Ознака: Филхармонија
Култура 22.04.24 | 10:01

„Божествен“ – Филхармонија со велигденски концерт со дела од Мекмилан и Шуберт

По повод најголемиот христијански празник Велигден, Македонската филхармонија го најавува концертот „Божествен“, кој ќе се одржи в четврток на 25 април, во 20 часот. Премиерно...

Музика 21.04.24 | 19:39

„Ареа“ и публиката во Филхармонија се најдоа на иста фреквенција на љубов

Со добро препознатливите песни изведени со различен, акустичен аранжман, Ареа понуди времеплов низ својата 30-годишна музичка кариера. Во салата на Филхармонија присутните...

Култура 12.04.24 | 09:51

Илјадници свеќи вечерва на сцената на Филхармонија за премиерното издание на „Candlelight“ – концертот под свеќи!

Овој петок илјадници свеќи ќе ја осветлат сцената на Македонската филхармонија на премиерното издание на првиот „Candlelight“ – концерт под свеќи на камерниот оркестар...

Култура 10.04.24 | 10:59

Илјадници свеќи на сцената на Филхармонија за премиерното издание на „Candlelight“ – концертот под свеќи!

Овој петок илјадници свеќи ќе ја осветлат сцената на Македонската филхармонија на премиерното издание на првиот „Candlelight“ – концерт под свеќи на камерниот оркестар...

Сцена 09.04.24 | 13:36

Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ ќе го свират албумот „Трета мајка“ во Филхармонија

По повод 20-годишниот јубилеј од неговото издавање, на 1 јуни, големите мајстори на гитарата Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ ќе го свират албумот „Трета мајка“,...

Музика 07.04.24 | 10:57

Два часа сензибилитет и топли емоции: Александра Радовиќ се симна во публиката со која заедно запеа во Филхармонија

Со симнување меѓу публиката, со која заеднички го испеа еден од своите најголеми хитови – баладата „Те чувам“ (Чувам те), српската поп ѕвезда Александра Радовиќ,...

Култура 05.04.24 | 09:27

Премиерна изведба на „Симфонија од дивината“ – мултимедијален проект за деца

Македонската филхармонија, на 11 мај (сабота) во 12 часот, ја најавува изведбата на најновиот, премиерен проект за деца насловен „Симфонија од дивината“ („Wild Symphony“), чиј...

Култура 25.03.24 | 13:43

Филхармонија ја продолжува соработката со новиот шеф-диригент, маестро Јерухам Шаровски од Израел

Македонската филхармонија ја продолжува соработката со новиот шеф-диригент, маестро Јерухам Шаровски од Израел, којашто започна минатата концертна сезона. Маестро...

Култура 14.03.24 | 09:15

„Поврзување“ – концерт во Македонска филхармонија

Во Македонската филхармонија вечер од 20 часот ќе се одржи концертот „Поврзување“. На програмата се Интермецо од познатата опера на Џакомо Пучини, „Манон Леско“ (1892),...

Култура 09.03.24 | 12:14

Македонска премиера на оркестарска верзија на „Македонисимо“ на Симон Трпчески и пријателите

По исклучително успешната светска оркестарска премиера на проектот Македонисимо минатата година во, веројатно најпрестижната концертна сала во светот, Музикферајн...

Култура 07.03.24 | 10:59

Македонска Филхармонија ќе одржи концерт насловен „Сила“

Oркестарот на Македонската Филхармонија ќе го изведе концертот насловен „Сила“, на кој како солисти ќе настапат Пачо Флорес (Венецуела) на труба, Лео Рондон на венецуелска...

Музика 06.03.24 | 11:15

Илјадници свеќи ќе ја осветлат сцената на Филхармонија: Премиерно издание на „Candlelight“ – концерт под свеќи на камерниот оркестар Профундис

Илјадници свеќи ќе ја осветлат сцената на Македонската филхармонија на премиерното издание на првиот „Candlelight“ – концерт под свеќи на камерниот оркестар Профундис,...

Музика 05.03.24 | 18:06

„Поточиња“ на 13 и 14 април во Филхамронија

Годинашното издание на детскиот музички фестивал „Поточиња“ ќе се одржи на 13 и 14 април во Филхармонија. Организаторот најавува нови детски хитови и голема забава,...

Култура 04.03.24 | 10:11

Концерт „Сила“ во Филхамронија

Овој четврток, со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската Филхармонија ќе го изведе концертот насловен „Сила“, на кој како солисти ќе настапат Пачо Флорес (Венецуела)...

Сцена 21.02.24 | 14:10

Данијела Мартиновиќ на 17 март во Филхармонија

Хрватската пејачка Данијела Мартиновиќ ќе одржи концерт во Скопје на 17 март, во организација на продукцијата „Авалон“. Поп-ѕвездата првпат ќе настапи во Македонската...

Сцена 19.02.24 | 18:16

Петар Грашо на 26 и 27 април во Филхармонија

Петар Грашо го распродаде првиот и ќе одржи втор концерт во Македонска филхармонија. Вториот концерт е закажан за 27-ми април од 21 часот. Првиот концерт на Грашо е ден...

Култура 19.02.24 | 09:50

Српскиот виолончелист Драган Ѓорѓевиќ солист на концертот „Хармонија“ во Филхармонија

Овој четврток, со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе одржи концерт на кој како солист ќе настапи српскиот виолончелист кој со интернационална...

Култура 17.02.24 | 11:47

Емотивен и топол настап на Дуке Бојаџиев, Крсте Роџевски и Исмаил Лумановски во Филхармонија

По пауза од девет години, синоќа Дуке Бојаџиев, Крсте Роџевски и Исмаил Лумановски  се најдоа повторно заедно на една сцена во Македонската филхармонија и одржаа длабок,...

Култура 15.02.24 | 08:38

„Љубов, страст – фламенко“ вечерва со оркестарот на Македонската филхармонија

Овој четврток со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи традиционалниот концерт по повод Денот на вљубените, насловен „Љубов, страст-...

Култура 12.02.24 | 10:14

„Љубов, страст – фламенко“ со оркестарот на Македонската филхармонија

Овој четврток со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи традиционалниот концерт по повод Денот на вљубените, насловен „Љубов, страст-...