Ознака: фирми
Вести 05.07.21 | 13:13

Македонски фирми со 0 вработени свртеле 150 милиони евра

Ги има околу 2000 во Македонија. Овие македонски фирми во 2020 година акумулирале вкупен приход од неверојатни 150 милиони евра. Заедничко на сите нив им се неколку работи...

Економија 06.06.21 | 16:43

ВМРО ДПМНЕ: Од ветени 850 милиони евра, кај народот и фирмите не завршија повеќе од 350 милиони евра, каде се парите од задолжувањата?

Опозициската партија прашува каде завршиле парите од задолжувањата, кои биле ветени дека ќе стигнат до граѓаните и фирмите. Како што велат од ВМРО-ДПМНЕ, од ветени 850...

Црна хроника 26.05.21 | 11:38

Фирмите замешани во аферата за шверц со дрога остана без лиценци за производство на канабис за медицински цели

Одземени се лиценците за одгледување на канабис за медицински цели на двете компании кои се споменуваа во аферата за шверц на марихуана во која МВР и Американската...

Свет 23.02.21 | 09:09

Бајден ќе ја зголеми помошта за малите фирми чии сопственици се жени и припадници на малцинствата

Американскиот претседател Џо Бајден најави измени во програмата за федерална помош, со кои ќе бидат опфатени најмалите фирми и тие чии сопственици се жени и припадници...

Економија 06.02.21 | 08:18

Ова се фирмите што не ги исплатија вработените, иако добија помош – засега добија само опомена

Владата ја објави листата на фирми кои добиле државна помош, а не исплатиле плати на вработените во декември. Од оние што не исплатиле плата на вработените, а добиле...

Економија 14.01.21 | 15:32

Бројот на згаснати и новоосновани фирми во 2020 е во рамки на просекот

Во врска со вчерашната изјава на претседателот на Комората на Северозападна Македонија дека над 4000 компании се згаснати во првите шест месеци од 2020 година, денеска...

Економија 15.12.20 | 21:07

Објавени фирмите кои добиле финансиска помош, а не дале плата

Владата го објави списокот со 179 фирми што ја добиле финансиската поддршка, а не им дале плата на вработените. Надлежните најавија дека компаниите што ќе ја злоупотребат...

Економија 14.12.20 | 15:21

Нови 179 фирми не исплатиле плата со парите дадени од државата, добиле опомена

Работодавачи кои поднеле и добиле финансиска поддршка за исплата на плата на вработените за октомри, во рамки на четвриот пакет мерки, не ја исплатиле платата на вработените....

Македонија 15.10.20 | 20:14

Мицкоски: Во ден кога имаме 535 новозаразени, Заев дели концесии за брат му и братучедот

Во ден кога имаме 535 новозаразени, Заев дели концесии за брат му и братучедот, наместо поддршка за граѓаните, обвини лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Националната...

Економија 13.10.20 | 12:28

Помошта од државата за фирми за исплата на плати на вработени злоупотребена, надлежните молчат

Целосен молк од страна на институциите за фирмите кои што ги злоупотребиле државните пари за справување со корона кризата. Поминаа два месеци откако скандалот го потресе...

Економија 31.07.20 | 12:03

Власта крие фирми што ја злоупотребиле државната помош?

Политиките и мерките на власта на Заев се тотално фијаско. Тоа се однесува и на последниот скандал со распределба на државна помош на фирми кои на крајот не завршиле...

Економија 30.07.20 | 20:33

Објавени се фирмите кои зеле државна помош, а не исплатиле плати на вработените

Владата го објави списикот на сите фирми, кои зеле државна помош, а потоа ја злоупотребиле и не ги исплатиле вработените. На овој список се компании од повеќе градови,...

Економија 28.07.20 | 11:51

Фирми зеле пари од државата за плати, но не им ги исплатиле на работниците

Работодавачи од Скопје, Тетово, Гостивар, Струга…, ја зеле фиансиската поддршка од државата за исплата на плата на вработените, но не ја исплатиле на работниците. Ова...

Свет 16.07.20 | 09:49

Секоја трета мала компанија во светот отпуштила вработени за да опстане во коронакризата

Секоја трета мала компанија во светот била принудена да отпушти вработени за да остане отворена во мај во услови на пандемија, покажало истражувањето на Фејсбук, истакнувајќи...

Македонија 12.07.20 | 12:51

Стоилковски: Заеви соочени со пораз, купуваат куќа на грчкиот брег, а во Бугарија ги селат фирмите

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски денеска на прес конференција кажа дека Зоран Заев нема одговор за селењето на бизнисите на кланот Заеви во Бугарија! Заеви...

Македонија 08.07.20 | 17:45

Зад петте струмички фирми стојат членови на семејството Заеви, тврдат Струмичани

Откако Алфа истражуваше за скандалот со петте струмички фирми за кои во јавноста излегоа информации дека оствариле вкупен поврат на ДДВ од 5,2 милиони евра за само 4 месеци...

Економија 13.04.20 | 15:42

СДСМ го штити газдата на прилепска конфекција кој работи спротивно на препораките

Изминативе денови, пристигнаа нови реакции од загрижени текстилни работници, кои сведочат за кршење на нивните елементарни права и свесно загрозување на нивните животи...

Економија 18.03.20 | 16:38

Арсовска: Фирмите се принудени да ги одјават вработените, владините мерки не се доволни

Компанија која има кредит од 250.000 евра е принудена да ги одјави своите 400 вработени затоа што нема приход и не може да им дава плата, а камоли да го плаќа кредитот, друга...

Македонија 05.12.19 | 14:42

Спасовски потврди дека полицијата влегла во три фирми, но не кажа дали тие се на Камчев

Денеска МВР, по наредба од надлежниот суд и од обвинител, е влезена во неколку фирми, со цел да се изврши контрола, проверка на сите факти, аргументи кои се дадени во наредбата...

Економија 17.11.19 | 11:56

Фирмите на Заеви бараат увоз на работници од странство

Недостатокот на работна сила станува евидентен, поради што фирмите неможат нормално да ги завршуваат своите прозводни активности. Тоа е една од причината што дел од...