Ознака: Филхармонија
Култура 20.09.19 | 10:02

Операта „Дидо и Енеј“ од Хенри Персл во Филхармонија

Во камерната сала на Филхармонијата вечер од 20 часот премиерно ќе биде изведена операта „Дидо и Енеј“ од Хенри Персл, со настап на македонскиот баритон Васил Гарванлиев...

Култура 10.09.19 | 13:09

Македонскиот исклучителен баритон Васил Гарванлиев ќе настапи во премиерата на барокната опера „Дидо и Енеј“

Македонскиот исклучителен баритон Васил Гарванлиев, кој кариерата успешно ја гради на меѓународните сцени (Чикаго, Милано, Торонто, Лондон) во сферата на класичната...

Култура 19.07.19 | 12:31

Шерон Ковач ќе настапи со Филхармонија во новата сезона „Моја бесмртна љубов“

Новата концертна сезона (2019-2020) на Филхармонија е насловена „Моја бесмртна љубов“. И оваа концертна сезона на публиката ќе ѝ понуди фантастичен избор на солисти и диригенти,...

Култура 08.07.19 | 11:22

Ѕвездата на виолина Ванеса Меј в петок го отвора годинешното „Охридско лето“

Со концертот на светски популарната виолинистка Ванеса Меј, на 12 јули (петок) во прекрасниот Антички театар во Охрид, свечено ќе почне 59-тото издание на фестивалот „Охридско...

Култура 01.07.19 | 13:01

Звуците на Шуман и Брамс со германскиот гудачки квартет – Minguet Quartett

Со музика од Клара и Роберт Шуман и Јоханес Брамс на 2 јули 2019 година со почеток од 19.30 часот, во Македонската Филхармонија ќе одржи концерт најреномираниот германски...

Култура 29.06.19 | 21:48

Скопјани вечерва уживаат во „Љубов и револуција“

Во Градскиот парк вечерва од 21 часот започна концертот „Љубов и револуција“, втор од проектот „Филхармонија на отворено“ по првиот концерт „Ну погоди“ што беше одржан...

Култура 29.06.19 | 10:56

„Љубов и револуција“, концерт на Филхармонијата во Градскиот парк

Во Градскиот парк вечер од 21 часот ќе биде изведен концертот  „Љубов и револуција“, втор од проектот „Филхармонија на отворено“ по првиот концерт „Ну погоди“ што...

Култура 24.06.19 | 11:19

Уште „Мечето Ушко“, сите на миење заби и во кревет, Џијан Емин и Филхармонија не вратија во детството

Музичарите на Македонската филхармонија синоќа во Градскиот парк не вратија во детството преку музиката од цртаните филмови. Придружувани од специјални видеопроекции,...

Култура 21.06.19 | 13:47

„Филхармонија на отворено“ ќе понуди специјално музичко и визуелно доживување со хор и оркестар

На 23 и на 29 јуни, Филхармонија ќе одржи два концерти под заеднички наслов „Филхармонија на отворено“ во Градскиот парк со почеток во 21 часот, а во соработка со Младинскиот...

Култура 11.06.19 | 12:03

Два концерти на Филхармонија во Градски парк: „Ну Погоди“ и „Љубов и револуција“ на 23 и 29 јуни

Македонската филхармонија продолжува со традицијата и оргнизира два настана обединети под името „Филхармонија на отворено“. Првиот концерт ќе се одржи на 23. јуни...

Култура 21.05.19 | 12:06

„Младите доаѓаат“, настап на талентирани ученици со Филхармонија

„Младите доаѓаат“ е насловот на претстојниот концерт на Филхармонија кој ќе се одржи овој четврток, на 23 мај во 20 часот. Следејќи ја традицијата, и оваа година со Филхармонија...

Култура 15.05.19 | 09:40

Јуриј Мињенко, славниот контратенор в четврток настапува со Филхармонија

„По патот на Фаринели“ е насловот на симфонискиот концерт на Филхармонијата кој ќе се одржи овој четврток во 20 часот. Под диригентство на маестро Борјан Цанев, како...

Култура 03.05.19 | 11:22

Славната Баиба Скриде солист со Филхармонија на концертот „Нов свет“

Во среда, на 8 мај со почеток во 20 часот, Филхармонијата ќе го реализира симфонискиот концерт „Нов свет“, на кој како солист ќе настапи врвната виолинистка од Латвија,...

Култура 02.05.19 | 14:18

Филхармонијата на манифестацијата „Гоцеви денови“ со гости од Бугарија

На 4 мај (сабота) во Камерната сала на Филхармонијата во 19 часот, по повод 116 годишнината од смртта на македонскиот револуционер, Камерниот оркестар на Филхармонијата...

Култура 18.04.19 | 11:40

Романса со корејската виолинистка Сојанг Јун во Филхармонија

„Романса“ е насловен вечерашниот симфониски концерт на Филхармонијата со врвната корејска виолинистка Сојанг Јун, која ќе го изведе Концертот за виолина и оркестар...

Музика 12.04.19 | 23:18

„Rock the opera“ вечерва ги донесе легендарните рок песни во Македонската филхармонија

Вистинскиот звук на рок музиката, вечерва пред македонската публика која во салата на Филхармонијата го проследи концертот Rock The Opera. Најлегендарните рок песни и најдобрите...

Култура 26.02.19 | 11:16

„Пет става во дур“ – концерт на Македонската филхармонија со врвниот пијанист Андреј Гугнин

„Пет става во дур“ е насловот на претстојниот концерт на Македонската филхармонија кој ќе се одржи в четврток, на 28 февруари во 20 часот. На последниот концерт на Македонската...

Култура 06.02.19 | 12:10

„Моја љубов“ – уникатен концерт на Македонската филхармонија за Денот на вљубените

За Денот на вљубените, на 14 февруари (четврток) во 20 часот, Македонската филхармонија и оваа година подготвува единствен музички настан! Под диригентство на маестро...

Култура 24.12.18 | 09:53

„Точно на полноќ“: Гала новогодишен концерт на Македонската филхармонија

„Точно на полноќ“ е насловен вечерашниот гала новогодишен концерт на Македонската филхармонија, на кој ќе бидат изведени популарни дела од класичната музика. -Тие...

Култура 10.12.18 | 11:05

Виртуозот на виолината Вадим Репин оваа среда солист со Македонската филхармонија

Македонската филхармонија, оваа среда (12 декември) во 20 часот, ќе одржи симфониски концерт под наслов „Магична виолина“, на кој како солист ќе се претстави еден од најголемите...