Ознака: ФМУ
Култура 04.05.21 | 16:08

Дарија Андовска: Еве, нека повели госпожата министерка на ФМУ, интернет има само во канцеларија, сама си давам од хотспот, сама носам лаптоп и звучник за настава

Дарија Андовска, професорка на ФМУ на својот фејсбук профил укажа на моменталните состојби со наставата. Продолжува инаетот за дигитализација, м. Еве, нека повели госпожата...

Кариера 29.05.20 | 14:15

Студентите од ФМУ со отвoрено писмо: Имавме најмалку онлајн предавања, си го бараме знаењето за кое плативме!

Oткако министерот за образование објави дека ќе има продолжени јунска и септемвриска сесија за студентите и дека остава на секој факултет поединечно да одлучи дали...

Култура 19.02.20 | 12:02

Мастерклас со наградуваниот виртуоз за јапонска шакухачи флејта, Јосуке Ирие на ФМУ

Шакухачи, древната флејта од бамбус која е воведена во Јапонија во 7 век, а врвот на својата популарност ја постигнува во периодот на Едо (17- 18 век) ќе може да се слушне...