Ознака: Филипче
Македонија 22.03.21 | 23:54

Филипче треба да заземе висока партиска функција со кадровските промени и освежувања во СДСМ

Министерот за здравство Венко Филипче, кој е прв човек и на Комисијата за здравство во СДСМ, треба да заземе висока партиска функција во рамки на кадровските промени...

Македонија 14.03.21 | 09:47

Се помалку слободни кревети во болниците, а Филипче наместо да ги зголеми болничките капацитети, брка провизии

Се помалку слободни кревети во болниците, а Филипче наместо да ги зголеми болничките капацитети, брка провизии, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Македонија повторно руши рекорди...

Здравје 12.03.21 | 22:12

Филипче: Ги следиме забелешките за вакцината на „АстраЗенека“ и врз основа на тоа ги градиме нашите препораки

Здравствените власти будно ги следат забелешките на другите земји за вакцината на „АстраЗенека“, која државава треба да ја добие преку Ковакс механизмот, изјави вечерва...

Македонија 12.03.21 | 21:20

Филипче не негира разрешување на Асани: Не направивме детален увид, но следната недела ќе излеземе со став

Министерот за здравство, Венко Филипче во вечерашното гостување во Топ тема, не ја негираше можноста за разрешување на директорот на струшката болница, Мухамед Асани,...

Македонија 28.02.21 | 09:00

По кој пат лаже Венко Филипче за стартот на вакцининацијата ни самиот не знае

По кој пат лаже Венко Филипче за стартот на вакцининацијата ни самиот не знае, критикува опозициската ВМРО-ДПМНЕ. За последната недела од февруари, оваа изминатава,...

Македонија 28.02.21 | 08:39

Се зголемува бројот на нови заразени со коронавирус, нови рестрикции засега ќе нема

Не е исклучена можноста за нови рестрикции, но засега нема да има, изјави министерот за здравство Венко Филипче откако во изминатиот период се бележи благ пораст на...

Здравје 27.02.21 | 09:23

Заев и Филипче: Воведуваме системски пристап на грижа за луѓето со ретки болести

Премиерот Заев ги потврди заложбите на Владата кон афирмација и поддршка на граѓаните кои живеат со ретка болест, на здруженијата кои им даваат гласност и рече дека...

Македонија 27.02.21 | 08:57

ВМРО-ДПМНЕ: На прагот на март во Македонија нема ни една вакцина, одговорност мора да има

На лагите на Венко Филипче им нема крај. По една година од корона во Македонија слушаме само како кажува вакцините само што не дошле, ама вакцини во државава никако да...

Македонија 18.02.21 | 17:19

Сите доктори се префрлени на Инфективна: Нема кој да ги вакцинира децата со редовни вакцини

Вчера започна процесот на вакцинација за КОВИД-19 во земјата. Како што пренесуваа извори од здравство овој процес на вакцинирање беше изведуван од страна на доктори...

Македонија 14.02.21 | 14:31

Филипче ги посети тимот од МЗ и МАЛМЕД кои изготвија записник за прием на вакцината на „Фајзер“

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на Институтот за трансфузиона медицина го посети тимот од Министерство за здравство и Агенцијата за лекови и медицински...

Македонија 16.01.21 | 22:53

Филипче: Оние кои прележале засега не треба да се вакцинираат

Во очекување на првите дози на вакцини преку Ковакс механизмот што треба да стигнат во февруари, министерот за здравство Венко Филипче во гостувањето на вестите на...

Македонија 06.01.21 | 12:19

Филипче: Висок степен на здравствени работници ќе се вакцинират

Над 60 проценти од здравствените работници би се вакцинирале против Ковид 19, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче, во утринската програма на МТВ. Ова...

Македонија 19.12.20 | 09:20

Филипче со порака до младите: Вирусот е непредвидлив, мислете на вашите родители, баби и дедовци, но и на своето здравје

Очекувам одговорно празнување од страна на младите за време на празниците. Сакам да им порачам дека забавата ќе ја надоместат, животот е пред нив. Но, здравјето оваа...

Македонија 08.12.20 | 13:23

Дополнителни мерки за време на празниците: Собирите за време на новогодишните празници се огромен ризик да се појават мини кластери

Филипче најави дека на некој од следните состаноци на Комисијата за заразни болести ќе се дискутира за работното време на угостителските објекти за време на празниците. Сакам...

Македонија 10.10.20 | 23:16

Инфективна клиника е полна, почнува со работа модуларната болница

Пополнети е целиот капацитет на Инфективната клиника, нема повеќе слободни места за пациенти заразени со Ковид-19. Оваа информација ја пренесе „360 степени“, потпирајќи...

Македонија 03.06.20 | 20:12

Владата го прифати предлогот на Комисијата, од утре вечер полициски час до понеделник

Предлогот на Комисијата за заштита од заразни болести за воведување на ограничување на движењето за престојниот продолжен викенд во целост е прифатен од Владата. Според...

Македонија 03.06.20 | 19:37

Јакимовски: Ја промашија стратегијата и сега кога имаме огромен број на заболени Наќе Чулев им е виновен

Некогашниот градоначалник на општина Карпош и претседател на политичката партија ГРОМ, Стевче Јакимовски гостуваше во ,,Само Вистина” на Канал5. Очигледно се наоѓаме...

Здравје 14.05.20 | 14:12

Филипче: Многу тешко ќе биде да се врати авиосообраќајот онака како што беше

Очигледно е дека многу тешко ќе биде да се врати авиосообраќајот онака како што беше, смета министерот за здравство Венко Филипче. Во однос на авиотранспортот,...

Македонија 04.05.20 | 15:58

Филипче: Комисијата за заштита од заразни болести ќе препорача дали и кога ќе има услови за избори

Комисијата за заштита од заразни болести врз основа на своите анализи ќе препорача дали и кога ќе има услови за безбедно одржување на избори во земјава, рече на денешната...

Македонија 23.04.20 | 21:48

Филипче е негативен на Ковид-19

Штотуку ме информираа дека мојот резултат на тестирањето за ковид-19 е негативен. Иако според проценката на епидемиолозите јас не бев во ризик, сепак одлучив да останам...