Ознака: Филозофски филмски фестивал
Култура 04.06.21 | 16:04

„Атлантида“ и „Тишината на реката“ добитници на „Златен був“ на 11. Филозофски филмски фестивал

Вчеравечер во Кинотеката на Македонија на свечен начин со прогласување на добитниците на „Златен був“ заврши 11. Филозофски Филмски Фестивал. Во Официјалната селекција...

Култура 03.06.21 | 11:11

Доделување на наградите „Златен був“ и проекција на „Хаотичната Ана“ за крај на 11. Филозофски филмски фестивал

Вечерва, во 20:30 часот, свечено ќе биде одбележан крајот на 11. Филозофски филмски фестивал со традиционалното доделување на наградите „ЗЛАТЕН БУВ“. За наградите, како...

Култура 26.05.20 | 13:13

Вебинар на тема „Ковид-19 и состојбите во македонскиот филмскиот сектор“ утре на Филозофскиот филмски фестивал

На покана на Филозофскиот Филмски Фестивал, на27-ми мај (среда) во 11.30 часот Бистра Георгиева, раководител на МЕДИА Деск МК ќе учествува на вебинар на тема: Ковид-19 и состојбите...

Култура 20.05.20 | 09:47

10 издание на Филозофскиот филмски фестивал: На програмата се филмови за Тарковски, Дишан и Морен

Филозофското друштво на Македонија (ФДМ) го организира 10-от ФИЛОЗОФСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ (ФФФ) како хибридно издание, под мотото „ ИДЕИ, СВЕТОВИ“. Сето она што можеше...

Култура 06.05.20 | 13:44

Онлајн издание на Филозофски филмски фестивал од 21-31 мај!

Филозофскиот филмски фестивал/ Philosophical film festival оваа година ќе се одржи онлајн под мотото „Идеи, светови“ од 21 до 31 мај. Креативна и отворена, тоа е она што лежи во самото...