Ознака: финале
Фудбал 06.04.21 | 15:24

Академија Пандев прв финалист во Купот на Македонијa

Академија Пандев ќе игра во финалето на фудбалскиот Куп на Македонија, откако попладнево во полуфиналето ја совлада Македонија ЃП со 3:1. Стрелци на головите за победничкиот...

Останати спортови 18.02.21 | 12:02

Ѓоковиќ непогрешлив на Австралија опен: Обезбеди деветто финале во Мелбурн

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по деветти пат се пласира во финалето на Грен слемот Австралија опен, откако го совлада Русинот Аслан Каратсев со 6:3, 6:4 и 6:2. Ѓоковиќ има...

Ракомет 29.01.21 | 22:38

Шведска – Данска во финалето на ракометно СП за мажи

Данска во меч со драматичен финиш ја победи Шпанија со 35:33 и се пласира во финалето на Светското првенство во Египет каде ќе игра со Шведска. Данска водеше буквално во...

Останати спортови 11.10.20 | 11:10

Денеска на Ролан Гарос нова рунда од најдолгото ривалство во тенисот

Тенискиот свет денеска ќе има можност да ужива во уште еден класик, во кој двајцата најдобри тенисери на денешницата – Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал ќе се натпреваруваат...

Кошарка 07.10.20 | 10:27

Лејкерси дојдоа на еден триумф до НБА титулата

Во спектакуларен натпревар со супер драматичен финиш фаворизираниот Лос Анџелес Лејкерс успеа да го скрши отпорот на борбениот Мајами Хит во четвртиот дуел од финалето...

Кошарка 13.09.20 | 10:45

По десет години, Лејкерси обезбедија конференциско финале

Лос Анџелес Лејкерс се пласираа во финалето на Западната конференција во плеј-офот во НБА-лигата за прв пат по 2010 година, откако утринава го победија Хјсутон со 119-96. Лејкерс...

Останати спортови 13.09.20 | 10:20

Јапонска ѕвезда, Наоми Осака, ја освои втората титула на УС Опен

Наоми Осака е шампион на УС Опен за 2020 година. Јапонката, пласирана под бр.4 ја совлада Белорусинката Викторија Азаренка со 1:6, 6:3, 6:3 во финалето на УС Опен. Пред празните...

Останати спортови 12.09.20 | 16:08

Зверев со арогантна изјава: Во финалето на УС Опен ќе играат двајцата најдобри во светот

Германецот Александар Зверев се пласираше во финалето на УС Опен, каде ќе се бори за титулата во Њујорк со Доминик Тим. И ништо не би било чудно доколку талентираниот...

Ракомет 27.01.20 | 10:19

Судиите „најдобри играчи“ на ракометното финале: Македонци, секоја чест!

Моментот кога Ѓорги Начевски во 59. минути пресуди „чекори“ на Игор Карачиќ ќе влезе во антологијата на Европските ракометни првества. На забавената снимка се гледа...

Ракомет 23.01.20 | 19:28

Македонските судии ќе го судат финалето во ЕП

Како една од најдобрите судиски двојки во Европа, искусите македонски судии Ѓорѓи Начевски и Славе Николов се одбрани од страна на ЕХФ да го судат финалето на ракометното...

Фудбал 22.11.19 | 09:22

Денеска ќе дознаеме дали Скопје ќе е домаќин на финалето на Лигата на нации

Македонија сè уште има шанси да биде дел од Европското првенство во фудбал во 2020 година и тоа преку Лигата на нации, каде што во март ќе играме бараж против Косово, а потоа...

Фудбал 16.10.19 | 09:39

Истанбул ќе извиси, УЕФА ќе им ја одзеде организацијата на финалето во ЛШ?

Европската фудбалска унија, УЕФА, ја разгледува идејата финалето во Лигата на шампионите во 2020 година да не се игра во Истанбул, со што би се казнила Турците поради политичката...

Музика 29.06.19 | 08:53

Жирито: Спамирајте ја Лејди Гага, мора да ја чуе, доволно голем уметник е за да ја препознае

Беспрекорна како и секогаш Антониа Гоговска и синоќа блесна во глемото финале на Пинковите ѕвездички – ол стар. Во финалето таа настапи единаесетта, а се претстави...

Музика 29.06.19 | 08:33

Сергеј Пајиќ е ѕвездичка над ѕвездичките

Во тесната битка за најпосакуваната победа во годинашново издание на ол стар Пинкови ѕвездички Сергеј Пајиќ си заминува со статуетката Пинкова ѕвездичка. Во суперфиналето...

Естрада 20.06.19 | 23:20

Без гаќи и со уште пократка коса Карлеуша пристигна на финалето на „Ѕвездите на Гранд“

Вечерва во студиото на Кошутњак во тек е финалната емисија од оваа сезона на музичкото шоу „Ѕвездите на Гранд“. Последна од жири-комисијата пристигна Јелена Карлеуша. Со...

Ракомет 02.06.19 | 16:20

На плоштад, ама на српски

Во еуфоричен статус на „Фејсбук“ вчера веднаш по победата на Вардар над Барселона, градоначалникот на Скопје Петре Шилегов најави дека денеска финалето ќе може да...

Скопје 02.06.19 | 16:00

Од „Ситимол“ до „Македонија“: Скопјанка ќе трча гола низ Скопје ако победи Вардар

Скопјанката со профилно име „Ле Моник“, позната твитерџика и фан на Вардарци, вети дека ако вечерва Вардар стане шампион на Европа, ќе трча гола по булеварот „Партизански...

Ракомет 02.06.19 | 15:53

Нека нема пренос – и подобро за нас!

И да не успеат вечерва повторно во раце да го кренат европскиот пехар, со самото пласирање во најдобрите четири екипи е огромен успех не само за ракометарите на Вардар,...

Ракомет 02.06.19 | 12:29

Штербик е аут, ама во Келн доаѓа 17-годишник од два метра и 105 кг

Тренерите на Вардар и Веспрем ги објавија составите на екипите кои ќе играат вечерва на финалниот натпревар во Лигата на Шампионите. По повредата на зглобот во играта...

Ракомет 02.06.19 | 11:24

Вардар вечерва вторпат во игра за тронот!

Ракометарите на Вардар вечерва ќе го играат своето второ финале во Лигата на шампионите. Пред две години „црвено-црните“ во борбата за трофејот го победија Пари Сен-Жермен. Противникот...