Ознака: Фон дер Лајен
Балкан 30.10.23 | 10:06

По Скопје, Фон дер Лајен во Приштина на средби со претседателката Османи и премиерот Курти

Претседателката на Европска комисија, Урсула фон дер Лајен, која вчера во Скопје ја започна својата четиридневна посета на земјите од Западен Балкан, денеска ќе го посети...

Македонија 29.10.23 | 21:10

Фон дер Лајен: Со нетрпение ве очекуваме во ЕУ со вашиот посебен идентитет и македонски јазик

Како што Македонија напредува во реформите, така го трасира својот пат кон ЕУ, објави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен на платформата...

Македонија 29.10.23 | 20:05

Пендаровски се сретна со Фон дер Лајен, разговарале за реформите и фазите во преговорите по завршување на скринингот

Претседателот Стево Пендаровски вечерва ја прими претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која престојува во посета на Македонија. Како...

Македонија 29.10.23 | 19:53

Вечерва средба со Пендаровски утре со Ковачевски, Фон Дер Лајен ќе посети и фабрика во скопско

Претседателката на Европската комсија Урсула фон дер Лајен посетата на Македонија вечерва ќе ја почне со работна вечера во вила Водно со претседателот на државата,...

Свет 18.10.23 | 09:27

Фон дер Лајен: Нема оправдување да се погоди болница полна со цивили во Газа

„Нема оправдување да се погоди болница полна со цивили“ во Газа, нагласи денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен пред пратениците на ЕУ. Таа...

Свет 05.10.23 | 13:42

Фон дер Лајен: Од Гранада упатуваме силна порака до Путин дека не толерираме агресија врз суверена земја

Поддршката од Европската политичка заедница за Украина претставува силна порака за рускиот претседател Владимир Путин, од Даблин до Кишињев, дека нема да толерираме...

Свет 16.09.23 | 16:00

Фон дер Лајен ќе ја посети Лампедуза

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, заедно со италијанската премиерка Џорџа Мелони, викендов ќе го посетат јужниот италијански остров Лампедуза,...

Балкан 21.08.23 | 22:30

Фон дер Лајен: Аспирантите за членство во ЕУ многу побрзо да ги доближиме до Унијата

Нашите пријатели, аспиранти за членки во ЕУ, треба да ги доближиме до нас многу поблиску и многу побрзо, објави на платформата „Икс“ (поранешно Твитер) претседателката...

Македонија 20.08.23 | 20:03

Ковачевски утре во Атина ќе се сретне со Фон дер Лајен, ќе ја информира за текот на уставните измени

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва најави дека утре во Атина на неформалната средба што ја организира грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за лидерите од Западен...

Свет 23.07.23 | 22:04

Фон дер Лајен: Грција секогаш може да смета на европската солидарност

Му се јавив на Кирјакос Мицотакис за да ја изразам нашата целосна поддршка за Грција, која е соочена со разорни шумски пожари и силен топлотен бран поради климатските...

Балкан 12.07.23 | 10:43

Фон дер Лајен: Постои јасен план за деескалација на ситуацијата на Косово

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, за Танјуг изјави дека постои многу јасен и посветен план за деескалација на ситуацијата на Косово...

Свет 31.05.23 | 18:56

Претседателката на ЕК Фон дер Лајен претстави нова иницијатива за Западен Балкан на Форумот на Глобсек 2023 во Братислава

Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен во своето обраќање на Форумот на Глобсек 2023 во Братислава, претстави нова иницијатива за Западен Балкан,...

Македонија 31.05.23 | 17:04

Ковачевски-Фон дер Лаjен: Силна натамошна поддршка од Европската Комисија за членството на Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски се сретна со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лaјен, во Братислава,...

Балкан 01.01.23 | 13:25

Фон дер Лајен: Влезот на Хрватска во Шенген и еврозоната е симбол на нови почетоци

Нема место што посилно симболизира нови почетоци од хрватско-словенечката граница на Нова година, изјави денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон...

Свет 02.12.22 | 09:08

Фон дер Лајен тврди 100.000, советникот на Зеленски само 10.000 загинати украински војници

Вооружените сили на Украина досега изгубија меѓу 10.000 и 13.000 војници во војната против Русија, изјави денеска за украинската телевизија Михајло Подољак, советник на украинскиот...

Македонија 28.10.22 | 15:25

Османи во одбрана на претседателката на ЕК: Да не ѝ замеруваме на Урсула Фон дер Лајен, „Северномакедонци“ е лапсус

Шефот на македонската дипломатија, Бујар Османи смета дека не треба да ѝ замеруваме на претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула Фон дер Лајен за употребата...

Македонија 25.10.22 | 12:09

Утре и задутре во Скопје ќе има посебен сообраќаен режим поради посетата на Фон дер Лајен

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, утре, од Скопје ќе ја започне балканската турнеја која ќе биде посветена на енергетската криза. Поради...

Свет 25.10.22 | 11:54

Пред доаѓањето во Македонија, Фон Дер Лајен побара да и се помогне на Украина

Меѓународната заедница не смее да губи време, мора веднаш да помогне Украина брзо да ја обнови земјата, изјави денеска во Берлин, претседателката на Европската комисија,...

Македонија 14.09.22 | 10:58

Фон дер Лајен ни порача дека сме иднината на ЕУ

„Вие сте иднината на нашата Унија“, им порача Урсула фон дер Лајен на народите од Молдавија, Украина, Груција и земјите од Западен Балкан – кандидати за членство во...

Свет 30.07.22 | 19:58

Фон дер Лајен: Расната дискриминација е спротивна на вредностите на ЕУ

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска  истакна дека „расната дискриминација“ е спротивна на вредностите на ЕУ, одговарајќи на прашањето...