 13.000 пациенти лекувани со ковид-19

Градската општа болница „8-ми Септември“, која функционираше како главнен ковид-центар за Македонија, е пред целосен финансиски колапс, бидејќи 6 месеци за пациентите...

Македонија 17.07.20 | 10:52

„Не сме битни ние, не ни требаат храна и лекови“: Граѓаните оставени без надоместок за боледување и породилно

Загриженост, неизвесност, стрес. Вака им поминуваат деновите на лицата што користат боледување, родителите што се на породилно отсуство, како и останатите лица што своите...

Црна хроника 01.06.20 | 09:55

Се запалил серверот на ФЗОМ, денеска нема да се издаваат рецепти

Поради проблеми во главниот сервер на Фондот за здравствено осигурување, денеска корисниците нема да можат да добијат рецепти. Според информациите на „Република“,...

Македонија 20.05.20 | 12:33

Царовска да објасни зошто доцнат исплатите за породилно и за новороденче

Бројни пораки со апел да кренеме глас за заштита на најмалите, очигледно заборавени од државата, ни пристигнаа на наша адреса, велат од партијата Левица. Мајките реагираат...

Македонија 30.04.20 | 14:54

Од утре електронски рецепт за терапија на хронично болните, а наскоро и за сите осигуреници

Фондот за здравствено осигурување воведува електронски рецепт за терапија, кој од утре ќе почне да функционира за хронично болните пациенти за да се заштитат од ковид-19,...

Македонија 06.04.20 | 20:00

Пациентите со коронавирус кои се без здравствено осигурување ќе се лекуваат на товар на Фондот

Владата денеска донесе одлука дека сите лица кои ќе бидат дијагностицирани со коронавирус, а се без здравствено осигурување, ќе се лекуваат на товар на Фондот за здравствено...

Економија 02.04.20 | 09:34

Ако владата ја спроведе реформата во пензискиот фонд, осигурениците нема да загубат ниту денар, а државата ќе добие пари

Во интервју за „Фактор“, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека ако Владата ја спроведе реформата во пензискиот фонд осигурениците нема да загубат ниту...

Македонија 28.03.20 | 09:45

ФЗОМ наплаќа неверојатно висока цена за тестовите, а Заев бара намалување на платите

Наместо за животите на граѓаните и санирање на економските последици од оваа страшна несреќа која го погоди светот, власта се занимава со личен профит, тендери и непродуктивни...

Здравје 24.03.20 | 17:53

ФЗОМ апелира: Не купувајте лекови без потреба

Да не се купуваат лекови без потреба и да се применува телефонска и електронска комуникација помеѓу осигурениците и здравствените установи. На ова апелира Фондот за...

Црна хроника 12.02.20 | 15:21

Контролори во ФЗОМ обвинети за примање поткуп

Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена истражна постапка, поднесе Обвинителен акт против две лица кои се товарат дека како соизвршители сториле кривично...

Црна хроника 24.12.19 | 17:00

ОЈО бара притвор: Двајца вработени во ФЗОМ примиле поткуп за да не пишуваат казна

СВР Скопје – Единица за економски криминал поднесе кривична пријава против С.З.(39) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „примање поткуп“...

Македонија 05.11.19 | 19:03

За повисоки плати ќе штрајкуваат и вработените во ФЗОМ

Вработени во скопската подрачна единица на Фондот за здравствено осигурување најавија штрајк, објави Телма. Претседателот на УПОЗ, Пеце Груевски за Телма изјавил дека...

Македонија 19.09.19 | 18:11

Одговорот на Дончев за скандалите во ФЗОМ: А што ве интересира вас тоа?!

Новинарот Бранко Героски од Плус инфо најави нов скандал во кој директно се вплеткани високи функционери – во случајов директорот на Фондот за здравствено осигурување...

Македонија 19.09.19 | 17:03

Давидовиќ: Обвинителството има цврсти докази против Филипче и Дончев во „Рекет 2“

На денешната прес-конференција адвокатот Звонко Давидовиќ, правен застапник на Вера Иванова, истакна дека вчера поднеле кривични пријави против министерот за здравство...

Македонија 19.09.19 | 08:40

Милошоски за Рекет 2: Имало ли изнуда на пари, месечни транши и пат до Струмица “кај Благајникот со брада”?

Рекет2: Поднесена кривична пријава против директорот на ФЗОМ Дончев и министерот за здравство Венко Филипче. Имало ли изнуда на пари, месечни транши и пат до Струмица...

Македонија 18.09.19 | 16:53

На повидок „Рекет 2“: Дали Ден Дончев водел хајка за да се спречи шведска инвестиција во македонското здравство?

Против директорот на Фондот за здравство Ден Дончев и против актуелниот министер за здравство Венко Филипче е поднесена кривична пријава, во која оштетената скопјанка...

Здравје 12.09.19 | 15:29

ФЗОМ најави укинување на квотите за приватни аптеки

Од први октомври се укинуваат квотите за сите ПЗУ аптеки со кои Фондот има склучено договор, а се во мрежата на здравствени установи на Министерството за здравство....

Здравје 10.09.19 | 17:41

За лекарите запишувањето на секоја рецепта во здравствена книшка е ретроградна одлука

Без здравствена книшка нема преглед кај лекар ниту пак подигнување на лекови на рецепт. Ова следува откако Фондот за здравство пред една недела им наредил на лекарите,...

Здравје 12.07.19 | 18:03

Студентите без здравствено осигурување преку летото

Студентите во лето остануваат без здравствено осигурување. Доколку се разболат или имаат потреба од хирурска интервенција мора да платат приватно за терапијата или...

Здравје 22.04.19 | 15:45

ФЗОМ ги зголеми квотите за лекови за април поради морбилите и сезонските алергии

Поради сезонските алергии и прогласената епидемија на морбили на територија на цела држава, но и и по направена сондажа за искористеност на квоти за месец април на приватните...