Ознака: Филипче
Македонија 19.10.21 | 17:46

Героски: Неофицијално дознавам дека пред вториот круг Филипче ќе прогласи крај на пандемијата

Новинарот Бранко Героски на својот фејсбук профил напиша: Неофицијално дознавам дека пред вториот круг Филипче ќе прогласи крај на пандемијата.

Македонија 05.10.21 | 21:51

Божидар Божиновски: Тажно е да ги гледаш подржувачите на Филипче како се радуваат дека нема одговорност за смрта на 14 мртви

Тажно е да ги гледаш подржувачите на Филипче како се радуваат дека нема одговорност за смрта на 14 мртви, напиша Божидар Божиновски на својот фејсбук профил. Над тагата...

Македонија 05.10.21 | 19:20

Никовски: Филипче уште вечерта кога изгоре модуларната болница требаше да поднесе оставка, а ако имаше индиции по истрагата да одговара и кривично

Морална оставка се поднесува, нема што премиерот Заев да прифаќа или не, рече аналитичарот Ристо Никовски на гостувањето во емисијата Само вистина на телевизија Канал...

Македонија 05.10.21 | 19:17

Нелоски: Не е Филипче виновен, продужниот кабел е! Уште еден доказ дека не сметаат за малоумни!

Членот на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Нелоски на Фејсбук испрати порака до актуелната власт апропо денешната одлука на Зоран Заев за неприфаќање на оставките на министерот...

Македонија 04.10.21 | 19:13

Филипче ги крши сопствените препораки за заштита од коронавирус

Министерот за здравство Венко Филипче на граѓаните им наметнува препораки за заштита од коронавирусот, со кои следуваат и казни за непочитување. Но, истиот тој Венко...

Скопје 04.10.21 | 18:41

Филипче од Ѓорче Петров: Конечно општината ќе има нова амбуланта

Патритизам е кога нема лекови на квота само први до петти туку секој ден во месецот, истакна попретседателот на СДСМ, Венко Филипче на партиската трибина во Општина...

Македонија 04.10.21 | 17:12

Филипче ќе препорача на партиските собири да се почитуваат мерките против ковид

Филипче вели дека на некои од собирите се барале сертификати, дека имало и почитување на протоколите, но тој и се согласи дека забелешките од новинарите се издржани. Според...

Македонија 04.10.21 | 16:12

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче место да трча да ја зголеми вакцинацијата на населението, тој ја трча кампањата на малите зоранчиња

Наместо да ја стави на најсилно ангажираноста за зголемување на бројот на вакцинирани, Венко Филипче се фрли во кампања да ги претставува малите зоранчиња. Во секој...

Македонија 23.09.21 | 16:06

Вакцинираните во Србија треба дa ги внесат податоците и тука, за да им се признаени сертификатите

Нашите граѓаните, кои се вакцинираа против ковид-19 во Србија или во која било друга земја, може да отидат во некој од вакциналните пунктови во земјава за да ги внесат...

Македонија 13.09.21 | 14:11

Ивор Мицковски: Докторите од сите здравствени установи и клиники се избрукаа со одбраната на Венко

Ивор Мицковски на својот фејсбук профил напиша: Докторите од сите здравствени установи и клиники се избрукаа што се избрукаа со одбраната на Венко, некои отидоа дотаму...

Македонија 13.09.21 | 13:46

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе доставиме предлог одлука за разрешување на министерот Филипче

Дали господинот Џафери е избран од граѓаните кои што треба да ги штитиме или тој е избран за да ги штити министрите? Предмет: Интегрален текст од изјава за медиуми –...

Македонија 10.09.21 | 14:40

Новинарот Врангала до Филипче: Сега, ќе имате ли вие малку разбирање и ќе си поднесете оставка

Новинарот Агрон Врангала за „Тетова сот“ пишува : Министерот за здравство не знаеше дека роднините на заразените влегуваат во центрите за нега и се грижат за нив, што...

Македонија 09.09.21 | 23:57

Доктор Цана: Морална обврска е Филипче да си даде оставка

Доктор Фадил Цана, специјалист инфектолог на Клиниката за инфективни болести во емисијата 24 анализа, во врска со вчерашната трагедија во Тетово, истакна дека како лекар...

Македонија 31.08.21 | 13:03

Филипче: Големата смртност на болни од ковид-19 е дека се лекуваат надвор од болница и доаѓаат доцна со лоши параметри

Големата смртност на пациенти болни од ковид-19 се должи на тоа дека долго време се лекуваат надвор од болница и доаѓаат доцна со лоши параметри, а голем дел од починатите...

Македонија 31.08.21 | 11:45

Во живо: Изјава на министерот за здравство Венко Филипче

Изјава за медиуми на министерот за здравство Венко Филипче пред Деканатот на Медицинскиот факултет во Скопје.

Македонија 30.08.21 | 11:08

Колозова: Мењај Филипче, мењај советници, донеси го Харис Бабачиќ, увези знање оти – не знаете како!

Европската унија во текот на вчерашниот ден презеде чекори за враќање на патните ограничувања поради пандемијата на ковид за САД и уште пет други држави, меѓу кои и...

Македонија 26.08.21 | 19:30

Филипче на средба со британската амбасадорка Галовеј

Министерот за здравство, Венко Филипче оствари средба со Амбасадорката на Обединетото Кралство во државава, Рејчел Галовеј, на која разговарале за состојбата со пандемијата,...

Македонија 23.08.21 | 22:59

Ќе ве замараат со бројка на вакцинирани за да заборавите дека ја зголемија сиромаштијата, а увезоа Талибанци

На социјалните мрежи не запираат критиките за власта која сега ќе спроведува кампања за вакцинација, а економијата и сите други проблеми на граѓаните се во втор план.

Македонија 23.08.21 | 16:36

Поради нивната неспособност се случи четврти бран, не е организиран здравствениот систем, бројката на починати се движи кон шест илјади

По повеќе од девет месеци или кон крај на минатата година кога во сите земји стартуваше вакцинацијата против корона, во Македонија ништо не беше на повидок ниту вакцини,...

Македонија 20.08.21 | 20:06

Филипче уверува дека вакцината повеќе штити од прележаната болест

Имунитетот од вакцината штити многу повеќе од прележана болест, порача вечерва министерот за здравство Венко Филипче во интервју на ТВ Канал 5 појаснувајќи ја мерката...