Ознака: Филипче
Македонија 11.04.21 | 15:35

Еден од најголемите поддржувачи на СДСМ и Зоран Заев, Нано Ружин отиде на вакцинирање во Србија

Еден од најголемите поддржувачи на политиките на СДСМ и Зоран Заев, Нано Ружин чаре поабара надвор од Македонија, на вакцинирање во Србија. Покрај Нано Ружин, во Врање...

Македонија 11.04.21 | 14:20

Николоски: Додека народот чека вакцини, а Македонија се дави во криминал најодговорните гајле немаат возат мотори

Потпрестедателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски на својот фејсбук профил побара оставка од Заев и Филипче и објави видео на кое се гледа дека тие денеска возат...

Македонија 10.04.21 | 12:53

Попов: Македонија го помина италијанското сценарио, додека Филипче се вози со мотори и хеликоптери

Претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, Сергеј Попов на денешниот протест пред министерството за здравство под мотото „Да го измиеме срамот на Филипче“,...

Македонија 10.04.21 | 12:45

Панова до Филипче: Ефикасни сте министре единствено во пребројување на починатите, континуирана е единствено Вашата борба за провизии

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Ели Панова на протестот пред Министерството за здравство упати остри критики за работата на Министерот за здравство Венко Филипче. Јас...

Македонија 09.04.21 | 20:32

Филипче: Направивме сè за да обезбедиме вакцини, системот е добро поставен – планот е меѓу 7000 и 10 000 дневно

Министерот за здравство Венко Филипче не чувствува одговорност за доцнењето на вакцините затоа што од ноември интензивно се работи на нивна набавка и навремено било...

Македонија 09.04.21 | 19:29

Филипче: Верските лидери да апелираат до граѓаните да седат дома за празниците

Многу е битно сега и верските лидери да сфатат дека ситуацијата е навистина сериозна, дека епидемиолошката слика може дополнително да ја искомплицира состојбата во...

Македонија 08.04.21 | 17:28

Николов: Директно одговорен е Заев кој организираше партиски избори каде околу 60000 луѓе излегоа на гласање

Поднесете си оставки, одете си! Директно одговорен е Зоран Заев. Тој пред 3 недели организираше партиски избори каде околу 60000 луѓе кои што излегоа на гласање, со тоа го...

Македонија 08.04.21 | 16:48

Филипче: Мора да ја следиме состојбата и оваа недела, но многу е веројатно дека пикот е веќе зад нас

Да не избрзувам со изјавите, затоа што мора да ја следиме состојбата и оваа недела, но многу е веројатно дека пикот е веќе зад нас, изјави министерот за здравство Венко...

Македонија 28.03.21 | 13:06

Државата колабира пред пандемијата, Заев и Филипче возат мотори

Додека граѓаните молат за лекови и слободен кревет во болниците, а секојдневно имаме рекорден број на новозаболени и починати од Ковид-19, премиерот Заев и министерот...

Македонија 27.03.21 | 18:37

Поради неспособноста на Заев и Филипче денеска 35 починати и 1.320 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 4.738 тестирања, а регистрирани се 1.320 нови...

Македонија 26.03.21 | 17:44

Спасовски – Филипче: Приоритетно вакцинирање на полициските службеници

Раководствата на министерствата за внатрешни работи и за здравство денеска одржаа работен состанок, на кој биле презицирани термините и постапката за отпочнување...

Македонија 22.03.21 | 23:54

Филипче треба да заземе висока партиска функција со кадровските промени и освежувања во СДСМ

Министерот за здравство Венко Филипче, кој е прв човек и на Комисијата за здравство во СДСМ, треба да заземе висока партиска функција во рамки на кадровските промени...

Македонија 14.03.21 | 09:47

Се помалку слободни кревети во болниците, а Филипче наместо да ги зголеми болничките капацитети, брка провизии

Се помалку слободни кревети во болниците, а Филипче наместо да ги зголеми болничките капацитети, брка провизии, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Македонија повторно руши рекорди...

Здравје 12.03.21 | 22:12

Филипче: Ги следиме забелешките за вакцината на „АстраЗенека“ и врз основа на тоа ги градиме нашите препораки

Здравствените власти будно ги следат забелешките на другите земји за вакцината на „АстраЗенека“, која државава треба да ја добие преку Ковакс механизмот, изјави вечерва...

Македонија 12.03.21 | 21:20

Филипче не негира разрешување на Асани: Не направивме детален увид, но следната недела ќе излеземе со став

Министерот за здравство, Венко Филипче во вечерашното гостување во Топ тема, не ја негираше можноста за разрешување на директорот на струшката болница, Мухамед Асани,...

Македонија 28.02.21 | 09:00

По кој пат лаже Венко Филипче за стартот на вакцининацијата ни самиот не знае

По кој пат лаже Венко Филипче за стартот на вакцининацијата ни самиот не знае, критикува опозициската ВМРО-ДПМНЕ. За последната недела од февруари, оваа изминатава,...

Македонија 28.02.21 | 08:39

Се зголемува бројот на нови заразени со коронавирус, нови рестрикции засега ќе нема

Не е исклучена можноста за нови рестрикции, но засега нема да има, изјави министерот за здравство Венко Филипче откако во изминатиот период се бележи благ пораст на...

Здравје 27.02.21 | 09:23

Заев и Филипче: Воведуваме системски пристап на грижа за луѓето со ретки болести

Премиерот Заев ги потврди заложбите на Владата кон афирмација и поддршка на граѓаните кои живеат со ретка болест, на здруженијата кои им даваат гласност и рече дека...

Македонија 27.02.21 | 08:57

ВМРО-ДПМНЕ: На прагот на март во Македонија нема ни една вакцина, одговорност мора да има

На лагите на Венко Филипче им нема крај. По една година од корона во Македонија слушаме само како кажува вакцините само што не дошле, ама вакцини во државава никако да...

Македонија 18.02.21 | 17:19

Сите доктори се префрлени на Инфективна: Нема кој да ги вакцинира децата со редовни вакцини

Вчера започна процесот на вакцинација за КОВИД-19 во земјата. Како што пренесуваа извори од здравство овој процес на вакцинирање беше изведуван од страна на доктори...