Ознака: февруари
Економија 21.04.21 | 13:54

Просечната плата во февруари се намалила за 324 денари во однос на јануари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во февруари 2021 година, изнесува 27.948 денари (453 евра) и е за 2,7 отсто повисока од истиот месец лани, покажуваат податоците...

Економија 20.04.21 | 16:20

Срам за државата: 55 000 работници не добиле плата за март, а над 10 000 работници не добиле плата ниту за февруари!!

Движењето за социјална правда „Обединети работници” бара ИТНА државна интервенција со цел да бидат исплатени платите на работниците кои што самите ги заработиле!...

Калеидоскоп 14.02.21 | 08:22

Денеска почнуваат трите волшебни дена во февруари

Средината на месецот февруари го означуваат серија од три последователни празници, именувани според народните традиции како Трифунци: 14 февруари – Свети Трифун, 15...

Македонија 13.02.21 | 18:18

Снегот во февруари ги изненади надлежните: Ниту еден автопат, магистрален и регионален пат не е исчистен

Снегот во февруари ги изненади надлежните. Од Ќафасан до Деве Баир, од Табановце до Богородица ниту еден автопат, магистрален и регионален пат не е исчистен од снег.    

Астро 01.02.21 | 23:33

За три хороскопски знаци февруари носи љубовни стрели

Овие 3 хороскопски знаци ги очекува прекрасен февруари: Вага Ќе имате многу хармонични и романтични моменти со вашиот партнер. Кавгите и проблемите од минатото се зад...

Астро 20.01.21 | 23:32

Нив ги чека љубов во февруари

Три хороскопски знаци може да очекуваат февруари полн со позитивни љубовни вибрации и промени на подобро во љубовниот живот. Лав Жените родени во знакот на Лав, кои...

Македонија 04.01.21 | 09:09

MЗ: Македонија добива 800.000 дози од вакцините на „Фајзер“, првите 5.850 стигаат во февруари

Македонија ќе добие 800.000 вакцини против Ковид 19, од прозиводителот „Фајзер“, а првите 5.850 ќе стигнат во февруари, соопшти Министерството за здравство. Министерот за...

Сервиси 05.03.20 | 10:12

Февруари за 2,5 степени потопол од просекот, максимално измерената 21,6 степени

Февруарските температури на воздухот во земјава годинава се повисоки за 2,5 степени во однос на многугодишниот просек од 1981 до 2010 година. Четиринаесет дена во февруари...

Астро 11.02.20 | 21:18

До 19 февруари овие хороскопски знаци да бидат многу внимателни: Доаѓаат страшни предизвици

Владеењето на Водолијата ќе трае се’ до 19 февруари 2020 година, а следниве хороскопски знаци нема лесно да ги поднесат предизвиците кои доаѓаат. Скорпија – опасни игри...

Сервиси 09.02.20 | 08:27

Пролет во февруари: На крајот од зимата на Балканот ќе биде неверојатно топло

Првиот ден во февруари го објави исклучително топлото време за вториот месец од годината. Временската шема ќе доведе до екстремно високи температури, особено во јужниот...

Калеидоскоп 03.02.20 | 09:22

Народни верувања за февруари

За сите оние кои планираат да стапат во брак февруари е значаен месец. Февруари како месец е краток, колеблив и неодлучен и уште познат како „воден“ месец. Во овој месец...

Калеидоскоп 01.02.20 | 11:00

Оригинални и упорни: Неколку причини зошто треба да имате некој роден во февруари до вас

Луѓето родени во месец фебруари, се оригинални и таинствени. Сакаат да помагаат на другите и учат од своите искуства. Еве неколку нивни карактеристики, кои досега сигурно...

Економија 15.01.20 | 12:21

УЈП: Во февруари ќе стартува исплата за второто тримесечје од “МојДДВ”

Управата за јавни приходи соопшти дека се заокружува второто тримесечје од МојДДВ, мерка која се спроведува според Законот за враќање на дел од ДДВ кај физичките лица....

Сервиси 13.01.20 | 21:27

Временска прогноза до крајот на февруари, кога ќе има снег?

Оваа година веројатно нема да имаме зима, барем ако може да им се верува на долгорочните прогнози. Најавите на синоптичарите се дека температурите ќе бидат над просекот...

Здравје 18.02.19 | 16:42

ФЗОМ ги зголеми квотите за лекови за февруари заради состојбата со грип и морбили

Фондот за здравствено осигурување на Македонија донесе одлука за линеарно зголемување на квотите за дополнителни 12.000 денари за секоја здравствена установа– аптека,...

Астро 03.02.19 | 23:11

Трите знаци за кои февруари ќе биде навистина возбудлив

Најкраткиот месец од годината на следниве хороскопски знаци ќе им донесе возбудливи познанства, можности и животни промени. Близнаци Близнаците веќе некој период се...

Сервиси 02.02.19 | 22:06

Прогнозата на Славчо Поповски ќе ни се допадне на сите

Според најновите анализи na Славчо Поповски, февруари ќе биде потопол од вообичаено и тоа за 2-3 степени, но и врнежите ќе бидат нешто над просекот. Првите денови од февруари,...

Астро 01.02.19 | 10:29

Февруари ќе биде прекрасен месец за овие 5 хороскопски знаци

Во текот на февруари, некои хороскопски знаци ќе проаѓаат низ тешки периоди, но нема сите да го чувствуваат негативното влијание на ѕвездите. Овие 5 знаци ќе имаат многу...

Астро 28.01.19 | 23:50

Февруари ќе биде најдобриот месец за овие 5 знаци

Нормално за некои знаци февруари нема да биде добар, но следниве 5 ќе се чувствуваат одлично. Овие знаци одново и одново ќе добиваат нови можности што ќе им помогнат да...